Antocyjany – zbawienny wpływ na oczy oraz na całe ciało.



Stara prawda mówi, jesteś tym co jesz. Zamiast więcej zjadac kolejny batonik dla polepszenia nastroju spróbujmy zmienic naszą dietę tak, aby odzyskac radośc życia.

Zacznijmy od przywrócenia blasku naszym oczom – to one są zwierciadłem duszy.

Antocyjany na oczy

Dieta dla zdrowych oczu opiera się przede wszystkim na owocach i warzywach bogatych w antocyjany, naturalne barwniki. Ich zbawienny wpływ na oczy wynika z tego, że obniżają kruchośc naczyń włosowatych występujących w gałce ocznej.

Oczy są lepiej ukrwione i odżywione, co poprawia jakośc widzenia. Antocyjany stymulują także produkcję rodopsyny, substancji odpowiedzialnej za właściwe widzenie o zmroku oraz hamują rozwój katarakty inaczej zacmy ( zobacz wszystko o zaćmie ).

Antocyjany na starzenie się:

Nie tylko oczy skorzystają z wprowadzenia do diety produktów bogatych w antocyjany. Ponieważ są one bardzo silnymi przeciwutleniaczami i unieszkodliwiają wolne rodniki, które opóźniają proces starzenia.

Dlatego są częstym dodatkiem do kremów pielęgnacyjnych, ochraniając skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV i wpływając na jej prawidłowe ukrwienie. Antocyjany stymulują regenerację komórek, odżywiają i chronią naskórek. Kosmetyki z ich dodatkiem polecane SA osobom majacym skłonności do pękających naczynek.



Antocyjany dobre na wszystko:

Antocyjany działają pozytywnie na cały organizm pomagają przyswajając witaminę C, chronią przed jej utlenianiem się, antocyjany działają przeciwgrzybicznie, przeciwalergicznie, przeciwnowotworowo, i przeciw wrzodom oraz obniżają ciśnienie. Antocyjany dzięki swoim właściwościom SA bardzo pomocne w leczeniu miażdżycy.

Źródła antocyjanów:

Najcenniejszym źródłem antocyjanów są owoce o ciemnoczerwonej lub niemal czarnej barwie, może to być aronia, czarna porzeczka, czarna jagoda, czarny bez, wiśnia, czerwona kapusta, żurawina oraz największa skarbnica antocyjanów – borówka amerykańska. Poza sezonem warto pic soki wyprodukowane na bazie tych owoców.

modanaurode.pl antocyjany przepisy

Przepisy:

Krem z borówek:

Skladniki:

5 łyżek borówek

1 szklanka czerwonego wina

10 dag sukru

1 opakowanie galaretki wiśniowej

1/2 litra śmietany

5 dag posiekanych migdałów

Sposób przyrządzenia:

Borówki, czerwone wino, wodę i cukier razem musimy wymieszac, galaretkę rozpiuścic i dodac do przygotowanej masy, ubic śmietanę i dodac do gęstniejącego kremu, wsypac posiekane migdały i ostrożnie wymieszac. Następnie napełniamy kremem kilka pucharków i wstawiamy do lodówki w celu zastygnięcia.

Surówka z czerwonej kapusty:

Składniki:

1/2 kg czerwonej kapusty

1 por

2 jabłka

Sok z 1 cytryny

3 łyżki oliwy z oliwek

Sól

Pieprz

Sposób przyrządzenia:

Kapuste umyc, osuszyc, i poszatkowac, nastepnie białą częśc pora pokroic w plasterki, jabłko obrac ze skórki i zetrzec na tarce o dużych oczkach, połączyc wszystkie składniki, wymieszac z sokiem z cytryny i oliwą. Doprawic do smaku solą i pieprzem i odstawic na około 30 minut.

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ