Antocyjany – zbawienny wpływ na oczy oraz na całe ciało.



Stara prawda mówi, jesteś tym co jesz. Zamiast więcej zjadac kolejny batonik dla polepszenia nastroju spróbujmy zmienic naszą dietę tak, aby odzyskac radośc życia.

Zacznijmy od przywrócenia blasku naszym oczom – to one są zwierciadłem duszy.

Antocyjany na oczy

Dieta dla zdrowych oczu opiera się przede wszystkim na owocach i warzywach bogatych w antocyjany, naturalne barwniki. Ich zbawienny wpływ na oczy wynika z tego, że obniżają kruchośc naczyń włosowatych występujących w gałce ocznej.

Oczy są lepiej ukrwione i odżywione, co poprawia jakośc widzenia. Antocyjany stymulują także produkcję rodopsyny, substancji odpowiedzialnej za właściwe widzenie o zmroku oraz hamują rozwój katarakty inaczej zacmy ( zobacz wszystko o zaćmie ).

Antocyjany na starzenie się:

Nie tylko oczy skorzystają z wprowadzenia do diety produktów bogatych w antocyjany. Ponieważ są one bardzo silnymi przeciwutleniaczami i unieszkodliwiają wolne rodniki, które opóźniają proces starzenia.

Dlatego są częstym dodatkiem do kremów pielęgnacyjnych, ochraniając skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV i wpływając na jej prawidłowe ukrwienie. Antocyjany stymulują regenerację komórek, odżywiają i chronią naskórek. Kosmetyki z ich dodatkiem polecane SA osobom majacym skłonności do pękających naczynek.



Antocyjany dobre na wszystko:

Antocyjany działają pozytywnie na cały organizm pomagają przyswajając witaminę C, chronią przed jej utlenianiem się, antocyjany działają przeciwgrzybicznie, przeciwalergicznie, przeciwnowotworowo, i przeciw wrzodom oraz obniżają ciśnienie. Antocyjany dzięki swoim właściwościom SA bardzo pomocne w leczeniu miażdżycy.

Źródła antocyjanów:

Najcenniejszym źródłem antocyjanów są owoce o ciemnoczerwonej lub niemal czarnej barwie, może to być aronia, czarna porzeczka, czarna jagoda, czarny bez, wiśnia, czerwona kapusta, żurawina oraz największa skarbnica antocyjanów – borówka amerykańska. Poza sezonem warto pic soki wyprodukowane na bazie tych owoców.

modanaurode.pl antocyjany przepisy

Przepisy:

Krem z borówek:

Skladniki:

5 łyżek borówek

1 szklanka czerwonego wina

10 dag sukru

1 opakowanie galaretki wiśniowej

1/2 litra śmietany

5 dag posiekanych migdałów

Sposób przyrządzenia:

Borówki, czerwone wino, wodę i cukier razem musimy wymieszac, galaretkę rozpiuścic i dodac do przygotowanej masy, ubic śmietanę i dodac do gęstniejącego kremu, wsypac posiekane migdały i ostrożnie wymieszac. Następnie napełniamy kremem kilka pucharków i wstawiamy do lodówki w celu zastygnięcia.

Surówka z czerwonej kapusty:

Składniki:

1/2 kg czerwonej kapusty

1 por

2 jabłka

Sok z 1 cytryny

3 łyżki oliwy z oliwek

Sól

Pieprz

Sposób przyrządzenia:

Kapuste umyc, osuszyc, i poszatkowac, nastepnie białą częśc pora pokroic w plasterki, jabłko obrac ze skórki i zetrzec na tarce o dużych oczkach, połączyc wszystkie składniki, wymieszac z sokiem z cytryny i oliwą. Doprawic do smaku solą i pieprzem i odstawic na około 30 minut.

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ