9 miesiąc ciąży trwa od 36 do 40 tygodnia ciąży.



W dziewiątym miesiącu w jamie macicy zaczyna się robic coraz ciaśniej. Większość dzieci, przyjmuje już pozycję gotową do porodu, czyli główką do dołu. Meszk płodowy stopniowo wypada, przemieszcza się tkanka tłuszczowa, a skóra wygładza się. Pod koniec tego miesiąca długość od ciemienia do pięt wynosi około 48-54cm, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi około 35-38cm, natomiast waga wynosi od 2800-4000g, przekrój główki 95-105mm.

Co się dzieje z naszym dzieckiem w 9 miesiącu ciąży?:

Zanim nasze dziecko przyjdzie na świat przyszła mama przekazuje dziecku  przez łożysko przeciwciała, które zapewnią mu odporność przez pierwsze sześć miesięcy życia. Bez przekazanych przez przyszłą mamę przeciwciał dziecko byłoby bezbronne wobec milionów chorobotwórczych bakterii, z którymi będzie miało do czynienia zaraz  po narodzeniu. Ta czasowa ochrona, przekazywana dziecku przez przyszłą mamę, dotyczy chorób przebytych wcześniej przez nią.

Po upływie sześciu  miesiącach organizm dziecka wytwarza już własne przeciwciała. Dodatkowo jego siły obronne będą wspomagane przez długi okres porcjami matczynych przeciwciał, które będzie otrzymywał po przez. pokarm jaki będzie mu przekazywała mama.

Ciało przyszłej mamy na samy finiszu:

Nadwyrężony ostatnimi miesiącami organizm przyszłej mamy daje o sobie wyraźnie znać. Przyszła mama “nosi” już spory ciężar, więc bóle kręgosłupa stają się częstsze, silniejsze i bardziej uciążliwe. Czasem ten ból jest tak mocny, że mimo zmęczenia nie można usnąć. W nocy często doskiewra również skurcz łydek. Najprawdopodobniej wywołane są skutkiem niedobory magnezu, wapnia. Skurcze te są krótkie, ale za to bolesne i mogą pojawiać się nawet kilkakrotnie w ciągu jednej nocy. Nasze dziecko jest już na tyle duże i silne, że każde jego kopnięcie może sprawiać przyszłej mamie ból. W tym okresie możemy odczuwać parcie na pęcherz co powoduje częste oddawanie moczu. Dodatkowo kopnięcia dziecka są juz silne i możemy odczuwać ból od “kuksańców” naszego maluszka.

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu

Ucisk który jest spowodowany  rosnącą macicą sprawia, że potrzeba załatwienia nasila się i zmusza do coraz częstszych wizyt w toalecie. Na skutek uciskania żołądka i jelit przez macicę, a także wskutek działania progesteronu następuje zaburzenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego i nasila się zgaga. Silne pieczenie w przełyku często mija przed samym porodem, gdy macica jest już niżej i przestaje uciskać żołądek. W 9. miesiącu ciąży przyszła mama dochodzi do najwyższej wagi. Kilogramy jak powstały podczas trwania ciąży powodują, iż wykonywanie zwykłych czynności zaczyna sprawiać nam trudności. Przyszła mama czuje się zmęczona. W tym okresie mamy też problemy z oddychaniem, ponieważ na przeponę uciska już całkiem spory brzuch.



Łożysko, które spełniło już swoje zadanie, zaczyna się starzeć. Na tydzień przed porodem dziecko przestaje rosnąć. Nie porusza się już tak często gdyż ma ograniczoną swobodę ruchów. Jeśli jednak kopie można wyraźnie zobaczyć stopy dziecka na brzuchu przyszłej mamy. Tętno dziecka wynosi 120-160 uderzeń na minutę, jest wyraźnie słyszalne poniżej pępka matki. Jeśli tak nie jest można założyć iż dziecko przybrało pozycję siedzącą i przyjdzie na świat pupą (pozycja miednicowa lub pośladkowa).

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ