9 miesiąc ciąży trwa od 36 do 40 tygodnia ciąży.



W dziewiątym miesiącu w jamie macicy zaczyna się robic coraz ciaśniej. Większość dzieci, przyjmuje już pozycję gotową do porodu, czyli główką do dołu. Meszk płodowy stopniowo wypada, przemieszcza się tkanka tłuszczowa, a skóra wygładza się. Pod koniec tego miesiąca długość od ciemienia do pięt wynosi około 48-54cm, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi około 35-38cm, natomiast waga wynosi od 2800-4000g, przekrój główki 95-105mm.

Co się dzieje z naszym dzieckiem w 9 miesiącu ciąży?:

Zanim nasze dziecko przyjdzie na świat przyszła mama przekazuje dziecku  przez łożysko przeciwciała, które zapewnią mu odporność przez pierwsze sześć miesięcy życia. Bez przekazanych przez przyszłą mamę przeciwciał dziecko byłoby bezbronne wobec milionów chorobotwórczych bakterii, z którymi będzie miało do czynienia zaraz  po narodzeniu. Ta czasowa ochrona, przekazywana dziecku przez przyszłą mamę, dotyczy chorób przebytych wcześniej przez nią.

Po upływie sześciu  miesiącach organizm dziecka wytwarza już własne przeciwciała. Dodatkowo jego siły obronne będą wspomagane przez długi okres porcjami matczynych przeciwciał, które będzie otrzymywał po przez. pokarm jaki będzie mu przekazywała mama.

Ciało przyszłej mamy na samy finiszu:

Nadwyrężony ostatnimi miesiącami organizm przyszłej mamy daje o sobie wyraźnie znać. Przyszła mama “nosi” już spory ciężar, więc bóle kręgosłupa stają się częstsze, silniejsze i bardziej uciążliwe. Czasem ten ból jest tak mocny, że mimo zmęczenia nie można usnąć. W nocy często doskiewra również skurcz łydek. Najprawdopodobniej wywołane są skutkiem niedobory magnezu, wapnia. Skurcze te są krótkie, ale za to bolesne i mogą pojawiać się nawet kilkakrotnie w ciągu jednej nocy. Nasze dziecko jest już na tyle duże i silne, że każde jego kopnięcie może sprawiać przyszłej mamie ból. W tym okresie możemy odczuwać parcie na pęcherz co powoduje częste oddawanie moczu. Dodatkowo kopnięcia dziecka są juz silne i możemy odczuwać ból od “kuksańców” naszego maluszka.

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu

Ucisk który jest spowodowany  rosnącą macicą sprawia, że potrzeba załatwienia nasila się i zmusza do coraz częstszych wizyt w toalecie. Na skutek uciskania żołądka i jelit przez macicę, a także wskutek działania progesteronu następuje zaburzenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego i nasila się zgaga. Silne pieczenie w przełyku często mija przed samym porodem, gdy macica jest już niżej i przestaje uciskać żołądek. W 9. miesiącu ciąży przyszła mama dochodzi do najwyższej wagi. Kilogramy jak powstały podczas trwania ciąży powodują, iż wykonywanie zwykłych czynności zaczyna sprawiać nam trudności. Przyszła mama czuje się zmęczona. W tym okresie mamy też problemy z oddychaniem, ponieważ na przeponę uciska już całkiem spory brzuch.



Łożysko, które spełniło już swoje zadanie, zaczyna się starzeć. Na tydzień przed porodem dziecko przestaje rosnąć. Nie porusza się już tak często gdyż ma ograniczoną swobodę ruchów. Jeśli jednak kopie można wyraźnie zobaczyć stopy dziecka na brzuchu przyszłej mamy. Tętno dziecka wynosi 120-160 uderzeń na minutę, jest wyraźnie słyszalne poniżej pępka matki. Jeśli tak nie jest można założyć iż dziecko przybrało pozycję siedzącą i przyjdzie na świat pupą (pozycja miednicowa lub pośladkowa).

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ