8 miesiąc ciąży trwa od 32 do 36 tygodnia ciąży.



W ósmym miesiącu ciąży nasze dziecko bardzo przybiera na wadze. Zaokrąglają się jego kształty. Ma już właśny rytm snu i czuwania, nie musi pokrywać się z rytmem przyszłej mamy. Gdy przyszła mama się porusza dziecko spokojnie zasypia, gdy przyszła mama udaje się na spoczynek dziecko budzi się i gwałtownie protestuje. Gdy dziecko śpi przyjmuje swoją ulubioną pozycję (większość dzieci kuli ręce i nogi przyciskając je do ciała.

Rozwój dziecka:

Na tym etapie ciąży wykształtowała się już buzia dziecka, jest dokładnie taka jaką zobaczymy w dniu narodzin naszego dziecka. Paznokcie “maleństwa” rosną tak szybko, że często wystają już ponad opuszki palców. Przy ruchliwości dziecka i dość ograniczonej przestrzeni jaka panującej w macicy nietrudno o zadrapania, co po porodzie nieraz widać na buzi malucha.

Włosy na główce dziecka są już grubsze i ciemniejsze. Meszek płodowy juz zanikł i teraz całe ciało pokryte jest jedynie ochronna mazią płodową.

Ilość płynu owodniowego, w którym pływa dziecko, jest w tym okresie największa. Wynosi ok. 1-1,5 litra. Dziecko połyka bardzo dużo tej cieczy, od 500-750 mililitrów na dobę co daje 1/3 własnej masy ciała. Dla porównania możemy przełożyć na dorosłego człowieka co dałoby wypijanie około 20 litrów napojów dziennie. Skoro malec pije tak dużo i z takim upodobaniem, czynność ta musi mieć szczególne znaczenie dla jego rozwoju. I rzeczywiście tak jest. Składniki płynu owodniowego przechodząc przez żołądek i jelita przyśpieszają rozwój układu pokarmowego i udoskonalenie funkcji trawiennych dziecka.

Przepływanie płynu owodniowego przez płuca dziecka sprawia, że na powierzchni pęcherzyków osadza się surfaktant. Sprawia on, że płuca naszego dziecka dojrzewają do pełnienia swoich funkcji po narodzeniu. Wraz z połykanym płynem owodniowym otrzymuje wiele wartościowych i wysokokalorycznych substancji odżywczych – głównie białka i cukrów. Smak płynu owodniowego i jego zapach zmienia się w zależności od pokarmu jaki spożywa przyszła mama.. Nasze dziecko to czuje, ponieważ bardzo lubi słodki smak, czego efektem jest  energiczniejsze połykanie płynu owodniowego.

Zmiany jakie zachodzą w twoim organizmie w 8 miesiącu ciąży:

Brzuch przyszłej mamy siągnął już spore rozmiary. Może powodować zaburzenia równowagi i utrudniać swobodne poruszanie, dlatego trzeba uważać zwłaszcza na schodach i krawężnikach. Przyszła mama musi pamiętać o wygodnym obuwiu, najlepiej na płaskim lub niewysokim obcasie. W 8 miesiącu ciąży tygodniach ciąży nogi mogą być obrzęknięte i przy zakupie butów trzeba przymierzać o numer większe.

Dziecko waży 1300-1500 g, ma 39-40 cm długości. W tym okresie zaczyna kształtować się podskórna tkanka tłuszczowa. Jest ona niezbędna dla utrzymania prawidłowej temperatury ciała, będzie źródłem energii przez kilka pierwszych dni życia naszego nowonarodzonego dziecka..

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu



Na skótek napiętej skóry na brzuchu, może doskwierać nam uporczywy świąd, dlatego najlepiej wcierać każdego wieczoru po kąpieli balsam nawilżający do ciała lub stosować inne preparaty zawierające mentol, który łagodzi świąd.

Świąd nie jest groźny, ani dla mamy, ani dla dziecka, jednakże należy  zgłosić go lekarzowi. W momencie gdy świąd skóry nie ustępuje pod wpływem drapania, może wtedy być objawem cholestazy tzn. zastoju żółci. Stan ten spowodowany jest podwyższeniem poziomu kwasów żółciowych we krwi. Świadczy to o zaburzeniu funkcji wątroby i zdarza się u kobiet w drugiej połowie ciąży. Przyczyną cholestazy jest wzrost hormonów ciążowych. W tym przypadku konieczna jest abyśmy były pod stałą kontrolą lekarza, a nawet w niektórych przypadkach hospitalizacja.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ