8 miesiąc ciąży trwa od 32 do 36 tygodnia ciąży.



W ósmym miesiącu ciąży nasze dziecko bardzo przybiera na wadze. Zaokrąglają się jego kształty. Ma już właśny rytm snu i czuwania, nie musi pokrywać się z rytmem przyszłej mamy. Gdy przyszła mama się porusza dziecko spokojnie zasypia, gdy przyszła mama udaje się na spoczynek dziecko budzi się i gwałtownie protestuje. Gdy dziecko śpi przyjmuje swoją ulubioną pozycję (większość dzieci kuli ręce i nogi przyciskając je do ciała.

Rozwój dziecka:

Na tym etapie ciąży wykształtowała się już buzia dziecka, jest dokładnie taka jaką zobaczymy w dniu narodzin naszego dziecka. Paznokcie “maleństwa” rosną tak szybko, że często wystają już ponad opuszki palców. Przy ruchliwości dziecka i dość ograniczonej przestrzeni jaka panującej w macicy nietrudno o zadrapania, co po porodzie nieraz widać na buzi malucha.

Włosy na główce dziecka są już grubsze i ciemniejsze. Meszek płodowy juz zanikł i teraz całe ciało pokryte jest jedynie ochronna mazią płodową.

Ilość płynu owodniowego, w którym pływa dziecko, jest w tym okresie największa. Wynosi ok. 1-1,5 litra. Dziecko połyka bardzo dużo tej cieczy, od 500-750 mililitrów na dobę co daje 1/3 własnej masy ciała. Dla porównania możemy przełożyć na dorosłego człowieka co dałoby wypijanie około 20 litrów napojów dziennie. Skoro malec pije tak dużo i z takim upodobaniem, czynność ta musi mieć szczególne znaczenie dla jego rozwoju. I rzeczywiście tak jest. Składniki płynu owodniowego przechodząc przez żołądek i jelita przyśpieszają rozwój układu pokarmowego i udoskonalenie funkcji trawiennych dziecka.

Przepływanie płynu owodniowego przez płuca dziecka sprawia, że na powierzchni pęcherzyków osadza się surfaktant. Sprawia on, że płuca naszego dziecka dojrzewają do pełnienia swoich funkcji po narodzeniu. Wraz z połykanym płynem owodniowym otrzymuje wiele wartościowych i wysokokalorycznych substancji odżywczych – głównie białka i cukrów. Smak płynu owodniowego i jego zapach zmienia się w zależności od pokarmu jaki spożywa przyszła mama.. Nasze dziecko to czuje, ponieważ bardzo lubi słodki smak, czego efektem jest  energiczniejsze połykanie płynu owodniowego.

Zmiany jakie zachodzą w twoim organizmie w 8 miesiącu ciąży:

Brzuch przyszłej mamy siągnął już spore rozmiary. Może powodować zaburzenia równowagi i utrudniać swobodne poruszanie, dlatego trzeba uważać zwłaszcza na schodach i krawężnikach. Przyszła mama musi pamiętać o wygodnym obuwiu, najlepiej na płaskim lub niewysokim obcasie. W 8 miesiącu ciąży tygodniach ciąży nogi mogą być obrzęknięte i przy zakupie butów trzeba przymierzać o numer większe.

Dziecko waży 1300-1500 g, ma 39-40 cm długości. W tym okresie zaczyna kształtować się podskórna tkanka tłuszczowa. Jest ona niezbędna dla utrzymania prawidłowej temperatury ciała, będzie źródłem energii przez kilka pierwszych dni życia naszego nowonarodzonego dziecka..

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu



Na skótek napiętej skóry na brzuchu, może doskwierać nam uporczywy świąd, dlatego najlepiej wcierać każdego wieczoru po kąpieli balsam nawilżający do ciała lub stosować inne preparaty zawierające mentol, który łagodzi świąd.

Świąd nie jest groźny, ani dla mamy, ani dla dziecka, jednakże należy  zgłosić go lekarzowi. W momencie gdy świąd skóry nie ustępuje pod wpływem drapania, może wtedy być objawem cholestazy tzn. zastoju żółci. Stan ten spowodowany jest podwyższeniem poziomu kwasów żółciowych we krwi. Świadczy to o zaburzeniu funkcji wątroby i zdarza się u kobiet w drugiej połowie ciąży. Przyczyną cholestazy jest wzrost hormonów ciążowych. W tym przypadku konieczna jest abyśmy były pod stałą kontrolą lekarza, a nawet w niektórych przypadkach hospitalizacja.

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ