7 miesiąc ciąży trwa od 27 do 31 tygodnia ciąży.



Pod koniec tego miesiąca długość dziecka od ciemienia do stóp wynosi 35-40cm, natomiast od ciemienia do miednicy 24-27cm, a jego waga wynosi pomiędzy 900-1300g. Rozwój dziecka w łonie matki jest już prawie zakończony. Dziecko musi już tylko rosnąć i udoskonalać funkcje organizmu. Gdyby teraz przyszło na świat, miałoby przy dzisiejszym stanie medycyny , duże szanse na przezycie. Poprzez deliktaną skórę prześwitują naczynia krwionośne. Zamykają się połączenia nerwowe, dzięki czemu ruchy dziecka, staja się bardziej celowe.

Ciało przyszłej mamy:

Przyszła mama ma na tym etapie sporo trosk. Czuje się  się coraz większa i cięższa więc zaczyna zastanawiać się, czy nie za dużo tych kilogramów przybyło?. Normy przybierania na wadze podczas ciąży jest dość szeroki: prawidłowy przyrost wagi w czasie ciąży wynosi od 10 do 16 kg. Najbardziej optymalniue wskazuje się iż jest to ok. 12 kg. Jeśli przed ciążą przyszła mama była bardzo szczupła, może przytyć więcej. Gdy natomiast wcześniej miałaś pełniejsze kształty, twój przyrost wagi podczas ciąży będzie mniejszy. W pierwszych 3 miesiącach ciąży  przybędzie ci około 2 kg, w kolejnych miesiącach około 400-450 gramów tygodniowo.

Dieta przyszłęj mamy:

Najbardziej błędnym myśleniem przyszłych mam jest teoria iż w czasie ciąży trzeba jeść za dwoje, nic bardziej mylnego. Twoje zapotrzebowanie energetyczne zwiększyło się zaledwie o 300 kalorii dziennie, czyli mniej więcej tyle co jeden pączek.  Ważne jest natomiast to, co jesz. W twojej diecie szczególnie cenne są: ziarna zbóż, tego typu produkty z pełnego ziarna dostarczają ci potrzebnej energii oraz błonnika, który zapobiega zaparciom; świeże owoce i warzywa to najlepsze źródło witamin i minerałów jakie dostarczasz swojemu dziecku i sobie.

Do swojej diety dołącz: brokuły, szpinak, kiwi, jabłka; białko,  które jest odpowiedzialne za wzrost płodu i jego rozwój. Wybieraj białko o małej zawartości tłuszczu takie jak: pierś z kurczaka, ryby albo białko roślinne, mleko i jego przetwory są źródłem wapnia potrzebnego do prawidłowego rozwoju kości i systemu nerwowego Twojego dziecka.

Dolegliwości jakie towarzyszą przyszłęj mamie w 7 miesiącu ciąży:

Kręgosłup przyszłej mamy  musi dźwigać teraz coraz większy ciężar, nic więc dziwnego, że często możesz odczuwać bóle pleców. Ciałoprzygotowuje się do porodu: stawy biodrowe rozluźniają się, i to też sprzyja bólom krzyża. Jak temu zaradzić?  Ciepły prysznic lub ogrzewanie bolących miejsc termoforem;masaż kręgosłupa będzie idealnym rozwiązaniem.

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu

Pamiętaj aby unikać: długiego stania,  w tej pozycji twój kręgosłup jest najbardziej obciążony; unikaj też siedzenia bez ruchu, staraj się nie siedźieć dłużej niż dwie godziny, wybieraj zawsze krzesło z oparciem oraz poręczami, podkładaj sobie pod plecy małą poduszeczkę, pamiętaj aby nie chodzić na wysokim obcasie,   najlepsze dla przyszłej mamy są obcasy około 5 cm; uważaj aby nie wyciągać gwałtownie  ramion, unikaj też nagłego podnoszenia ciężkich przedmiotów.



Zmiany jakie zachodzą u dziecka w 7 miesiącu ciąży:

Zastanawiasz się jakie cechy będzie miało twoje dziecko??? Czy twoje dziecko będzie spokojne, nadpobudliwe, kreatywne? A może będzie duszą towarzystwa? Czy będzie miało zdolności humanistyczey czy może bardziej umysł ścisły?? Rozwój mózgu idzie w parze z rozwojem osobowości.

Większość cech charakteru ujawni się długo po narodzinach. Ale już teraz możesz zauważyć pewne prawidłowości. Czy twoje dziecko wykazuje się nadmierną ruchliwością  czy też przez większość dnia odpoczywa?

7 miesiąc ciąży to jeden z najważniejszych etapów rozwoju twojego dziecka. Dlatego każdego dnia pamiętaj o tym aby swojemu dziecku dostarczać witamin i wszystkich wartości odżywczych jakich mu potrzeba właśnie na tym etapie rozwoju.

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ