7 miesiąc ciąży trwa od 27 do 31 tygodnia ciąży.



Pod koniec tego miesiąca długość dziecka od ciemienia do stóp wynosi 35-40cm, natomiast od ciemienia do miednicy 24-27cm, a jego waga wynosi pomiędzy 900-1300g. Rozwój dziecka w łonie matki jest już prawie zakończony. Dziecko musi już tylko rosnąć i udoskonalać funkcje organizmu. Gdyby teraz przyszło na świat, miałoby przy dzisiejszym stanie medycyny , duże szanse na przezycie. Poprzez deliktaną skórę prześwitują naczynia krwionośne. Zamykają się połączenia nerwowe, dzięki czemu ruchy dziecka, staja się bardziej celowe.

Ciało przyszłej mamy:

Przyszła mama ma na tym etapie sporo trosk. Czuje się  się coraz większa i cięższa więc zaczyna zastanawiać się, czy nie za dużo tych kilogramów przybyło?. Normy przybierania na wadze podczas ciąży jest dość szeroki: prawidłowy przyrost wagi w czasie ciąży wynosi od 10 do 16 kg. Najbardziej optymalniue wskazuje się iż jest to ok. 12 kg. Jeśli przed ciążą przyszła mama była bardzo szczupła, może przytyć więcej. Gdy natomiast wcześniej miałaś pełniejsze kształty, twój przyrost wagi podczas ciąży będzie mniejszy. W pierwszych 3 miesiącach ciąży  przybędzie ci około 2 kg, w kolejnych miesiącach około 400-450 gramów tygodniowo.

Dieta przyszłęj mamy:

Najbardziej błędnym myśleniem przyszłych mam jest teoria iż w czasie ciąży trzeba jeść za dwoje, nic bardziej mylnego. Twoje zapotrzebowanie energetyczne zwiększyło się zaledwie o 300 kalorii dziennie, czyli mniej więcej tyle co jeden pączek.  Ważne jest natomiast to, co jesz. W twojej diecie szczególnie cenne są: ziarna zbóż, tego typu produkty z pełnego ziarna dostarczają ci potrzebnej energii oraz błonnika, który zapobiega zaparciom; świeże owoce i warzywa to najlepsze źródło witamin i minerałów jakie dostarczasz swojemu dziecku i sobie.

Do swojej diety dołącz: brokuły, szpinak, kiwi, jabłka; białko,  które jest odpowiedzialne za wzrost płodu i jego rozwój. Wybieraj białko o małej zawartości tłuszczu takie jak: pierś z kurczaka, ryby albo białko roślinne, mleko i jego przetwory są źródłem wapnia potrzebnego do prawidłowego rozwoju kości i systemu nerwowego Twojego dziecka.

Dolegliwości jakie towarzyszą przyszłęj mamie w 7 miesiącu ciąży:

Kręgosłup przyszłej mamy  musi dźwigać teraz coraz większy ciężar, nic więc dziwnego, że często możesz odczuwać bóle pleców. Ciałoprzygotowuje się do porodu: stawy biodrowe rozluźniają się, i to też sprzyja bólom krzyża. Jak temu zaradzić?  Ciepły prysznic lub ogrzewanie bolących miejsc termoforem;masaż kręgosłupa będzie idealnym rozwiązaniem.

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu

Pamiętaj aby unikać: długiego stania,  w tej pozycji twój kręgosłup jest najbardziej obciążony; unikaj też siedzenia bez ruchu, staraj się nie siedźieć dłużej niż dwie godziny, wybieraj zawsze krzesło z oparciem oraz poręczami, podkładaj sobie pod plecy małą poduszeczkę, pamiętaj aby nie chodzić na wysokim obcasie,   najlepsze dla przyszłej mamy są obcasy około 5 cm; uważaj aby nie wyciągać gwałtownie  ramion, unikaj też nagłego podnoszenia ciężkich przedmiotów.



Zmiany jakie zachodzą u dziecka w 7 miesiącu ciąży:

Zastanawiasz się jakie cechy będzie miało twoje dziecko??? Czy twoje dziecko będzie spokojne, nadpobudliwe, kreatywne? A może będzie duszą towarzystwa? Czy będzie miało zdolności humanistyczey czy może bardziej umysł ścisły?? Rozwój mózgu idzie w parze z rozwojem osobowości.

Większość cech charakteru ujawni się długo po narodzinach. Ale już teraz możesz zauważyć pewne prawidłowości. Czy twoje dziecko wykazuje się nadmierną ruchliwością  czy też przez większość dnia odpoczywa?

7 miesiąc ciąży to jeden z najważniejszych etapów rozwoju twojego dziecka. Dlatego każdego dnia pamiętaj o tym aby swojemu dziecku dostarczać witamin i wszystkich wartości odżywczych jakich mu potrzeba właśnie na tym etapie rozwoju.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ