6 miesiąc ciąży trwa od 23 do 26 tygodnia ciąży.



W szóstym miesiącu dziecko dziecko otwiera oczy, do tej pory były przymkniete. Otacze je rozporoszone światło, tak więc zmysł wzroku nie będzie dostatecznie wykształcony. Inaczej jest ze słuchem, ponieważ w łonie matki nie jest zbyt spokojnie. Można tu usłyszeć bicie serca mamy, tak znajomy dziecku, dającym mu poczucie bezpieczeństwa. Słyszalne też są szmery jelit, dudnienie żołądka, szemrzący strumień krwi, bulgotanie łożyska.

Rozwój płodu.

Głośna muzyka nie jest miłym dzwiękiem dla dziecka, natomiast łagodne dzwięki muzyki klasycznej są jak najbardziej miłe i kojące dla “maluszka”.

Przyszła mama może czasami udczuć rytmiczne postukiwania, które oznaczają, że dziecko ma czkawkę. Gruczoły łojowe produkują tłustą, białawą substancję, maź płodową. pokrywającą skórę dziecka i chroniąc dziecko przed oddziaływaniem wód płodowych.

Długość ciemieniowo-stópkowa wynosi ok. 30cm, ciemieniowo-siedzeniowy wynosi ok. 21cm, waga kształtuje się w przedziale 500-800g, natomiast przekrój dwuciemieniowy wynosi 52-61mm.

Zadbaj o siebie i o dziecko:

W tym okresie powinnaś  pić duże ilości wody, ponieważ  woda stanowi główny składnik organizmu człowieka, również jej maleństwa. Na początku ciąży wystarczy pić około 2 litrów płynów dziennie. Gdy okres ciąży przypada na “ciepłe/wakacyjne miesiące” i jest gorąco, albo kobieta przebywa stale w bardzo ciepłym pomieszczeniu, wtedy powinna wypijać nawet 3 litry płynów na dzień. Najlepiej pić wodę mineralną, soki owocowe i warzywne, a zmniejszyć ilość wypijanej kawy czy herbaty.

W drugiej połowie ciąży dziecko rośnie wolniej, natomiast szybciej przybiera na wadze. Ma już około 350 g. Wszystkie narządy maleństwa są już wykształcone, teraz będą się specjalizować i udoskonalać  swoje funkcjace.

modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu

Kobieta w ciąży powinna ograniczyć ilość spożywanej soli w pokarmach, a także jeść jak najmniej potraw zawierających konserwanty. Niewielkie ilości soli są niezbędne, do prawidłowego rozwoju dziecka, chyba że lekarz ze względu na stan zdrowia mamy zabroni całkowicie jedzenia soli.

W 6 miesiąc ciąży mogą pojawić się huśtawki nastrojów, które przypominają trochę te z początku ciąży.W tym okresie kobiety mogą być rozdrażnione/kapryśne. Chwilowe wachania nastroju to naturalne zjawisko i nie powinno niepokoić. Aby sobie pomóc i nawiązać kontakty z innymi przyszłymi mamami, warto zapisać się do szkoły rodzenia. Tam przygotujesz się do porodu, dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat pielęgnacji noworodka oraz będziesz mogła wymieć dotychczasowe doświadczenia z przebiegu tych 6 miesięcy z innymi przyszłymi mamami. Takie spotkania z innymi mamami napewno poprawią Ci humor.



  • Zmiany jakie zachodzą w twoim organizmie oraz na ciele:

    Brzuch jest już całkiem spory i dlatego możesz odczuwać problemy z oddychaniem. Twój oddech staje się płytszy i krótszy, ponieważ rozciągająca się macica coraz bardziej uciska na przeponę, a ta na płuca. W szóstym miesiącu ciąży możesz też mieć obrzęki stóp oraz łydek i niewielkie obrzmienia dłoni,jest to jak najbardziej normalne i dość powszechna zmiana jaka twoarzyszy na tym etapie ciąży. W ciele gromadzi się woda z powodu działania hormonu zwanego relaksyną. Relaksyna prowadzi do rozluźniania się wiązadeł w miednicy i przygotowuje ciało kobiety do porodu. Jej wysokie stężenie we krwi utrudnia jednak krążenie krwi w nogach, dlatego pojawia się lekka opuchlizna.

    Kobiety skarżą się również na popękane naczynka krwionośne. By przeciwdziałać pajączkom na skórze, warto odpoczywać w ciągu dnia, podczas siedzenia opierać nogi na podwyższeniu, a wieczorem robić sobie kąpiele stóp i delikatne masaże.

    W szóstym miesiąc ciąży mogą też ci doskwierać  zaparcia. Zadbaj o regularne wypróżnianie się poprzez wypijanie na czczo przegotowanej wody i jedzenie surowych warzyw lub owoców przed snem. Inne dolegliwości ciążowe tego okresu ciąży to bóle w podbrzuszu, rozstępy na piersiach oraz swędzenie powłok brzucha. Z powodu intensywnego powiększania się brzucha, skóra napina się i rozciąga, stąd uczucie swędzenia.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ