5 prostych sposobów na nudności ciążowe
Spodziewasz się dziecka i mdli cię na widok jedzenia? Najpewniej ulegasz nudnościom ciążowym. Specjalista do spraw żywienia podpowiada, co zrobić, żeby zwiększyć komfort pierwszych tygodni ciąży.
Problem nudności dotyczy nawet 80% ciężarnych kobiet. Dolegliwości przeważnie pojawiają się przed 20 tygodniem ciąży i bardzo często towarzyszą młodej mamie przez wiele tygodni.
Najczęstszym powodem są intensywne przemiany hormonalne. Niektórzy naukowcy wskazują również na nadwrażliwość układu immunologicznego i jego nieodpowiednią odpowiedź w procesie rozwoju płodu w łonie matki. Nudności wiążą się z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego, należy więc zwrócić szczególną uwagę na jakość diety i tryb życia.
Istnieje wiele niefarmakologicznych sposobów na łagodzenie i zapobieganie mdłościom i wymiotom. Pięć z nich zdradza Katarzyna Uścińska, specjalista ds. żywienia z warszawskiej Kliniki Demeter.
O poranku niewskazane są gwałtowne zrywy z łóżka, nerwowe pobudki, poranny stres. Jeszcze przed wstaniem warto zjeść niewielki, lekkostrawny posiłek składający się z sucharka, herbatnika lub garści płatków kukurydzianych. Suche produkty skuteczne hamują odruchy wymiotne i cofanie się treści żołądka.
- 1 – Spożywane w ciągu dnia posiłki powinny mieć małą objętość, dając przyjemne uczucie sytości. Należy unikać potraw ciężkostrawnych, smażonych, spieczonych, intensywnie przyprawionych, wędzonek oraz żywności wysoko przetworzonej. Każdy spożywany posiłek powinien być dokładnie przeżuty i rozdrobniony – to znacząco ułatwia trawienie i dodatkowo zmniejsza ryzyko nadkwaśności i zgagi.
- 2 – Warto mieć przy sobie drobne przekąski, które w chwili słabości pomogą poprawić samopoczucie na przykład kilka migdałów, sucharek, wafelek kukurydziany czy mały banan.
- 3 – Między posiłkami zaleca się picie niegazowanej wody mineralnej, słabych naparów herbat, dozwolonych ziół (melisa, rumianek, mięta). Wskazane są również cierpkie (herbata, napar lub herbatka z imbiru) lub kwaśne (woda z cytryną) płyny. Odradza się intensywnego popijania w trakcie lub po spożytym posiłku.
- 4 – Niekiedy odzież noszona przez ciężarną staje się powodem pojawienia lub nasilenia dolegliwości gastrycznych. Bielizna noszona w okresie ciąży nie powinna uciskać klatki piersiowej i utrudniać swobodnego oddychania, a rajstopy i inne elementy garderoby powinny być luźne i komfortowe. Bardzo istotna jest dbałość o odpowiednią ciepłotę ciała – przegrzanie wzmaga złe samopoczucie.
- 5 – Młoda mama powinna być wyspana i w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji. W ciągu dnia warto znaleźć chwilę na dodatkowy relaks: dobrą muzykę, wyjście z przyjaciółką, przyjemne zakupy dla przyszłego potomstwa.
Zdaniem eksperta, bez względu na etiologię, nudnościom należy zapobiegać. – Bardzo częste wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, ketozy. Utrata masy ciała powyżej 5% stwarza konieczność hospitalizacji – ostrzega Katarzyna Uścińska, specjalista dietetyk w Klinice Demeter w Warszawie.