5 prostych sposobów na nudności ciążowe



Spodziewasz się dziecka i mdli cię na widok jedzenia? Najpewniej ulegasz nudnościom ciążowym. Specjalista do spraw żywienia podpowiada, co zrobić, żeby zwiększyć komfort pierwszych tygodni ciąży.

 

Problem nudności dotyczy nawet 80% ciężarnych kobiet. Dolegliwości przeważnie pojawiają się przed 20 tygodniem ciąży i bardzo często towarzyszą młodej mamie przez wiele tygodni.

Najczęstszym powodem są intensywne przemiany hormonalne. Niektórzy naukowcy wskazują również na nadwrażliwość układu immunologicznego i jego nieodpowiednią odpowiedź w procesie rozwoju płodu w łonie matki. Nudności wiążą się z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego, należy więc zwrócić szczególną uwagę na jakość diety i tryb życia.

Istnieje wiele niefarmakologicznych sposobów na łagodzenie i zapobieganie mdłościom i wymiotom. Pięć z nich zdradza Katarzyna Uścińska, specjalista ds. żywienia z warszawskiej Kliniki Demeter.

O poranku niewskazane są gwałtowne zrywy z łóżka, nerwowe pobudki, poranny stres. Jeszcze przed wstaniem warto zjeść niewielki, lekkostrawny posiłek składający się z sucharka, herbatnika lub garści płatków kukurydzianych. Suche produkty skuteczne hamują odruchy wymiotne i cofanie się treści żołądka.

  • 1 – Spożywane w ciągu dnia posiłki powinny mieć małą objętość, dając przyjemne uczucie sytości. Należy unikać potraw ciężkostrawnych, smażonych, spieczonych, intensywnie przyprawionych, wędzonek oraz żywności wysoko przetworzonej. Każdy spożywany posiłek powinien być dokładnie przeżuty i rozdrobniony – to znacząco ułatwia trawienie i dodatkowo zmniejsza ryzyko nadkwaśności i zgagi.
  • 2 – Warto mieć przy sobie drobne przekąski, które w chwili słabości pomogą poprawić samopoczucie na przykład kilka migdałów, sucharek, wafelek kukurydziany czy mały banan.




  • 3 – Między posiłkami zaleca się picie niegazowanej wody mineralnej, słabych naparów herbat, dozwolonych ziół (melisa, rumianek, mięta). Wskazane są również cierpkie (herbata, napar lub herbatka z imbiru) lub kwaśne (woda z cytryną) płyny. Odradza się intensywnego popijania w trakcie lub po spożytym posiłku.
  • 4 – Niekiedy odzież noszona przez ciężarną staje się powodem pojawienia lub nasilenia dolegliwości gastrycznych. Bielizna noszona w okresie ciąży nie powinna uciskać klatki piersiowej i utrudniać swobodnego oddychania, a rajstopy i inne elementy garderoby powinny być luźne i komfortowe. Bardzo istotna jest dbałość o odpowiednią ciepłotę ciała – przegrzanie wzmaga złe samopoczucie.
  • 5 – Młoda mama powinna być wyspana i w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji. W ciągu dnia warto znaleźć chwilę na dodatkowy relaks: dobrą muzykę, wyjście z przyjaciółką, przyjemne zakupy dla przyszłego potomstwa.

Zdaniem eksperta, bez względu na etiologię, nudnościom należy zapobiegać. – Bardzo częste wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, ketozy. Utrata masy ciała powyżej 5% stwarza konieczność hospitalizacji – ostrzega Katarzyna Uścińska, specjalista dietetyk w Klinice Demeter w Warszawie.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ