3 miesiąc ciąży trwa od 10 do 13 tygodnia ciąży.



W tym miesiący powstałe już wszystkie organy częściowo wykonują swoje funkcje. Serce bije szybciej i transportuje krew dziecka przez jego ciało. Ręce i nogi oraz twarz przybrały już swoją właściwą postać. Nowe życie jest jeszcze niesłychanie delikatne. W czasie gwałtownego rozwoju komórek zarodek jest szczególnie wrażliwy na szkodliwe wpływy. Jeśli matka przeszła jakąś infekcję, poddana była działaniu promieniowania RTG lub przyjmowała lekarstwa negatywnie wpływające na zarodek, może to u wrażliwej istoty doprowadzić do powstania wad rozwojowych.

W 8 tygodniu po zapłodnieniu miękki szkielet zaczyna stopniowo kostnieć. Powstało już wszystko: system narządów wewnętrznych, mózg oraz rdzeń kręgowy, serce i układ krwionośny. Twraz dziecka ma już oczy, uszy, nos i usta. Ręce mają dłonie z palcami, a nogi stopy z palcami. Z zarodka powstał już płód.

Pod koniec 3 miesiąca ciąży tworzą się organy płciowe. Z macierzy paznokci wyrastają paznokcie rąk i nóg, ukazują się indywidualne linie papilarne. Długość płodu od ciemienia do pięt wynosi ok. 7-9 cm, wymiar ciemieniowo-śledziowy 5-8cm, waga 10-45g, przekrój główki (wymiar dwuciemieniowy)ok. 12-23cm.

Dziecko zaczyna już pobierać pokarm z krwi matki za pomocą struktur zwanych kosmkami. Dziecko zaczyna ruszać rączkami i nóżkami, lecz w standartowych aparatach USG nie można tych ruchów zaobserwować.

Zmiany jakie zachodzą w organizmie mamy:

Zmiany jakie zachodzą u  przyszłych mam to: włosy nabierają blasku, są miękkie, jedwabiste, lepiej się układają, wolniej się przetłuszczają, zwiększa się też ich ilość ( to za sprawą hormonów). Kobieta powinna cieszyć się z tych zmian, gdyż nie są one stałe i zwykle po porodzie nadmiar włosów niestety wypadnie. Jeżeli kobieta w ciąży zauważy, że włosy stają się słabsze, wypadają, powinna zgłosić ten fakt lekarzowi, gdyż może to świadczyć o niedoborze witamin, czy przemęczeniu.



  • W tym okresie zaczynają powoli mijać dolegliwości z początku ciąży, czyli ciągła senność, nudności, wymioty. Brzuch jest jeszcze niewielki natomiast piersi są powiększone, a zewnętrzne narządy płciowe wrażliwe na dotyk, więc przyszła mama może mieć większą ochotę na zbliżenia seksualne. Jest to zjawisko normalne. Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, kobieta może współżyć tak często, jak tylko ma na to ochotę, dziecku na pewno tym nie zaszkodzi. Kobieta kochana, otaczana opieką męża, lepiej się czuje, co pozytywnie wpływa również na dziecko. W przypadku ciąży podwyższonego ryzyka, tylko lekarz może zadecydować, czy współżycie jest dozwolone, czy też przeciwwskazane.

    źródło: będziemy rodzicami.

    modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ