3 miesiąc ciąży trwa od 10 do 13 tygodnia ciąży.



W tym miesiący powstałe już wszystkie organy częściowo wykonują swoje funkcje. Serce bije szybciej i transportuje krew dziecka przez jego ciało. Ręce i nogi oraz twarz przybrały już swoją właściwą postać. Nowe życie jest jeszcze niesłychanie delikatne. W czasie gwałtownego rozwoju komórek zarodek jest szczególnie wrażliwy na szkodliwe wpływy. Jeśli matka przeszła jakąś infekcję, poddana była działaniu promieniowania RTG lub przyjmowała lekarstwa negatywnie wpływające na zarodek, może to u wrażliwej istoty doprowadzić do powstania wad rozwojowych.

W 8 tygodniu po zapłodnieniu miękki szkielet zaczyna stopniowo kostnieć. Powstało już wszystko: system narządów wewnętrznych, mózg oraz rdzeń kręgowy, serce i układ krwionośny. Twraz dziecka ma już oczy, uszy, nos i usta. Ręce mają dłonie z palcami, a nogi stopy z palcami. Z zarodka powstał już płód.

Pod koniec 3 miesiąca ciąży tworzą się organy płciowe. Z macierzy paznokci wyrastają paznokcie rąk i nóg, ukazują się indywidualne linie papilarne. Długość płodu od ciemienia do pięt wynosi ok. 7-9 cm, wymiar ciemieniowo-śledziowy 5-8cm, waga 10-45g, przekrój główki (wymiar dwuciemieniowy)ok. 12-23cm.

Dziecko zaczyna już pobierać pokarm z krwi matki za pomocą struktur zwanych kosmkami. Dziecko zaczyna ruszać rączkami i nóżkami, lecz w standartowych aparatach USG nie można tych ruchów zaobserwować.

Zmiany jakie zachodzą w organizmie mamy:

Zmiany jakie zachodzą u  przyszłych mam to: włosy nabierają blasku, są miękkie, jedwabiste, lepiej się układają, wolniej się przetłuszczają, zwiększa się też ich ilość ( to za sprawą hormonów). Kobieta powinna cieszyć się z tych zmian, gdyż nie są one stałe i zwykle po porodzie nadmiar włosów niestety wypadnie. Jeżeli kobieta w ciąży zauważy, że włosy stają się słabsze, wypadają, powinna zgłosić ten fakt lekarzowi, gdyż może to świadczyć o niedoborze witamin, czy przemęczeniu.



  • W tym okresie zaczynają powoli mijać dolegliwości z początku ciąży, czyli ciągła senność, nudności, wymioty. Brzuch jest jeszcze niewielki natomiast piersi są powiększone, a zewnętrzne narządy płciowe wrażliwe na dotyk, więc przyszła mama może mieć większą ochotę na zbliżenia seksualne. Jest to zjawisko normalne. Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, kobieta może współżyć tak często, jak tylko ma na to ochotę, dziecku na pewno tym nie zaszkodzi. Kobieta kochana, otaczana opieką męża, lepiej się czuje, co pozytywnie wpływa również na dziecko. W przypadku ciąży podwyższonego ryzyka, tylko lekarz może zadecydować, czy współżycie jest dozwolone, czy też przeciwwskazane.

    źródło: będziemy rodzicami.

    modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ