1 miesiąc ciąży trwa od 0 do 4 tygodnia ciąży.



Jest to am początek  czyli 40 tygodni ciąży. Mimo iż twoja sylwetka jeszcze się nie zmieniła, nie zmienia to faktu iż w twoim brzuchu znajduje się nowe życie.

Typowymi objawami w początkowej fazie są mdłości oraz senność. Pamiętaj jeśli planujesz ciąże, zacznij zażywać kwas foliowy dużo wcześniej.

Jeśli ciąża pojawiła się “nagle”, nie zapomnij o zażywaniu kwasu foliowego. Kwas foliowy zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej.

Objawy jakie towarzyszą podczas 1 miesiąca ciąży:

  • zmęczenie – wzmożona ochota na odpoczynek i sen. Taką sytuacja spowodowana jest przez hormony, jakie organizm otrzymał z chwilą, gdy rozpoczął się rozwój zarodka. To wyraźny sygnał, że teraz, dla zdrowo rozwijającej się ciąży, powinnaś jak najwięcej wypoczywać i prowadzić zdrowy tryb życia.
  • wzrost temperatury – na początku ciąży może występować podwyższona temeperatura. Temperatura może osiągać do 37,4°C, a ciało będzie obolałe. Jest to całkiem  naturalne – tak właśnie organizm reaguje na początki ciąży. Absolutnie nie przyjmuj żadnych leków. Wypoczywaj i pij dużo wody mineralnej.
  • parcie na pęcherz – jest efektem zmian, jakie zachodzą w macicy. Jej śluzówka staje się bardziej przekrwiona (macica zwiększa swoje dotychczasowe rozmiary). W organizmie wzrasta przepływ płynów ustrojowych – nerki zaczynają intensywniej niż zwykle pracować).
  • większą wrażliwość piersi –  Piersi stają się pełniejsze, a otoczka brodawki wyraźnie ciemnieje.
  • nudności – mogą się pojawić, ale niekoniecznie. Działanie hormonów wyostrza zmysły, które ostrzegają przed trucizną. Pojawia się więc niechęć do mocnych zapachów (poranna kawa przestaje smakować). Najlepiej jest zrezygnować z wszelkich używek i niezdrowej żywności.
  • Ginekolog radzi:

    1. Zacznij się oszczędzać – teraz musisz szczególnie o siebie zadbać ponieważ jesteś odpowiedzialna za swoje dziecko. Zwolnij tempo życia, zrezygnuj z udziału w większych imprezach i wyjazdach. Oszczędzaj się w pracy i wysypiaj – ciąża to wysiłek dla organizmu. Powinnaś dać mu czas na to, by się do niej przystosował.
    2. Prawidłowa dieta to podstawa – zadbaj o właściwą dietę, odstaw wszelkie używki, słodycze i konserwanty. Postaw się na domowe jedzenie bogate w warzywa, owoce, ryby morskie, gotowane mięso i przetwory mleczne.
    3. Nie nie myśl negatywnie, tylko i wyłącznie pozytywne myślenie – skup się na drobnych przyjemnościach, odrzucaj złe myśli i zmartwienia. Stresu ma negatywny wpływ na  ciąże. Jeśli możesz unikaj nerwowych sytuacji. W tym okresie potrzebny  jest ci spokój  i troska.

    modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu

    W czwartym tygodniu dziecko jest embrionem, który składa się z 3 odrębnych warstw tzw. listków zarodkowych :
    – Warstwa wewnętrzna  – endoderma  rozwinie się w płuca, wątrobę i układ pokarmowy.
    – Warstwa środkowa – mezoderma będzie stanowiła kości, mięsnie, nerki, narządy płciowe i serce.
    – Warstwa zewnętrzna – ektoderma utworzy skórę, włosy, oczy  oraz układ nerwowy.



  • W 4-5 tygodniu ciąży, najlepiej wykonać test ciążowy,  w tym czasie zarodek produkuje już ludzka gonadotropinę kosmówkową tzw. hormon hCG, który daje pozytywny wynik w teście. Po zrobieniu testu  udaj się ginekologa, który zleci zrobienie badania krwi, które daje wiarygodna informację o ciąży.

    W tym okresie lekarz przeprowadzi badanie, którym wyczuje zmiany w kształcie i rozmiarze macicy oraz zmiany w śluzówce pochwy. Dziecko które już nosisz wytwarza hormony  w tym okresie wzrasta poziom progesteronu, który może powodować pierwsze objawy ciąży takie jak : zmęczenie, bolesność piersi, nudności, gorsze samopoczucie, kłopoty z cerą, bóle w podbrzuszu. Bardzo często kobiet traktuje takie objawy jak zwykłe objawy przedmenstruacyjne.

    Po zapłodnieniu temperatura mierzona w pochwie wzrasta i przekracza 37 stopni C. Do końca 4 tygodnia wytworzy się cewa nerwowa, która ostatecznie utworzy mózg i rdzeń kręgowy. Wykonując badanie USG, będzie widoczny jedynie woreczek ciążowy, w którym rozwija się dziecko. Pęcherzyk żółciowy, który dostarcza Twojemu dziecki  pokarm, również jest już wykształcony. W tym okresie zarodek jest jeszcze bardzo mały i mierzy 0,35 – 1,00 mm.

    Zobacz także:

    twitter
    Modanaurode.pl na G+

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ