1 miesiąc ciąży trwa od 0 do 4 tygodnia ciąży.



Jest to am początek  czyli 40 tygodni ciąży. Mimo iż twoja sylwetka jeszcze się nie zmieniła, nie zmienia to faktu iż w twoim brzuchu znajduje się nowe życie.

Typowymi objawami w początkowej fazie są mdłości oraz senność. Pamiętaj jeśli planujesz ciąże, zacznij zażywać kwas foliowy dużo wcześniej.

Jeśli ciąża pojawiła się “nagle”, nie zapomnij o zażywaniu kwasu foliowego. Kwas foliowy zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej.

Objawy jakie towarzyszą podczas 1 miesiąca ciąży:

  • zmęczenie – wzmożona ochota na odpoczynek i sen. Taką sytuacja spowodowana jest przez hormony, jakie organizm otrzymał z chwilą, gdy rozpoczął się rozwój zarodka. To wyraźny sygnał, że teraz, dla zdrowo rozwijającej się ciąży, powinnaś jak najwięcej wypoczywać i prowadzić zdrowy tryb życia.
  • wzrost temperatury – na początku ciąży może występować podwyższona temeperatura. Temperatura może osiągać do 37,4°C, a ciało będzie obolałe. Jest to całkiem  naturalne – tak właśnie organizm reaguje na początki ciąży. Absolutnie nie przyjmuj żadnych leków. Wypoczywaj i pij dużo wody mineralnej.
  • parcie na pęcherz – jest efektem zmian, jakie zachodzą w macicy. Jej śluzówka staje się bardziej przekrwiona (macica zwiększa swoje dotychczasowe rozmiary). W organizmie wzrasta przepływ płynów ustrojowych – nerki zaczynają intensywniej niż zwykle pracować).
  • większą wrażliwość piersi –  Piersi stają się pełniejsze, a otoczka brodawki wyraźnie ciemnieje.
  • nudności – mogą się pojawić, ale niekoniecznie. Działanie hormonów wyostrza zmysły, które ostrzegają przed trucizną. Pojawia się więc niechęć do mocnych zapachów (poranna kawa przestaje smakować). Najlepiej jest zrezygnować z wszelkich używek i niezdrowej żywności.
  • Ginekolog radzi:

    1. Zacznij się oszczędzać – teraz musisz szczególnie o siebie zadbać ponieważ jesteś odpowiedzialna za swoje dziecko. Zwolnij tempo życia, zrezygnuj z udziału w większych imprezach i wyjazdach. Oszczędzaj się w pracy i wysypiaj – ciąża to wysiłek dla organizmu. Powinnaś dać mu czas na to, by się do niej przystosował.
    2. Prawidłowa dieta to podstawa – zadbaj o właściwą dietę, odstaw wszelkie używki, słodycze i konserwanty. Postaw się na domowe jedzenie bogate w warzywa, owoce, ryby morskie, gotowane mięso i przetwory mleczne.
    3. Nie nie myśl negatywnie, tylko i wyłącznie pozytywne myślenie – skup się na drobnych przyjemnościach, odrzucaj złe myśli i zmartwienia. Stresu ma negatywny wpływ na  ciąże. Jeśli możesz unikaj nerwowych sytuacji. W tym okresie potrzebny  jest ci spokój  i troska.

    modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu

    W czwartym tygodniu dziecko jest embrionem, który składa się z 3 odrębnych warstw tzw. listków zarodkowych :
    – Warstwa wewnętrzna  – endoderma  rozwinie się w płuca, wątrobę i układ pokarmowy.
    – Warstwa środkowa – mezoderma będzie stanowiła kości, mięsnie, nerki, narządy płciowe i serce.
    – Warstwa zewnętrzna – ektoderma utworzy skórę, włosy, oczy  oraz układ nerwowy.



  • W 4-5 tygodniu ciąży, najlepiej wykonać test ciążowy,  w tym czasie zarodek produkuje już ludzka gonadotropinę kosmówkową tzw. hormon hCG, który daje pozytywny wynik w teście. Po zrobieniu testu  udaj się ginekologa, który zleci zrobienie badania krwi, które daje wiarygodna informację o ciąży.

    W tym okresie lekarz przeprowadzi badanie, którym wyczuje zmiany w kształcie i rozmiarze macicy oraz zmiany w śluzówce pochwy. Dziecko które już nosisz wytwarza hormony  w tym okresie wzrasta poziom progesteronu, który może powodować pierwsze objawy ciąży takie jak : zmęczenie, bolesność piersi, nudności, gorsze samopoczucie, kłopoty z cerą, bóle w podbrzuszu. Bardzo często kobiet traktuje takie objawy jak zwykłe objawy przedmenstruacyjne.

    Po zapłodnieniu temperatura mierzona w pochwie wzrasta i przekracza 37 stopni C. Do końca 4 tygodnia wytworzy się cewa nerwowa, która ostatecznie utworzy mózg i rdzeń kręgowy. Wykonując badanie USG, będzie widoczny jedynie woreczek ciążowy, w którym rozwija się dziecko. Pęcherzyk żółciowy, który dostarcza Twojemu dziecki  pokarm, również jest już wykształcony. W tym okresie zarodek jest jeszcze bardzo mały i mierzy 0,35 – 1,00 mm.

    Zobacz także:

    twitter
    Modanaurode.pl na G+

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ