1 miesiąc ciąży trwa od 0 do 4 tygodnia ciąży.



Jest to am początek  czyli 40 tygodni ciąży. Mimo iż twoja sylwetka jeszcze się nie zmieniła, nie zmienia to faktu iż w twoim brzuchu znajduje się nowe życie.

Typowymi objawami w początkowej fazie są mdłości oraz senność. Pamiętaj jeśli planujesz ciąże, zacznij zażywać kwas foliowy dużo wcześniej.

Jeśli ciąża pojawiła się “nagle”, nie zapomnij o zażywaniu kwasu foliowego. Kwas foliowy zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej.

Objawy jakie towarzyszą podczas 1 miesiąca ciąży:

  • zmęczenie – wzmożona ochota na odpoczynek i sen. Taką sytuacja spowodowana jest przez hormony, jakie organizm otrzymał z chwilą, gdy rozpoczął się rozwój zarodka. To wyraźny sygnał, że teraz, dla zdrowo rozwijającej się ciąży, powinnaś jak najwięcej wypoczywać i prowadzić zdrowy tryb życia.
  • wzrost temperatury – na początku ciąży może występować podwyższona temeperatura. Temperatura może osiągać do 37,4°C, a ciało będzie obolałe. Jest to całkiem  naturalne – tak właśnie organizm reaguje na początki ciąży. Absolutnie nie przyjmuj żadnych leków. Wypoczywaj i pij dużo wody mineralnej.
  • parcie na pęcherz – jest efektem zmian, jakie zachodzą w macicy. Jej śluzówka staje się bardziej przekrwiona (macica zwiększa swoje dotychczasowe rozmiary). W organizmie wzrasta przepływ płynów ustrojowych – nerki zaczynają intensywniej niż zwykle pracować).
  • większą wrażliwość piersi –  Piersi stają się pełniejsze, a otoczka brodawki wyraźnie ciemnieje.
  • nudności – mogą się pojawić, ale niekoniecznie. Działanie hormonów wyostrza zmysły, które ostrzegają przed trucizną. Pojawia się więc niechęć do mocnych zapachów (poranna kawa przestaje smakować). Najlepiej jest zrezygnować z wszelkich używek i niezdrowej żywności.
  • Ginekolog radzi:

    1. Zacznij się oszczędzać – teraz musisz szczególnie o siebie zadbać ponieważ jesteś odpowiedzialna za swoje dziecko. Zwolnij tempo życia, zrezygnuj z udziału w większych imprezach i wyjazdach. Oszczędzaj się w pracy i wysypiaj – ciąża to wysiłek dla organizmu. Powinnaś dać mu czas na to, by się do niej przystosował.
    2. Prawidłowa dieta to podstawa – zadbaj o właściwą dietę, odstaw wszelkie używki, słodycze i konserwanty. Postaw się na domowe jedzenie bogate w warzywa, owoce, ryby morskie, gotowane mięso i przetwory mleczne.
    3. Nie nie myśl negatywnie, tylko i wyłącznie pozytywne myślenie – skup się na drobnych przyjemnościach, odrzucaj złe myśli i zmartwienia. Stresu ma negatywny wpływ na  ciąże. Jeśli możesz unikaj nerwowych sytuacji. W tym okresie potrzebny  jest ci spokój  i troska.

    modanaurode.pl  -  macierzynstwo, ciaza miesiac po miesiacu

    W czwartym tygodniu dziecko jest embrionem, który składa się z 3 odrębnych warstw tzw. listków zarodkowych :
    – Warstwa wewnętrzna  – endoderma  rozwinie się w płuca, wątrobę i układ pokarmowy.
    – Warstwa środkowa – mezoderma będzie stanowiła kości, mięsnie, nerki, narządy płciowe i serce.
    – Warstwa zewnętrzna – ektoderma utworzy skórę, włosy, oczy  oraz układ nerwowy.



  • W 4-5 tygodniu ciąży, najlepiej wykonać test ciążowy,  w tym czasie zarodek produkuje już ludzka gonadotropinę kosmówkową tzw. hormon hCG, który daje pozytywny wynik w teście. Po zrobieniu testu  udaj się ginekologa, który zleci zrobienie badania krwi, które daje wiarygodna informację o ciąży.

    W tym okresie lekarz przeprowadzi badanie, którym wyczuje zmiany w kształcie i rozmiarze macicy oraz zmiany w śluzówce pochwy. Dziecko które już nosisz wytwarza hormony  w tym okresie wzrasta poziom progesteronu, który może powodować pierwsze objawy ciąży takie jak : zmęczenie, bolesność piersi, nudności, gorsze samopoczucie, kłopoty z cerą, bóle w podbrzuszu. Bardzo często kobiet traktuje takie objawy jak zwykłe objawy przedmenstruacyjne.

    Po zapłodnieniu temperatura mierzona w pochwie wzrasta i przekracza 37 stopni C. Do końca 4 tygodnia wytworzy się cewa nerwowa, która ostatecznie utworzy mózg i rdzeń kręgowy. Wykonując badanie USG, będzie widoczny jedynie woreczek ciążowy, w którym rozwija się dziecko. Pęcherzyk żółciowy, który dostarcza Twojemu dziecki  pokarm, również jest już wykształcony. W tym okresie zarodek jest jeszcze bardzo mały i mierzy 0,35 – 1,00 mm.

    Zobacz także:

    twitter
    Modanaurode.pl na G+

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ