Wiosenny detoks, czyli oczyszczanie organizmu.



Jakoś tak to się utarło, że najpopularniejszym okresem na wprowadzanie zmian, składanie postanowień jest przełom roku a ściślej ujmując Sylwester natomiast na decyzję, aby zadbać o sylwetkę przychodzi czas na wiosnę.

Może fakt, że przyroda budzi się do życia, tak nas nastraja, większa ilość słońca pobudza nas do życia i dodaje energii do działania. Faktem też jest, że zimową porą mamy mniej ochoty i energii do aktywności i zrzucając kolejne warstwy ubrania
zaczynamy sobie uświadamiać zaniedbania w tej kwestii. Chcąc odzyskać formę po zimie musimy zacząć od generalnych porządków wewnątrz i na zewnątrz organizmu.

Dobrym sposobem na początek jeżeli chodzi o porządek wewnątrz jest detoks, czyli oczyszczenie organizmu które nie zawsze musi oznaczać kilkutygodniową głodówkę.

Niezależnie od trybu życia jaki prowadzimy zawsze znajda się jakieś negatywne jego następstwa, dlatego że brak jest zbilansowania, zawsze nastawiamy lub oddajemy się bardziej jednej czynności czy aspektowi zapominając o pozostałych.

Pracując zbyt dużo i długo zaniedbujemy sposób odżywiania i aktywność fizyczną. Jemy najczęściej nieregularnie, podjadamy wysokokalorycznymi przekąskami, wypijamy litry kawy lub co gorsze napojami energetycznymi, o których połowa nie ma pojęcia, jakie spustoszenie sieją w organizmie. Jemy w gruncie rzeczy mało a czujemy się ociężali i zmęczeni. To sygnał, że organizm wymaga oczyszczenia i zmian w trybie życia.
modanaurode.pl – oczyszczanie organizmu, wiosenny detoks
Podstawowa zmiana zalecana w tym przypadku to spożywanie regularnych i wartościowych pod względem odżywczym posiłków. Jedząc częściej i w miarę możliwości regularnie nie zmuszamy organizmu do magazynowania. Pobudzimy metabolizm, dzięki czemu organizm sam zacznie się oczyszczać. Optymalna ilość to 5 posiłków dziennie, ale dla większości z nas to trudne do wykonania. Jeżeli nawet nie mamy takiej możliwości to ważne, aby w posiłkach, które zjadamy znajdowały się orzechy, owoce, warzywa, kasza gryczana, pieczywo razowe. Zawierają one dużo magnezu i uzupełniają braki wypłukane przez kawę.

Nie należy zapominać o rybach, których wartości odżywcze poprawiają poziom koncentracji. Pamiętajmy tylko przy wprowadzaniu diety, aby nie była ona niskokaloryczna, organizm potrzebuje energii a dieta niskokaloryczna osłabia organizm.
Jeżeli nasz czas zdominowały spotkania towarzyskie i imprezy to najczęściej wiąże się to z brakiem snu, szaleństwem na parkiecie i spożywanym w mniejszych lub większych ilościach alkoholem pod różnymi postaciami.




Duży wysiłek fizyczny oznacza odwodnienie a alkohol pozbawia organizmy wielu minerałów w konsekwencji mamy deficyt sodu, potasu, magnezu i obciążoną wątrobę.

Pierwszy krok w oczyszczaniu organizmu to uzupełnienie płynów, dobrze sprawdzają się napoje izotoniczne co ciekawe możemy je sporządzić własnoręcznie w domu. Musimy zaopatrzyć się tylko w miód i cytrynę, 1,5 litra wody mieszamy z sokiem z połowy cytryny, łyżeczką miodu i szczypta soli…….

 

modanaurode.pl  -  oczyszczanie organizmu, wiosenny detoks

Wskazane w naszym detoksie są wody mineralne, zielone herbaty i soki pomidorowe. Ziarniste pieczywo, płatki owsiane, cukinia, buraki, bakłażany a także banany i brzoskwinie to bogate źródła potasu. Magnez znajdziemy w kaszach, roślinach strączkowych, czekoladzie gorzkiej oczywiście, orzechach.

Przy skłonności do objadania, słodyczy i posiłków nastawionych na walory smakowe a nie odżywcze także powinna zapalić się w głowie czerwona lampka. Jeżeli radykalna zmiana diety nie w chodzi w rachubę należy przynajmniej ograniczyć ilość spożywanych kalorii.

Musimy bezwzględnie wyeliminować tłuszcze zwierzęce, wprowadzić więcej owoców i warzyw. Organizm musi odpocząć i oczyścić się ze złogów i toksyn.

Należy zdecydowanie unikać krótkoterminowych, drastycznych diet czy głodówek. Prowadzi to do rozregulowania metabolizmu konsekwencją, czego jest efekt jo-jo.
modanaurode.pl – oczyszczanie organizmu, wiosenny detoks
Częste i intensywne ćwiczenia ruchowe, chociaż bardzo dobre dla zdrowia, sylwetki, powodują odwodnienie, ponadto sprzyjają powstawaniu wolnych rodników. Wolne rodniki sprzyjają niestety wielu chorobom oraz przyspieszają proces starzenia się skóry.

W detoksie przy takim trybie życia należy pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości wody do organizmu. Wspomniane wcześniej napoje izotoniczne jak najbardziej są wskazane, wszystkie składniki diety bogate w sód, potas i magnez.
Podstawą powinny być tutaj warzywa i owoce, ponieważ są one bogate w przeciwutleniacze, które eliminują wolne rodniki. Najwięcej przeciwutleniaczy znajdziemy w brokułach, brukselkach, papryce, pomidorach, szpinaku, marchwi, aroni, winogronach, fasoli.

Niezwykle ważna w diecie jest także zawartość witaminy C, jej niedobór powoduje, że skóra traci jędrność a mięsnie staja się słabsze. Sportsmeni i sportsmenki powinny zdecydowanie unikać diety niskokalorycznej.

Oczyszczanie organizmu to naprawdę milowy krok w drodze do zachowania zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej.

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ