Wellness – filozofia na miarę naszych czasów



Wellness – filozofia na miarę naszych czasów

Jak żyć w zgodzie z własną naturą, gdy świat wokół pędzi, a my razem z nim? Na to pytanie prędzej czy później każdy zaczyna poszukiwać odpowiedzi. Ciągły pośpiech, stres i codzienne wyzwania sprawiają, że odczuwamy silną potrzebę odnalezienia równowagi. Z pomocą przychodzi filozofia wellness.

Wsłuchiwanie się we własne ciało, duszę i umysł, czas na wyciszenie emocji, relaks i dbanie o siebie – to główne założenia wellness. – Patrząc na to, jak szybko dziś żyjemy, śmiało możemy stwierdzić, że trend ten wciąż się umacnia – mówi Magdalena Jałowiec-Sobas, Kierownik działu marketingu i sprzedaży z Hotelu Natura Residence i trudno nie przyznać jej racji.

Wellness – niełatwe początki

Człowiek, aby funkcjonować sprawnie, potrzebuje zbalansowanego i spójnego działania umysłu, ciała i ducha. Z takiego założenia wyszedł amerykański lekarz dr Halbert Dunn. Łącząc dwa pojęcia: well-being (dobre samopoczucie) i fitness, stworzył w latach 50-tych ubiegłego wieku nazwę „wellness”. Założenie pełnej harmonii znacznie później stało się światowym trendem, za którym podążają miliony ludzi. Dziś świadomość tego, że o stan dobrego zdrowia i samopoczucia można, a wręcz należy zadbać samemu jest coraz większa. W zrozumieniu tej filozofii pomaga bogata oferta profesjonalnych ośrodków SPA.

– W skład pakietów wellness wchodzą m.in. takie zabiegi jak peeling ciała, pielęgnacja twarzy (np. z wykorzystaniem wyciągów z komórek macierzystych szampańskiej gruszki, które wzmocnią komórki skóry), pobyt w saunie, na basenie, a nawet elementy koloroterapii czy aromaterapii – wymienia Magdalena Jałowiec-Sobas z Hotelu Natura Residence. – W pełni rozumiemy, jak ważne jest wzięcie głębokiego oddechu i chwilowa ucieczka od codzienności bez względu na wykonywany zawód. Dlatego przygotowaliśmy zróżnicowane pakiety: Żywioł Wody, Wellness oraz Corporation Wellness – dodaje.




Relaks w pracy i po godzinach

Coraz częściej możemy spotkać się ze specjalną ofertą „relaksującą” dla firm. Pakiety takie jak wspomniany Corporation Wellness nastawione są na głęboki relaks uwzględniający potrzeby pracowników. Co zyskuje pracodawca? Zespół, który jest zrelaksowany, wyciszony, a przez co bardziej kreatywny i chętny do współpracy. Firmowa wizyta w SPA jest oczywiście świetnym rozwiązaniem, ale każdy z nas powinien też zadbać o siebie we własnym zakresie, nie czekając aż kompleksową odnowę zapewni nam szef. Wielu z nas ceni sobie pracę pełną wyzwań. Jest jednak i druga strona medalu

– Wielogodzinne siedzenie za biurkiem i stres powodujący napięcie całego ciała kładą cień na zawodowych sukcesach, dlatego dla dobrego samopoczucia trzeba je niwelować, choćby poprzez masaż – mówi Magdalena Jałowiec-Sobas z Hotelu Natura Residence. Jeśli lubimy gorące kąpiele, spotkania z przyjaciółmi czy zwyczajnie wieczory z książką w ręku, to z pewnością ucieszy nas to, że i one są częścią trendu wellness.

Filozofia na świeżym powietrzu i na talerzu

Ten rodzaj stylu życia sporo uwagi poświęca także wysiłkowi fizycznemu. Jak wiadomo dzięki ruchowi wyzwalają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dlatego osobom, które chcą żyć zgodnie z filozofią wellness, zaleca się m.in. ćwiczenia na siłowni, spacery, jazdę na rowerze. – Mogłoby się wydawać, że w ten sposób jeszcze bardziej się zmęczymy, ale takie aktywności, paradoksalnie, pozwolą odzyskać energię. Do tego należy zadbać o odpowiednią dietę. Najlepiej, gdy po dużym wysiłku posiłek będzie bogaty m.in. w węglowodany i białko. Mięśnie zregenerujemy na basenie i – jeśli mamy taką możliwość – u masażysty. Wtedy dobre samopoczucie mamy zagwarantowane – mówi Magdalena Jałowiec-Sobas z Hotelu Natura Residence.

Profesjonalne ośrodki SPA zapewniają nam kompleksowy relaks i wyciszenie, jednak o filozofii wellness warto pamiętać także na co dzień. Coraz większe wymagania stawiane nam w pracy, w domu i przez nas samych zmuszają do poszukiwań rozwiązań, które pozwolą na odzyskanie i utrzymanie równowagi psychicznej i fizycznej. A wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się życiem.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ