Tarczyca, objawy, niedoczynnośc i nadczynnośc tarczycy.
Jak wskazują badania na niedoczynnośc tarczycy choruje 5 razy więcej kobiet niż mężczyzn. Powstawanie niedoczynnośc tarczycy niestety ale z wiekiem gwaltownie rosnie ryzyko zachorowania, musimy jednak pamietac że niedoczynnośc tarczycy nie tylko dotyczy osób starszych u których faktycznie jest to ryzyko większe niż u młodszych.
Na niedoczynnośc tarczycy chorują także dzieci oraz osoby młode. Niedoczynnośc tarczycy może także w dużym stopniu negatywnie wpływac na możliwośc zajścia w ciąże. ( mowa tutaj o kobietach u których tarczyca nie daje “widocznych” objawów czego konsekwencją jest zupełna nieświadomośc dolegliwości).
Zacznijmy od początku – Co to jest jest tarczyca:
Tarczyca jest to największy gruczoł wydzielania wewnętrznego w organizmie. Gruczoł tarczycyc u dzieci waży od 4 do 15 g, natomiast u dorosłego człowieka jego waga wynosi od 15 do 30 g. Gruczoł tarczycy odpowiedzialny jest za wytwarzanie hormonów kontrolujących ciepłotę ludzkiego ciała oraz prawidłową przemianę materii.
Gruczoł tarczycy w duzym stopniu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego oraz rozrodczego. Najważniejsza funkcja tarczycy wiąże się z produkcją, oraz z wydzielaniem do krwi takich hormownów jak hormon trójjodotyroniny T3 i hormon tyroksyny T4 , które są odpowiedzialne za przemianę materii w narządach, oraz w tkankach wchodzących w skład naszego organizmu.
Niedoczynność tarczycy, objawy?
Niedoczynność tarczycy to nic innego jak zespół kliniczny spowodowany niedoborem hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny, które są produkowane przez gruczoł tarczycowy, będący jednym z najważniejszych gruczołów w ludzkim organizmie.
Niedoczynnośc tarczycy charakteryzuje się następujacymi objawami: następuje wzrost masy ciała ( mimo iż stosujemy odpowiednią dietę), permanentne zmęczenie, zaparcie, ciągła senność, mogą występowac zaburzenia pamięci, towarzyszy uczucie chłodu, łamliwośc włosów, zmieniony głos, możemy także uskarżac się na chrypkę, występuje suchość skóry, powstaje żółtawe zabarwienie skóry, obrzęk twarzy i rąk, u kobiet mogą występowac zaburzenia miesiączkowania.
Dodatkowo przy nadczynności tarczycy może występowac u osób chorych nadmierna nerwowośc, mogą występowac zaburzenia snu (bezsennośc)
Wymienione dolegliwości nadczynności tarczycy mogą występowac w bardziej lub mniej nasilonych objawach, uzależnione jest to w jakim stopniu i jak długo jest już choroba.
Kiedy mam do czynienia z nadczynnością tarczycy?
Z nadczynnością tarczycy mamy do czynienia w momencie gdy liczba hormonów T3 i T4 w dużym stopniu przekracza ilośc w naszym organizmie niż to jest potrzebne. Przyczyna takiej sytuacji może byc różnoraka. W tym celu należy dokonac właściwiej diagnozy i zastosowac jak najbardziej skuteczną formę leczenia.
Nadczynnośc tarczycy może tez byc wywołana chorobą genetyczną GRAVESA BASEDOWA, może też byc wywołana powiększeniem się guzków tarczycy oraz zapaleniem tarczycy, podczas której dochodzi do przedistania się hormonów tarczycowych z gruczołu tarczycy do krwi.
Choroba GRAVESA BASEDOWA
Chorobę Gravesa Basedowa można rozpoznac na podstawie objawów oraz za pomocą badania stężenia hormonów tarczycy w naszej krwi. Objawy choroby Gravesa Basedowa mogą rozwijać się przez dłuższy czas w naszym organizmie, powodując przy tym niewielkie zmiany, dlatego mogą zostac niezauważone przez nas samych i zignorowane.
Jakie są objawy choroby Gravesa Basedowa?
Objawy w/w choroby to: kołatanie serca, osoba może odczuwac wzmożoną potrzebę ruch, czuje się nadpobudliwa, jednoczesnie szybko sie męczy, osoba ta bardzo traci na wadze, ma zwiększony apapetyt. pacjent może miec zaburzenia ciepła, tzn gdy inne osoby odczuwaja zimno, pacjent ma wrażenie ciepła.
Objawy moga również dotyczyc jego zdrowia psychicznego, mianowicie może odczuwac stany lękowe, brak stabilności emocjonalnej, może to równiez prowadzic do stanów depresyjnych. Tak jak w każdym przypadku objawy są kwestia indywidualna każdego pacjenta i mogą wygladac różnie, moga wystepowac w mniej lub bardziej nasilonej formie.