Tarczyca, objawy, niedoczynnośc i nadczynnośc tarczycy.



Jak wskazują badania na niedoczynnośc tarczycy choruje 5 razy więcej kobiet niż mężczyzn. Powstawanie niedoczynnośc tarczycy niestety ale z wiekiem gwaltownie rosnie ryzyko zachorowania, musimy jednak pamietac że niedoczynnośc tarczycy nie tylko dotyczy osób starszych u których faktycznie jest to ryzyko większe niż u młodszych.

Na niedoczynnośc tarczycy chorują także dzieci oraz osoby młode. Niedoczynnośc tarczycy może także w dużym stopniu negatywnie wpływac na możliwośc zajścia w ciąże. ( mowa tutaj o kobietach u których tarczyca nie daje “widocznych” objawów czego konsekwencją jest zupełna nieświadomośc dolegliwości).

Zacznijmy od początku – Co to jest jest tarczyca:

Tarczyca jest to największy gruczoł wydzielania wewnętrznego w  organizmie. Gruczoł tarczycyc u dzieci waży od 4 do 15 g, natomiast u dorosłego człowieka jego waga wynosi od 15 do 30 g. Gruczoł tarczycy odpowiedzialny jest za wytwarzanie hormonów kontrolujących ciepłotę ludzkiego ciała oraz prawidłową przemianę materii.

Gruczoł tarczycy w duzym stopniu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego oraz rozrodczego. Najważniejsza funkcja tarczycy wiąże się z produkcją, oraz z wydzielaniem do krwi takich hormownów jak hormon trójjodotyroniny T3 i hormon tyroksyny  T4 , które są odpowiedzialne za przemianę materii  w narządach, oraz w tkankach wchodzących w skład naszego organizmu.

Niedoczynność tarczycy, objawy?

Niedoczynność tarczycy to nic innego jak zespół kliniczny spowodowany niedoborem hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny, które są produkowane przez gruczoł tarczycowy, będący jednym z najważniejszych gruczołów w ludzkim organizmie.

Niedoczynnośc tarczycy charakteryzuje się następujacymi objawami: następuje wzrost masy ciała ( mimo iż stosujemy odpowiednią dietę), permanentne zmęczenie, zaparcie, ciągła senność, mogą występowac zaburzenia pamięci, towarzyszy uczucie chłodu, łamliwośc włosów,  zmieniony głos, możemy także uskarżac się na chrypkę, występuje  suchość skóry, powstaje żółtawe zabarwienie skóry, obrzęk twarzy i rąk, u kobiet mogą występowac zaburzenia miesiączkowania.

Dodatkowo przy nadczynności tarczycy może występowac u osób chorych nadmierna nerwowośc, mogą występowac zaburzenia snu (bezsennośc)

Wymienione dolegliwości nadczynności tarczycy mogą występowac w bardziej lub mniej nasilonych objawach, uzależnione jest to w jakim stopniu i jak długo jest już choroba.




Kiedy mam do czynienia z nadczynnością tarczycy?

Z nadczynnością tarczycy  mamy do czynienia w momencie gdy liczba hormonów T3 i T4 w dużym stopniu przekracza ilośc w naszym organizmie niż to jest potrzebne. Przyczyna takiej sytuacji może byc różnoraka. W tym celu należy dokonac właściwiej diagnozy  i zastosowac jak najbardziej skuteczną formę leczenia.

Nadczynnośc tarczycy może tez byc wywołana chorobą genetyczną GRAVESA BASEDOWA, może też byc wywołana powiększeniem się guzków tarczycy oraz zapaleniem tarczycy, podczas której dochodzi do przedistania się hormonów tarczycowych z gruczołu tarczycy do krwi.

Choroba GRAVESA BASEDOWA

Chorobę Gravesa Basedowa można rozpoznac na podstawie objawów oraz za pomocą badania stężenia hormonów tarczycy w naszej krwi. Objawy choroby Gravesa Basedowa mogą rozwijać się przez dłuższy czas w naszym organizmie, powodując przy tym niewielkie zmiany, dlatego mogą zostac niezauważone przez nas samych i zignorowane.

Jakie są objawy choroby Gravesa Basedowa?

Objawy w/w choroby to: kołatanie serca, osoba może odczuwac wzmożoną potrzebę ruch, czuje się nadpobudliwa, jednoczesnie szybko sie męczy, osoba ta bardzo traci na wadze, ma zwiększony apapetyt. pacjent może miec zaburzenia ciepła, tzn gdy inne osoby odczuwaja zimno, pacjent ma wrażenie ciepła.

Objawy moga również dotyczyc jego zdrowia psychicznego, mianowicie może odczuwac stany lękowe, brak stabilności emocjonalnej, może to równiez prowadzic do stanów depresyjnych. Tak jak w każdym przypadku objawy są kwestia indywidualna każdego pacjenta i mogą wygladac różnie, moga wystepowac w mniej lub bardziej nasilonej formie.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ