Pożegnaj zaczeskę! Problem łysienia – Jak zapobiegać łysieniu?



Pożegnaj zaczeskę! Problem łysienia – Jak zapobiegać łysieniu?

Co raz większa liczba mężczyzn  w Polsce boryka się z łysieniem, które stało się problemem nie tylko facetów po pięćdziesiątce, lecz również młodych mężczyzn, bez względu na wiek. Przyczyn łysienia jest wiele, podobnie jak sposobów jego zapobiegania, od czarnej rzodkwi wcieranej w głowę, po nowoczesne zabiegi medyczne.

Dzielenie włosa na czworo

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Ważnym jest, by nie lekceważyć problemu i zdiagnozować powód u specjalisty. Bywa tak, że łysienie może mieć znacznie poważniejsze podłoże medyczne, jak zaburzenia autoimmunologiczne, w tym choroby tarczycy. Dlatego warto wybrać się do endokrynologa, w celu zasięgnięcia porady, bądź przeprowadzenia badań.

− Wypadanie włosów w dzisiejszych czasach, najczęściej spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi. Taki rodzaj łysienia nazywamy androgenowym. Okresowy lub długotrwały wpływ hormonów na mieszki włosowe powoduje, że włosy wypadają, a w ich miejsce rosną cienkie i krótkie, ponieważ ulegają one miniaturyzacji – mówi dr Monika Mazur z Body Care Clinic w Katowicach. U mężczyzn, łysieniu często towarzyszy występowanie tzw. łoju. Jest on typowy dla hormonów męskich i spowodowany jest drobnoustrojami z grupy grzybów drożdżopodobnych. W takim przypadku, pierwszym rozwiązaniem są preparaty hamujące ich rozwój.

Oprócz hormonów, wpływ na gorszy stan naszych włosów ma brak witamin, stres, nieprawidłowa dieta – uboga w magnez, żelazo i selen, czy zmniejszone krążenie krwi w skórze głowy. Gubić włosy, możemy również z własnej winy. Używanie silnych kosmetyków do włosów, ich farbowanie, bądź nadmierne wysuszanie prowadzi do niszczenia ich struktury.




Jak zapobiec „syndromowi Kojaka”?

Domowe poradniki zachęcają do stosowania naturalnych metod, zapobiegającym łysieniu. Można tu wymienić stosowanie toników z byliny, tataraku, czy pokrzywy. Są to płyny zawierające dużą ilość substancji odżywczych, które pobudzają ukrwienie skóry i działają przeciwzapalnie. Sposobem na wzmocnienie włosów jest również mycie ich w wodzie, z zawartością soli z Morza Martwego, wcieranie drożdży, czosnku czy czarnej rzodkwi. Są to jednak metody, które nie dają nam pewności, że nasze włosy przestaną wypadać, a stosowanie ich wszystkich po kolei mija się z celem. Mogą one posłużyć jako wsparcie w prawidłowej, profesjonalnej terapii.

Jeśli chodzi o rozwiązania bardziej medyczne, wyjściem jest mezoterapia igłowa skóry owłosionej głowy, która może być stosowana zarówno w profilaktyce, jak i w sytuacjach, kiedy problem wypadania stał się rzeczywistością.   – Stymulacja i pobudzanie mieszków włosowych  za pomocą mezoterapii igłowej, polega na nakłuwaniu skóry oraz aplikowaniu witamin i związków aktywnych. Dzięki odpowiednio dobranej kuracji, która przeważnie trwa kilka miesięcy,  włosów przybywa, są one znacznie mocniejsze i grubsze – przekonuje ekspert z Body Clinic.

Trzeba pamiętać, że następstwem łysienia często jest pogorszenie naszego stanu psychicznego. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnie bez bujnej czupryny, przestaje wierzyć w siebie i swoje umiejętności, a w skrajnych sytuacjach popada w depresję. Jeśli jednak zbagatelizowaliśmy problem łysienia i żadne zabiegi medyczne nie są w stanie zwrócić nam zgubionych włosów – nie potrafimy się przyzwyczaić i zaakceptować naszego nowego wyglądu, warto pomyśleć o co raz popularniejszym zabiegu przeszczepu włosów.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ