Pożegnaj zaczeskę! Problem łysienia – Jak zapobiegać łysieniu?



Pożegnaj zaczeskę! Problem łysienia – Jak zapobiegać łysieniu?

Co raz większa liczba mężczyzn  w Polsce boryka się z łysieniem, które stało się problemem nie tylko facetów po pięćdziesiątce, lecz również młodych mężczyzn, bez względu na wiek. Przyczyn łysienia jest wiele, podobnie jak sposobów jego zapobiegania, od czarnej rzodkwi wcieranej w głowę, po nowoczesne zabiegi medyczne.

Dzielenie włosa na czworo

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Ważnym jest, by nie lekceważyć problemu i zdiagnozować powód u specjalisty. Bywa tak, że łysienie może mieć znacznie poważniejsze podłoże medyczne, jak zaburzenia autoimmunologiczne, w tym choroby tarczycy. Dlatego warto wybrać się do endokrynologa, w celu zasięgnięcia porady, bądź przeprowadzenia badań.

− Wypadanie włosów w dzisiejszych czasach, najczęściej spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi. Taki rodzaj łysienia nazywamy androgenowym. Okresowy lub długotrwały wpływ hormonów na mieszki włosowe powoduje, że włosy wypadają, a w ich miejsce rosną cienkie i krótkie, ponieważ ulegają one miniaturyzacji – mówi dr Monika Mazur z Body Care Clinic w Katowicach. U mężczyzn, łysieniu często towarzyszy występowanie tzw. łoju. Jest on typowy dla hormonów męskich i spowodowany jest drobnoustrojami z grupy grzybów drożdżopodobnych. W takim przypadku, pierwszym rozwiązaniem są preparaty hamujące ich rozwój.

Oprócz hormonów, wpływ na gorszy stan naszych włosów ma brak witamin, stres, nieprawidłowa dieta – uboga w magnez, żelazo i selen, czy zmniejszone krążenie krwi w skórze głowy. Gubić włosy, możemy również z własnej winy. Używanie silnych kosmetyków do włosów, ich farbowanie, bądź nadmierne wysuszanie prowadzi do niszczenia ich struktury.




Jak zapobiec „syndromowi Kojaka”?

Domowe poradniki zachęcają do stosowania naturalnych metod, zapobiegającym łysieniu. Można tu wymienić stosowanie toników z byliny, tataraku, czy pokrzywy. Są to płyny zawierające dużą ilość substancji odżywczych, które pobudzają ukrwienie skóry i działają przeciwzapalnie. Sposobem na wzmocnienie włosów jest również mycie ich w wodzie, z zawartością soli z Morza Martwego, wcieranie drożdży, czosnku czy czarnej rzodkwi. Są to jednak metody, które nie dają nam pewności, że nasze włosy przestaną wypadać, a stosowanie ich wszystkich po kolei mija się z celem. Mogą one posłużyć jako wsparcie w prawidłowej, profesjonalnej terapii.

Jeśli chodzi o rozwiązania bardziej medyczne, wyjściem jest mezoterapia igłowa skóry owłosionej głowy, która może być stosowana zarówno w profilaktyce, jak i w sytuacjach, kiedy problem wypadania stał się rzeczywistością.   – Stymulacja i pobudzanie mieszków włosowych  za pomocą mezoterapii igłowej, polega na nakłuwaniu skóry oraz aplikowaniu witamin i związków aktywnych. Dzięki odpowiednio dobranej kuracji, która przeważnie trwa kilka miesięcy,  włosów przybywa, są one znacznie mocniejsze i grubsze – przekonuje ekspert z Body Clinic.

Trzeba pamiętać, że następstwem łysienia często jest pogorszenie naszego stanu psychicznego. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnie bez bujnej czupryny, przestaje wierzyć w siebie i swoje umiejętności, a w skrajnych sytuacjach popada w depresję. Jeśli jednak zbagatelizowaliśmy problem łysienia i żadne zabiegi medyczne nie są w stanie zwrócić nam zgubionych włosów – nie potrafimy się przyzwyczaić i zaakceptować naszego nowego wyglądu, warto pomyśleć o co raz popularniejszym zabiegu przeszczepu włosów.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ