Lepiej zapobiegać niż leczyć-zabiegi prewencyjne i korekcyjne.



Nie da się zaprzeczyć, że medycyna estetyczna w Polsce cieszy się coraz większym powodzeniem. Polki chętnie decydują się na zabiegi związane z ich urodą. Nic w tym dziwnego, zabiegi prewencyjne są najlepszym sposobem  na utrzymanie urody. O Tym rozmawialiśmy z dr Andrzejem Ignaciukiem, Prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Andrzej Ignaciuk: Miły, młodzieńczy wygląd nie jest nam dany raz na zawsze. Już około 20-30 roku życia na naszym ciele pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o tym, że nasz wygląd powoli zaczyna się zmieniać. Większość kobiet chciałaby móc cofnąć lub zatrzymać zachodzące zmiany.

Niestety pacjentki często zwracają się do mnie, kiedy procesy starzenia są już mocno zaawansowane. Jest już wtedy za późno na odwrócenie niektórych zmian, a metody leczenia są bardziej inwazyjne i kosztowne. Dlatego wszystkim pacjentkom przekazuję, moim zdaniem najważniejszą zasadę medycyny, że lepiej, łatwiej i skuteczniej, a przede wszystkim oszczędniej jest zapobiegać problemom, niż je później leczyć.

Pierwsze sygnały

Andrzej Ignaciuk: Często pacjentki nie zdają sobie sprawy z poszczególnych zmian w swoim wyglądzie, ale są coraz mniej zadowolone ze swojego odbicia w lustrze… Pacjentki pytają na co zwracać uwagę, jakie są pierwsze sygnały starzenia się skóry. Takich oznak jest bardzo wiele, są to przede wszystkim pojawiające się na twarzy delikatne zmarszczki, przebarwienia, zaczerwienienia, a także wiotkość skóry w okolicy dolnej powieki, usta tracące kontur i jędrność, a także pogłębiające się bruzdy nosowo-wargowe czy znikająca linia żuchwy oraz delikatne spłaszczenie okolicy policzkowej.

Zmiany te zazwyczaj są spowodowane, obok genetycznie zaprogramowanego procesu starzenia się, brakiem lub złą ochroną przed promieniowaniem słonecznym, źle dobranymi kosmetykami i zabiegami kosmetycznymi, wahaniami wagi ciała, niewłaściwą dietą, wysokim poziomem wolnych rodników spowodowanych używkami, stresem lub niedoborem snu.




Zabiegi prewencyjne i korekcyjne

Andrzej Ignaciuk: Przed podjęciem leczenia konieczna jest dokładna i całościowa analiza stanu pacjenta i poznanie potencjału jego organizmu. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z problemami estetycznymi w pierwszej ich fazie, to zabiegi te mają na celu przede wszystkim pobudzenie organizmu do jak najefektywniejszego działania.

Do takich nieinwazyjnych i delikatnych, ale skutecznych zabiegów zaliczamy peelingi, IPL, mezoterapię oraz zabiegi autologiczne. Zabiegi o charakterze prewencyjnym oraz korekcyjnym to także toksyna botulinowa, która bardzo dobrze sprawdza się w przypadku, kiedy należy odzwyczaić pacjentkę od mimowolnego marszczenia się. Starzenie się to także zmiany obejmujące ciało. Tutaj warto polecić szereg zabiegów modelujących i zwalczających cellulit, w tym m.in. karboksyterapię, zabiegi drenujące oraz wykorzystujące lasery.

modanaurode.pl dr Ignaciuk

Na pytania odpowiadał dr Andrzej Ignaciuk – twórca i pionier medycyny estetycznej w Polsce, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Jest jednym z najbardziej doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej w Polsce.

 

Adres gabinetu: al. Przyjaciół 9/6, 00-565 Warszawa

T: 691 054 696 | T: 693 553 521 | www.drignaciuk.pl

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ