Lepiej zapobiegać niż leczyć-zabiegi prewencyjne i korekcyjne.



Nie da się zaprzeczyć, że medycyna estetyczna w Polsce cieszy się coraz większym powodzeniem. Polki chętnie decydują się na zabiegi związane z ich urodą. Nic w tym dziwnego, zabiegi prewencyjne są najlepszym sposobem  na utrzymanie urody. O Tym rozmawialiśmy z dr Andrzejem Ignaciukiem, Prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Andrzej Ignaciuk: Miły, młodzieńczy wygląd nie jest nam dany raz na zawsze. Już około 20-30 roku życia na naszym ciele pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o tym, że nasz wygląd powoli zaczyna się zmieniać. Większość kobiet chciałaby móc cofnąć lub zatrzymać zachodzące zmiany.

Niestety pacjentki często zwracają się do mnie, kiedy procesy starzenia są już mocno zaawansowane. Jest już wtedy za późno na odwrócenie niektórych zmian, a metody leczenia są bardziej inwazyjne i kosztowne. Dlatego wszystkim pacjentkom przekazuję, moim zdaniem najważniejszą zasadę medycyny, że lepiej, łatwiej i skuteczniej, a przede wszystkim oszczędniej jest zapobiegać problemom, niż je później leczyć.

Pierwsze sygnały

Andrzej Ignaciuk: Często pacjentki nie zdają sobie sprawy z poszczególnych zmian w swoim wyglądzie, ale są coraz mniej zadowolone ze swojego odbicia w lustrze… Pacjentki pytają na co zwracać uwagę, jakie są pierwsze sygnały starzenia się skóry. Takich oznak jest bardzo wiele, są to przede wszystkim pojawiające się na twarzy delikatne zmarszczki, przebarwienia, zaczerwienienia, a także wiotkość skóry w okolicy dolnej powieki, usta tracące kontur i jędrność, a także pogłębiające się bruzdy nosowo-wargowe czy znikająca linia żuchwy oraz delikatne spłaszczenie okolicy policzkowej.

Zmiany te zazwyczaj są spowodowane, obok genetycznie zaprogramowanego procesu starzenia się, brakiem lub złą ochroną przed promieniowaniem słonecznym, źle dobranymi kosmetykami i zabiegami kosmetycznymi, wahaniami wagi ciała, niewłaściwą dietą, wysokim poziomem wolnych rodników spowodowanych używkami, stresem lub niedoborem snu.




Zabiegi prewencyjne i korekcyjne

Andrzej Ignaciuk: Przed podjęciem leczenia konieczna jest dokładna i całościowa analiza stanu pacjenta i poznanie potencjału jego organizmu. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z problemami estetycznymi w pierwszej ich fazie, to zabiegi te mają na celu przede wszystkim pobudzenie organizmu do jak najefektywniejszego działania.

Do takich nieinwazyjnych i delikatnych, ale skutecznych zabiegów zaliczamy peelingi, IPL, mezoterapię oraz zabiegi autologiczne. Zabiegi o charakterze prewencyjnym oraz korekcyjnym to także toksyna botulinowa, która bardzo dobrze sprawdza się w przypadku, kiedy należy odzwyczaić pacjentkę od mimowolnego marszczenia się. Starzenie się to także zmiany obejmujące ciało. Tutaj warto polecić szereg zabiegów modelujących i zwalczających cellulit, w tym m.in. karboksyterapię, zabiegi drenujące oraz wykorzystujące lasery.

modanaurode.pl dr Ignaciuk

Na pytania odpowiadał dr Andrzej Ignaciuk – twórca i pionier medycyny estetycznej w Polsce, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Jest jednym z najbardziej doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej w Polsce.

 

Adres gabinetu: al. Przyjaciół 9/6, 00-565 Warszawa

T: 691 054 696 | T: 693 553 521 | www.drignaciuk.pl

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ