Jak się pozbyć kataru?

Katar jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Rzadko jest izolowanym objawem, zwykle towarzyszy infekcji gardła lub zatok przynosowych. Katar jest bardzo uciążliwym objawem, nierzadko ma bardzo duże nasilenie.
Zwykle jest infekcyjny i wynika z zakażenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych wirusami. Może także mieć podłoże alergiczne, wtedy zwykle jest katarem przewlekłym. Istnieje wiele domowych sposobów na katar, a także dostępny jest szereg leków zmniejszających katar.
Co to jest katar i jakie są jego przyczyny?
Katar to nieżyt błony śluzowej nosa. W warunkach chorobowych, pod wpływem różnorodnych czynników, komórki śluzówki nosa zaczynają wydzielać nadmierną ilość wydzieliny, a cała błona śluzowa ulega obrzękowi. Powoduje to charakterystyczne objawy kataru:
Wyciek wydzieliny z nosa – wywołany jej nadmierną ilością produkowaną przez śluzówkę nosa
Uczucie zatkanego nosa – spowodowane przez obrzęk błony śluzowej i zatkanie przewodów nosowych
Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
Kaszel – wywołany podrażnianiem receptorów kaszlowych przez spływającą wydzielinę
Upośledzenie węchu – spowodowane przez obrzęk oraz nadmierną wydzielinę
Najczęstszą przyczyną kataru jest wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. W tych przypadkach katarowi towarzyszy zwykle ból gardła, kaszel oraz ogólne złe samopoczucie i w niektórych przypadkach niewysoka gorączka lub stan podgorączkowy. Inną przyczyną kataru, zwykle przewlekłego, jest alergia.
Uczulenie powoduje przewlekły stan zapalny błony śluzowej nosa, a w przypadku narażenia na substancję uczulającą dochodzi do zaostrzenia objawów – katar alergiczny jest zwykle wodnisty i bardzo obfity. Bardzo często towarzyszy mu świąd nosa, kichanie oraz objawy alergicznego zapalenia spojówek – nadmierne łzawienie, pieczenie oraz zaczerwienienie oczu.
Jak radzić sobie z katarem?
Katar, jeśli jest wynikiem infekcji wirusowej, trwa kilka dni, niezależnie od tego jakie leczenie zastosujemy. Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki których możemy znacznie złagodzić objawy. Bardzo ważnym elementem leczenia kataru jest odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie nosa. Częste wydmuchiwanie nosa do chusteczki powoduje wysuszenie błony śluzowej oraz skóry nosa, co może prowadzić do bolesnych podrażnień. Jednym z takich domowych sposobów oczyszczania nosa jest stosowanie wody morskiej z różną zawartością soli. Dostępnych jest wiele preparatów wody morskiej w aerozolu pod ciśnieniem, który bardzo dobrze oczyszcza jamę nosową z zalegającej wydzieliny i nawilża błonę śluzową nosa. Inną prostą metodą udrażniania górnych dróg oddechowych są inhalacje lub maści z olejkami eterycznymi. Mają one intensywny zapach, co ułatwia oddychania i ewakuację wydzieliny z nosa. Należy także pamiętać o odpowiednim nawilżaniu pomieszczeń, w których przebywamy, a także o piciu dużej ilości płynów. Można także zastosować gorące okłady na nasadę nosa, które zmniejszają obrzęk i dolegliwości bólowe zatok (jeśli współistnieją z katarem).
Do dyspozycji mamy także leki, które pomagają w walce z katarem. Są to między innymi krople do nosa zawierające ksylometazolinę lub oksymetazolinę – które obkurczają naczynia błony śluzowej nosa, przez co zmniejszają wydzielanie śluzu. Podobnie działa pseudoeferdyna, która jest składnikiem wielu preparatów złożonych na przeziębienie, które zawierają dodatkowo paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Możemy także używać różnego rodzaju aerozoli zawierających wodę morską lub leki obkurczające naczynia błony śluzowej oraz dodatkowo substancje nawilżające i ułatwiające oddychanie (takie jak pantenol, gliceryna lub mentol).
W przypadku alergicznego nieżytu nosa bardzo istotna jest identyfikacja czynnika uczulającego poprzez wykonanie testów alergicznych. W okresach narażenia na alergen należy stosowań leki przeciwhistaminowe, dostępne w postaci tabletek lub aerozolu. Niekiedy dolegliwości są tak nasilone, że chory wymaga zastosowania (zwykle przejściowego) terapii glikokortykosteroidowej, zwykle donosowej, w rzadkich przypadkach ogólnoustrojowej.
W przypadkach kiedy katar utrzymuje się dłuższy czas (zwykle powyżej 10-12 dni), pojawia się wysoka gorączka lub kaszel, nasilają się dolegliwości bólowe, należy udać się do lekarza – objawy te sugerują zakażenie bakteryjne i w części przypadków wymagają zastosowania antybiotyku.
Katar może być także objawem choroby nowotworowej zlokalizowanej w obrębie głowy. Jeśli zauważymy wyciek cuchnącej wydzieliny z jednego otworu nosowego, podbarwionej krwią, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który wykluczy tło nowotworowe. Podobnie w przypadku pojawienia się niezbyt nasilonego kataru po urazie głowy – może on świadczyć o złamaniu podstawy czaszki i uszkodzeniu opon mózgowo-rdzeniowych.
Więcej o metodach na pozbycie się kataru na
http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-oddechowy/jak-pozbyc-sie-kataru.html
Tagi
