Jak rozpoznać grzybicę stóp?



Jak zwalczyć grzybicę stóp

Wiele słyszy się o tym, że grzybicę stóp łatwo jest złapać na basenach lub pod prysznicem. Są to miejsca, w których panują idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju grzybów. Ciepło i wilgoć panują również w ciepłych nieprzemakalnych, zimowych butach. Oznacza to, że z grzybicą możemy spotkać się wszędzie, o każdej porze roku.

Jak rozpoznać grzybicę stóp?

Pierwsze objawy infekcji stóp pojawiają się między palcami. W tym miejscu jest bowiem najcieplej i panuje największa wilgoć. Odczuwa się swędzenie tych okolic, a zbagatelizowanie tego symptomu może spowodować pojawienie się małych pęcherzyków oraz piekących pęknięć. Złuszczenie i macerowanie się skóry, to kolejne niekomfortowe objawy tej choroby. Nieleczona infekcja powoduje rozprzestrzenienie się grzybów na inne części stopy.

Bagatelizowanie tego schorzenia może spowodować bardzo groźne następstwa. Zakażenie doprowadza do tak złej kondycji skóry, że pojawiają się trudności z chodzeniem. Oprócz skóry grzybica może zaatakować paznokcie. Leczenie infekcji w takim przypadku jest o wiele trudniejsze i dłuższe.

Walka z infekcją

We wczesnym stadium infekcji stosowane są różne kremy przeciwgrzybiczne. Systematyczność w zwalczaniu zakażenia jest kluczem do sukcesu. Kuracja ta jest również długotrwała, gdyż trwa od 2 do 6 tygodni. Gdy infekcja dotknęła także płytkę paznokcia, konieczne jest wsparcie leków doustnych. Lekarz również może zlecić tak zwaną terapię pulsową, która polega na przyjmowaniu przypisanych leków przez np. pierwsze kilka dni przez cztery miesiące.




Na rynku istnieją również takie preparaty, które już po 7 dniach potrafią zwalczyć grzybicę. Internet również służy pomocą, ponieważ na stronach internetowych można znaleźć wiele domowych sposobów walki z zakażeniem. Decydując się na niekonwencjonalne metody, należy jednak pamiętać, że grzybica to poważna infekcja skóry, która wymaga konsultacji z lekarzem oraz zastosowania odpowiednich preparatów.

Grzybica jest bardzo uciążliwą infekcją, która lubi powracać. By zminimalizować prawdopodobieństwo na powrót zakażenia, należy podjąć niektóre konieczne środki. Zwiększenie higieny stóp, smarowanie ich profilaktycznie środkami przeciwgrzybicznymi oraz koniecznie – odkażenie butów odpowiednimi preparatami. Wszelakie działania najlepiej jest jednak konsultować z lekarzem lub z farmaceutą.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ