Jak rozpoznać grzybicę stóp?



Jak zwalczyć grzybicę stóp

Wiele słyszy się o tym, że grzybicę stóp łatwo jest złapać na basenach lub pod prysznicem. Są to miejsca, w których panują idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju grzybów. Ciepło i wilgoć panują również w ciepłych nieprzemakalnych, zimowych butach. Oznacza to, że z grzybicą możemy spotkać się wszędzie, o każdej porze roku.

Jak rozpoznać grzybicę stóp?

Pierwsze objawy infekcji stóp pojawiają się między palcami. W tym miejscu jest bowiem najcieplej i panuje największa wilgoć. Odczuwa się swędzenie tych okolic, a zbagatelizowanie tego symptomu może spowodować pojawienie się małych pęcherzyków oraz piekących pęknięć. Złuszczenie i macerowanie się skóry, to kolejne niekomfortowe objawy tej choroby. Nieleczona infekcja powoduje rozprzestrzenienie się grzybów na inne części stopy.

Bagatelizowanie tego schorzenia może spowodować bardzo groźne następstwa. Zakażenie doprowadza do tak złej kondycji skóry, że pojawiają się trudności z chodzeniem. Oprócz skóry grzybica może zaatakować paznokcie. Leczenie infekcji w takim przypadku jest o wiele trudniejsze i dłuższe.

Walka z infekcją

We wczesnym stadium infekcji stosowane są różne kremy przeciwgrzybiczne. Systematyczność w zwalczaniu zakażenia jest kluczem do sukcesu. Kuracja ta jest również długotrwała, gdyż trwa od 2 do 6 tygodni. Gdy infekcja dotknęła także płytkę paznokcia, konieczne jest wsparcie leków doustnych. Lekarz również może zlecić tak zwaną terapię pulsową, która polega na przyjmowaniu przypisanych leków przez np. pierwsze kilka dni przez cztery miesiące.




Na rynku istnieją również takie preparaty, które już po 7 dniach potrafią zwalczyć grzybicę. Internet również służy pomocą, ponieważ na stronach internetowych można znaleźć wiele domowych sposobów walki z zakażeniem. Decydując się na niekonwencjonalne metody, należy jednak pamiętać, że grzybica to poważna infekcja skóry, która wymaga konsultacji z lekarzem oraz zastosowania odpowiednich preparatów.

Grzybica jest bardzo uciążliwą infekcją, która lubi powracać. By zminimalizować prawdopodobieństwo na powrót zakażenia, należy podjąć niektóre konieczne środki. Zwiększenie higieny stóp, smarowanie ich profilaktycznie środkami przeciwgrzybicznymi oraz koniecznie – odkażenie butów odpowiednimi preparatami. Wszelakie działania najlepiej jest jednak konsultować z lekarzem lub z farmaceutą.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ