Inkontynecja, czyli wysiłkowe nietrzymanie moczu – nie ucz się z nią żyć, tylko lecz!



Inkontynecja, czyli Wysiłkowe nietrzymanie moczu – nie ucz się z nią żyć, tylko lecz!

Liczba kobiet, które zmagają się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu stale rośnie. Charakterystyczna dolegliwość dla starszych pań, po okresie menopauzy, dotyczy dziś jednak coraz młodszych osób. NTM uniemożliwia normalne funkcjonowanie już co czwartej kobiecie w wieku od 18 do 48 lat*. Nie jest to jednak przypadłość, z którą trzeba nauczyć się żyć – inkontynencję można leczyć!

Mokry kłopot – wstydliwy problem – Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najbardziej powszechnym rodzajem NTM. Jego główną przyczyną jest osłabienie mięśnia zwieracza cewki odpowiedzialnego za utrzymanie moczu w pęcherzu. Natomiast osłabienie siły mięśnia dna miednicy jest konsekwencją starzenia się, zmian hormonalnych, przebytych ciąż i infekcji.

Mimowolne popuszczanie moczu w tym wypadku występuje najczęściej podczas nagłego i silnego napięcia mięśni brzusznych oraz wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Takie sytuacje zwykle towarzyszą kichaniu, kaszlowi, śmianiu się czy wysiłkowi fizycznemu np. podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. W związku z konsekwencjami, inkontynencja jest problemem nie tylko higienicznym, lecz i społecznym. Powoduje ogromny dyskomfort, może być źródłem wycofania, odosabniania się od rodziny i przyjaciół, a nawet depresji.

Leczenie farmakologiczne choćby lekkiego stopnia dolegliwości (I stopnia) często nie przynosi zamierzonych rezultatów. Co więcej jest one procesem długotrwałym i wymagającym. Z kolei metody polegające na wprowadzeniu pod cewkę specjalnej samoutrzymującej się taśmy, są mało komfortowe i wiążą się z pobytem w szpitalu. Wydaje się więc, że laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest najbardziej optymalną metodą ze wszystkich. Tłumaczymy czym jest i na czym polega.




„Bella donna” to nie tylko piękna kobieta

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest innowacyjną metodą pozwalającą w sposób nieinwazyjny zniwelować dolegliwość. Zabieg polega na emisji impulsu energii lasera „Beladona” przy pomocy specjalnej końcówki endowaginalnej wprowadzanej do wnętrza pochwy. Laser powoduje zwiększenie napięcia mięśni powięzi miednicy, ale nie działa bezpośrednio na cewkę i pęcherz moczowy. Nietrzymanie moczu, którego przyczyną są starzenie się, zwiotczenie mięśni cewki i zmiany hormonalne, ustępuje na skutek obkurczenia tkanek pochwy poddanych zabiegowi, co prowadzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej. W efekcie, zabieg przywraca cewce normalną funkcjonalność – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.

 Warto dodać, że laserowy zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, dlatego stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. To również dobre rozwiązanie dla osób, które dotychczas obawiały się takich operacji lub nie mogły się im poddać z powodu przeciwwskazań. Zabieg chirurgiczny jest jednak niezbędny przy zmianach mechanicznych miednicy, zerwanym powięziom czy mięśniom i leczeniu najtrudniejszych przypadków – dodaje Urszula Sztwiertnia.

Do codziennych czynności można wrócić bezpośrednio po zabiegu. Efekty stopniowo narastają, a są w pełni odczuwalne już po miesiącu. Dzięki laserowym zabiegom „Beladona” można zapomnieć o problemie nietrzymania moczu i wrócić do prawidłowego funkcjonowania.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ