Dieta nie tylko odchudza. Czym są choroby dietozależne?
Dieta nie tylko odchudza. Czym są choroby dietozależne?
Na konsultację z dietetykiem powinniśmy się umówić nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy zgubić parę zbędnych kilogramów i być „fit”. Taka konsultacja staje się medycznym wymogiem, jeśli cierpimy przynajmniej na jedną z chorób dietozależnych. Są to schorzenia, których rozwój, a także terapia w dużej mierze zależy od tego, co jemy, jak często i w jakich ilościach.
Dieta w zdrowiu i chorobie
Niewłaściwa dieta wpływa na rozwój chorób. Zbilansowana i odpowiednio zaplanowana w oparciu o dane kliniczne może natomiast sprawić, że poczujemy się lepiej. Warto więc z diagnozą choroby w ręku poradzić się dietetyka. Szczególnie jeśli cierpimy na chorobę dietozależną. Do grupy tej zaliczamy dziś cukrzycę I i II typu, nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia, osteoporozę, choroby nowotworowe, celiakię, otyłość, dnę moczanową, a nawet próchnicę. W sumie ponad 80 schorzeń, na które w Polsce choruje blisko 12 milionów ludzi.
– Często to niewłaściwa dieta, bogata w cukry toksyny, białko, tłuszcz, wolne rodniki czy błonnik może być przyczyną rozwoju choroby i pogarszania się stanu zdrowia. Odstawienie konkretnych składników i zmiana nawyków żywieniowych, a także wprowadzenie potraw bogatych np. w witaminy i minerały może wpłynąć pozytywnie na organizm. Dlatego też analiza menu, a następnie zaplanowanie zbilansowanej diety jest konieczne, dla uniknięcia dalszego rozwoju schorzenia i pojawiania się powikłań. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób np. z cukrzycą, nowotworem, kamicą nerkową, dną moczanową, a także u osób po zawale serca – mówi dietetyk kliniczny mgr Małgorzata Pelikan z Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach.
Zapytaj rodzinę o choroby, zbadaj krew
Ale dieta może spełniać także rolę profilaktyczną, minimalizując ryzyko wystąpienia choroby. Jest ona zalecana szczególnie osobom, u których w rodzinie występują schorzenia dietozależne, zwłaszcza cukrzyca, choroby układu krążenia i otyłość.
– Dietę można ustalić także profilaktycznie, pod kątem ryzyka konkretnej choroby. Dietetyk zaplanuje dla nas wówczas zrównoważony bilans energetyczny, skomponuje skład diety, określi liczbę posiłków, a także sposób ich przygotowywania – mówi Małgorzata Pelikan.
dietetyk kliniczny mgr Małgorzata Pelikan z Centrum Dietetycznego 4Health
O diecie powinniśmy także pomyśleć odbierając wyniki badań krwi. Jeśli wskazują one np. podwyższony poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów( zobacz poziom trójglicerydów i cholesterolu ) lub poziom glukozy lub zaniżone poziomy hemoglobiny, cholesterolu HDL czy białka niezbędna jest konsultacja z dietetykiem. Wpływ na wyniki może mieć to, co jemy. – Tego typu wskaźniki są pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić. Właściwa dieta jest w stanie przywrócić nam właściwy i bezpieczny poziom cholesterolu, białka, cukru, a także elektrolitów – mówi specjalistka.