Czemu warto robić badania radiologiczne?



Badanie radiologiczne, nazywane potocznie prześwietleniem, jest sposobem na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie oraz wczesną diagnozę – w wielu krajach udało się obniżyć wskaźniki śmiertelności na raka piersi dzięki wprowadzeniu działań opartych na cyklicznych badaniach mammograficznych, ale radiologia pomaga również w leczeniu innych chorób.

Badania radiologiczne mają szczególne zastosowanie w diagnostyce chorób płuc, serca i układu kostno–stawowego. Podczas nieinwazyjnego badania prześwietla się daną część ciała pacjenta promieniami rentgenowskimi, a potem na specjalnej kliszy otrzymuje się obraz, na którym tkanka miękka jest słabo widoczna, zaś kości są elementami najjaśniejszymi – wynika to z tego, że różne tkanki ciała w innym stopniu pochłaniają promieniowanie rentgenowskie.

Rodzaje badań radiologicznych

Wyraźne uwidocznienie kości na kliszy sprawia, że często to właśnie kości są poddawane badaniom radiologicznym – przede wszystkim w przypadku podejrzenia ich złamania, lecz prześwietlenie pomaga także przy ocenie zaawansowania choroby reumatoidalnej.

Badania radiologiczne przeprowadza się również na klatce piersiowej, żeby zdiagnozować gruźlicę, zapalenie płuc lub zmiany nowotworowe w obrębie klatki piersiowej. W przypadku pacjentów, którzy uskarżają się na niesprecyzowany ból brzucha, rentgen jamy brzusznej pozwala zbadać odcinek od przepony do spojenia łonowego.

Najpopularniejszym badaniem radiologicznym jest zdecydowanie mammografia, którą regularnie powinny wykonywać wszystkie kobiety po przekroczeniu 40 roku życia. Promienie rentgenowskie wykorzystuje się również w przypadku tomografii komputerowej, pantogramu (zdjęcie, na którym widać zęby, ich korzenie oraz żuchwę; konieczne przed założeniem aparatu ortodontycznego) oraz densytometrii (do określenia stanu i wytrzymałości kości)




Przebieg badania radiologicznego

Prześwietlenie jest krótkie, bezbolesne i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, który musi jedynie wejść do pomieszczenia, w którym odbywa się badanie, przyjąć odpowiednią pozycję oraz odsłonić prześwietlany fragment ciała; w przypadku niektórych badań pacjent może zostać także poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu. Zdjęcie wraz z opisem można odebrać już tego samego lub następnego dnia – zgłosić się z nim należy do lekarza, który skierował nas na badanie radiologiczne.

Czy badanie radiologiczne jest bezpieczne?

Podczas badania radiologicznego pacjent otrzymuje pewną dawkę promieniowania, ale jest ona zupełnie nieszkodliwa dla naszego zdrowia. Niemniej badania radiologiczne nie są wskazane w przypadku ciężarnych kobiet – promieniowanie może mieć bowiem negatywny wpływ na rozwój płodu. Ponadto podczas wykonywania prześwietlenia zalecana jest ochrona narządów rozrodczych: jąder u mężczyzn i jajników w przypadku kobiet.

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ