Czemu warto robić badania radiologiczne?



Badanie radiologiczne, nazywane potocznie prześwietleniem, jest sposobem na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie oraz wczesną diagnozę – w wielu krajach udało się obniżyć wskaźniki śmiertelności na raka piersi dzięki wprowadzeniu działań opartych na cyklicznych badaniach mammograficznych, ale radiologia pomaga również w leczeniu innych chorób.

Badania radiologiczne mają szczególne zastosowanie w diagnostyce chorób płuc, serca i układu kostno–stawowego. Podczas nieinwazyjnego badania prześwietla się daną część ciała pacjenta promieniami rentgenowskimi, a potem na specjalnej kliszy otrzymuje się obraz, na którym tkanka miękka jest słabo widoczna, zaś kości są elementami najjaśniejszymi – wynika to z tego, że różne tkanki ciała w innym stopniu pochłaniają promieniowanie rentgenowskie.

Rodzaje badań radiologicznych

Wyraźne uwidocznienie kości na kliszy sprawia, że często to właśnie kości są poddawane badaniom radiologicznym – przede wszystkim w przypadku podejrzenia ich złamania, lecz prześwietlenie pomaga także przy ocenie zaawansowania choroby reumatoidalnej.

Badania radiologiczne przeprowadza się również na klatce piersiowej, żeby zdiagnozować gruźlicę, zapalenie płuc lub zmiany nowotworowe w obrębie klatki piersiowej. W przypadku pacjentów, którzy uskarżają się na niesprecyzowany ból brzucha, rentgen jamy brzusznej pozwala zbadać odcinek od przepony do spojenia łonowego.

Najpopularniejszym badaniem radiologicznym jest zdecydowanie mammografia, którą regularnie powinny wykonywać wszystkie kobiety po przekroczeniu 40 roku życia. Promienie rentgenowskie wykorzystuje się również w przypadku tomografii komputerowej, pantogramu (zdjęcie, na którym widać zęby, ich korzenie oraz żuchwę; konieczne przed założeniem aparatu ortodontycznego) oraz densytometrii (do określenia stanu i wytrzymałości kości)




Przebieg badania radiologicznego

Prześwietlenie jest krótkie, bezbolesne i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, który musi jedynie wejść do pomieszczenia, w którym odbywa się badanie, przyjąć odpowiednią pozycję oraz odsłonić prześwietlany fragment ciała; w przypadku niektórych badań pacjent może zostać także poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu. Zdjęcie wraz z opisem można odebrać już tego samego lub następnego dnia – zgłosić się z nim należy do lekarza, który skierował nas na badanie radiologiczne.

Czy badanie radiologiczne jest bezpieczne?

Podczas badania radiologicznego pacjent otrzymuje pewną dawkę promieniowania, ale jest ona zupełnie nieszkodliwa dla naszego zdrowia. Niemniej badania radiologiczne nie są wskazane w przypadku ciężarnych kobiet – promieniowanie może mieć bowiem negatywny wpływ na rozwój płodu. Ponadto podczas wykonywania prześwietlenia zalecana jest ochrona narządów rozrodczych: jąder u mężczyzn i jajników w przypadku kobiet.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ