Czemu warto robić badania radiologiczne?



Badanie radiologiczne, nazywane potocznie prześwietleniem, jest sposobem na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie oraz wczesną diagnozę – w wielu krajach udało się obniżyć wskaźniki śmiertelności na raka piersi dzięki wprowadzeniu działań opartych na cyklicznych badaniach mammograficznych, ale radiologia pomaga również w leczeniu innych chorób.

Badania radiologiczne mają szczególne zastosowanie w diagnostyce chorób płuc, serca i układu kostno–stawowego. Podczas nieinwazyjnego badania prześwietla się daną część ciała pacjenta promieniami rentgenowskimi, a potem na specjalnej kliszy otrzymuje się obraz, na którym tkanka miękka jest słabo widoczna, zaś kości są elementami najjaśniejszymi – wynika to z tego, że różne tkanki ciała w innym stopniu pochłaniają promieniowanie rentgenowskie.

Rodzaje badań radiologicznych

Wyraźne uwidocznienie kości na kliszy sprawia, że często to właśnie kości są poddawane badaniom radiologicznym – przede wszystkim w przypadku podejrzenia ich złamania, lecz prześwietlenie pomaga także przy ocenie zaawansowania choroby reumatoidalnej.

Badania radiologiczne przeprowadza się również na klatce piersiowej, żeby zdiagnozować gruźlicę, zapalenie płuc lub zmiany nowotworowe w obrębie klatki piersiowej. W przypadku pacjentów, którzy uskarżają się na niesprecyzowany ból brzucha, rentgen jamy brzusznej pozwala zbadać odcinek od przepony do spojenia łonowego.

Najpopularniejszym badaniem radiologicznym jest zdecydowanie mammografia, którą regularnie powinny wykonywać wszystkie kobiety po przekroczeniu 40 roku życia. Promienie rentgenowskie wykorzystuje się również w przypadku tomografii komputerowej, pantogramu (zdjęcie, na którym widać zęby, ich korzenie oraz żuchwę; konieczne przed założeniem aparatu ortodontycznego) oraz densytometrii (do określenia stanu i wytrzymałości kości)




Przebieg badania radiologicznego

Prześwietlenie jest krótkie, bezbolesne i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, który musi jedynie wejść do pomieszczenia, w którym odbywa się badanie, przyjąć odpowiednią pozycję oraz odsłonić prześwietlany fragment ciała; w przypadku niektórych badań pacjent może zostać także poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu. Zdjęcie wraz z opisem można odebrać już tego samego lub następnego dnia – zgłosić się z nim należy do lekarza, który skierował nas na badanie radiologiczne.

Czy badanie radiologiczne jest bezpieczne?

Podczas badania radiologicznego pacjent otrzymuje pewną dawkę promieniowania, ale jest ona zupełnie nieszkodliwa dla naszego zdrowia. Niemniej badania radiologiczne nie są wskazane w przypadku ciężarnych kobiet – promieniowanie może mieć bowiem negatywny wpływ na rozwój płodu. Ponadto podczas wykonywania prześwietlenia zalecana jest ochrona narządów rozrodczych: jąder u mężczyzn i jajników w przypadku kobiet.

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ