Czemu warto robić badania radiologiczne?



Badanie radiologiczne, nazywane potocznie prześwietleniem, jest sposobem na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie oraz wczesną diagnozę – w wielu krajach udało się obniżyć wskaźniki śmiertelności na raka piersi dzięki wprowadzeniu działań opartych na cyklicznych badaniach mammograficznych, ale radiologia pomaga również w leczeniu innych chorób.

Badania radiologiczne mają szczególne zastosowanie w diagnostyce chorób płuc, serca i układu kostno–stawowego. Podczas nieinwazyjnego badania prześwietla się daną część ciała pacjenta promieniami rentgenowskimi, a potem na specjalnej kliszy otrzymuje się obraz, na którym tkanka miękka jest słabo widoczna, zaś kości są elementami najjaśniejszymi – wynika to z tego, że różne tkanki ciała w innym stopniu pochłaniają promieniowanie rentgenowskie.

Rodzaje badań radiologicznych

Wyraźne uwidocznienie kości na kliszy sprawia, że często to właśnie kości są poddawane badaniom radiologicznym – przede wszystkim w przypadku podejrzenia ich złamania, lecz prześwietlenie pomaga także przy ocenie zaawansowania choroby reumatoidalnej.

Badania radiologiczne przeprowadza się również na klatce piersiowej, żeby zdiagnozować gruźlicę, zapalenie płuc lub zmiany nowotworowe w obrębie klatki piersiowej. W przypadku pacjentów, którzy uskarżają się na niesprecyzowany ból brzucha, rentgen jamy brzusznej pozwala zbadać odcinek od przepony do spojenia łonowego.

Najpopularniejszym badaniem radiologicznym jest zdecydowanie mammografia, którą regularnie powinny wykonywać wszystkie kobiety po przekroczeniu 40 roku życia. Promienie rentgenowskie wykorzystuje się również w przypadku tomografii komputerowej, pantogramu (zdjęcie, na którym widać zęby, ich korzenie oraz żuchwę; konieczne przed założeniem aparatu ortodontycznego) oraz densytometrii (do określenia stanu i wytrzymałości kości)




Przebieg badania radiologicznego

Prześwietlenie jest krótkie, bezbolesne i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, który musi jedynie wejść do pomieszczenia, w którym odbywa się badanie, przyjąć odpowiednią pozycję oraz odsłonić prześwietlany fragment ciała; w przypadku niektórych badań pacjent może zostać także poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu. Zdjęcie wraz z opisem można odebrać już tego samego lub następnego dnia – zgłosić się z nim należy do lekarza, który skierował nas na badanie radiologiczne.

Czy badanie radiologiczne jest bezpieczne?

Podczas badania radiologicznego pacjent otrzymuje pewną dawkę promieniowania, ale jest ona zupełnie nieszkodliwa dla naszego zdrowia. Niemniej badania radiologiczne nie są wskazane w przypadku ciężarnych kobiet – promieniowanie może mieć bowiem negatywny wpływ na rozwój płodu. Ponadto podczas wykonywania prześwietlenia zalecana jest ochrona narządów rozrodczych: jąder u mężczyzn i jajników w przypadku kobiet.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ