Zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej



Wywiad z dr nauk medycznych Andrzejem Barwijukiem, specjalistą ginekologiem-położnikiem, ginekologiem plastykiem. Jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (www.ptgp.pl), właścicielem warszawskiej kliniki Medifem (www.medifem.pl )specjalizującej się w zabiegach ginekologii plastycznej.

– Skąd bierze się rosnąca popularność zabiegów z zakresu ginekologii plastycznej?

Andrzej Barwijuk: Ten wzrost zainteresowania wiąże się z coraz większą wiedzą i świadomością pacjentek na temat ich własnego ciała, zdrowia oraz wyglądu. Ginekologia plastyczna ma na celu głównie poprawę funkcji życiowych kobiet oraz komfortu ich życia. W przypadku zabiegów wewnętrznych narządów rodnych kobiety możemy mówić tylko o poprawie ich funkcji. Oczywiście część zabiegów dotyczy również zewnętrznych narządów rodnych i tam oprócz funkcji znaczenie ma również ich wygląd. Reasumując poprawa funkcji i estetyka są głównymi powodami, dla których kobiety decydują się na tego typu zabiegi.

– Jakie są najczęstsze motywacje pacjentek do przeprowadzenia zabiegu ginekologii plastycznej? Czy są to bardziej względy medyczne czy aspekty kosmetyczne?

Andrzej Barwijuk: Sądzę, że wszystkie zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej mają podłoże medyczne, oznacza to, że wykonuje się je ze wskazań poprawy funkcji życiowych. I tak np. labioplastyka i deinfibulacja (czyli przywracanie kobietom możliwości współżycia i rodzenia dzieci, po obrzezaniu) są zabiegami wykonywanymi ze wskazań medycznych i zabiegi te powinny być w pełni refundowane. Niestety, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich zdecydowana większość zabiegów, nie jest refundowana, a pacjentki zmuszone są pokrywać te koszty z własnych środków.

– Czy zdarzają się przypadki, kiedy odmawia Pan Doktor podjęcia się operacji?

Andrzej Barwijuk: Odmawiamy przede wszystkim młodym dziewczętom, czyli kobietom w okresie dojrzewania, u których nie są jeszcze w pełni wykształcone zewnętrzne narządy płciowe oraz piersi. Spotkałem się z przypadkami, kiedy dochodzi do asymetrycznego rozrostu parzystych organów ciała (mowa tu np. o piersiach i o wargach sromowych) i gdybyśmy podjęli decyzję o przeprowadzeniu zabiegu w okresie dojrzewania, to mogłoby się okazać, że za kilka lat trzeba by wykonać kolejną operację, gdyż ta przeciwna strona ulegałby rozrostowi. Jest cały szereg innych wskazań do odmowy.

Na przykład zdarzyły się w mojej praktyce lekarskiej przypadki, gdy zgłaszały się do mnie pacjentki z prośbą o wycięcie łechtaczki w nadziei na to, iż poprawi to ich właściwości wokalne (były to śpiewaczki operowe). Wtedy też oczywiście odmówiłem, gdyż zabieg ten nie przyniósłby takiego skutku, a tylko niepotrzebnie okaleczyłby pacjentki.




– Jakie zastosowanie w ginekologii plastycznej ma kwas hialuronowy?

Andrzej Barwijuk: Kwas hialuronowy to wypełniacz stosowany powszechnie w dwóch typach zabiegów. Pierwszym z nich jest wypełnianie warg sromowych większych czyli zabieg labiomajoroplastyki. Drugim jest zabieg augmentacji, w uproszczeniu nazywany powiększaniem punktu G. Jednak nazwa ta nie jest do końca słuszna, ponieważ ostrzykujemy okolice w obszarze zwanym punktem G, w celu doprowadzenia do łatwiejszego osiągniecia orgazmu lub w ogóle do osiągniecia orgazmu.

– Jak często wykonuje się zabiegi odtworzenia błony dziewiczej?

Andrzej Barwijuk: Bardzo rzadko. Zabiegi hymenoplastyki (czyli odtworzenia błony dziewiczej) wykonuje się incydentalnie, głównie dotyczy to kobiet wyznania muzułmańskiego, gdyż brak błony dziewiczej może być dla muzułmanki groźny dla życia, jeśli się okaże, że podczas pierwszego stosunku z mężem nie doszło do jakiegokolwiek krwawienia, które świadczy o tym, że dotrzymała czystości do tego czasu. Polki zgłaszają się z potrzebą wykonania tego zabiegu niezwykle rzadko. Znacznie częściej ma miejsce odwrotny zabieg – hymenotomia (nacięcie) lub hymenektomia (wycięcie) fragmentów błony dziewiczej, która jest niezwykle mięsista, twarda lub oporna, nie podatna na przerwanie.

– Jakie są sposoby usuwania blizn poporodowych?

Andrzej Barwijuk: Blizny poporodowe są to takie same blizny jak każde inne. W celu ich usunięcia sprawdzają się tu tradycyjne rozwiązania dermatologii estetycznej np. stosowanie laserów CO2. Można też wykonać zabieg vaginoperineointroitoplastyki, czyli plastyki pochwy, przedsionka pochwy i krocza, wówczas taką starą bliznę wycinamy i zszywamy na nowo.

– Pojawienie się blizny wynika z faktu błędnego zszycia czy z faktu, iż u niektórych osób występują tendencje do pojawiania się blizn?

Andrzej Barwijuk: Raczej jest to ta druga kwestia, myślę że każdy lekarz dokłada wszelkiej staranności celem właściwego zszycia. Proces powstawania blizn jest procesem naturalnym, gdy dochodzi do przerwania ciągłości skóry, o ile zszycie krocza zazwyczaj odbywa się w sposób właściwy o tyle głębszych warstw już czasami nie i tu pojawiają się niekiedy problemy.

– Konsekwencjami porodu bywają też problemy z nietrzymaniem moczu. Jakie są najbardziej skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu?

Andrzej Barwijuk: Nietrzymanie moczu ( zobacz wszystko o nietrzymanie moczu )ma najczęściej ścisły związek z porodem pochwowym, czyli naturalnym. Podczas takiego porodu dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia się tkanek całego kanału rodnego, które obejmują również okolicę przedniej ściany pochwy, cewki moczowej, dna pęcherza moczowego, powięzi pęcherzowo-pochwowej. Na skutek tego oraz zwiotczenia tkanek, upływu lat, kolejnych porodów, pojawiają się objawy wysiłkowego nietrzymania moczu, czyli takiego które pojawia się na skutek kaszlu, kichania, skakania na skakance itd.

Jedną z głównych metod leczenia jest leczenie operacyjne, które polega na zmianie kąta pęcherzowo-cewkowego lub na uniesieniu/zawieszeniu okolicy cewki moczowej na sztucznym więzadle. To sztuczne więzadło zwane taśmą zostało wprowadzone do leczenia kilkanaście lat temu. Taka operacja ma za zadanie odtworzenie (rozciągniętych na skutek porodu) więzadeł, które utrzymują w pewnej zależności i statyce dno i szyję pęcherza moczowego w stosunku do cewki moczowej.

– Czym kierować się szukając dobrego ginekologa plastycznego?

Andrzej Barwijuk: Należy brać pod uwagę przede wszystkim informacje na temat jego doświadczenia, tego od jak dawna wykonuje zabiegi, gdzie się szkolił, czy brał udział w kongresach krajowych i zagranicznych, czy wygłaszał lub napisał pracę w tym obszarze, czy sam prowadzi szkolenia z tego zakresu oraz jakie są opinie pacjentek na jego temat. Bardzo ważna jest wizyta kwalifikacyjna na której pacjentka ma być precyzyjnie zbadana oraz szczegółowo poinformowana o sposobach leczenia, a także o potencjalnych zagrożeniach, powikłaniach i metodach ich leczenia. Wchodząc do gabinetu pacjentka powinna oczekiwać pełnej i rzetelnej informacji o sposobach jej leczenia, tak aby wychodząc nie miała co do tego żadnych wątpliwości.
dr n. med. Andrzej Barwijuk, Medifem
Dr n. med. Andrzej Barwijuk – lekarz z 30 letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista z ginekologii i położnictwa, tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1990 roku.

Od 1993 do 2006 zastępca ordynatora, a później ordynator Oddziału Ginekologii Szpitala Ginekologiczno – Położniczego im. Świętej Rodziny na ul. Madalińskiego w Warszawie.

Jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Kosmetoginekologicznego oraz Prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (www.ptgp.pl). Autor ponad 50 publikacji naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz doniesień i komunikatów zjazdowych.

Od 2006 roku do chwili obecnej właściciel warszawskiej Kliniki Medifem, specjalizującej się w zabiegach ginekologii plastycznej.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ