Motylki, brzuch pociążowy, obwisłe kolana – jest na to sposób



Wiotkość skóry pojawia się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach – na wewnętrznej części ramion (tzw. „motylki”), na brzuchu po porodzie lub nad kolanami, tworząc nieestetyczny wałek skórny. W jaki sposób zmniejszyć ilość skóry i przywrócić jej jędrność oraz młodzieńczą elastyczność? I to bez użycia inwazyjnych zabiegów chirurgicznych? – odpowiada dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej i właścicielka warszawskiej kliniki Medycyna Młodości.

Dlaczego skóra wiotczeje?

Z wiekiem komórki skóry wydzielają coraz mniej kolagenu i elastyny. Jednocześnie ilość kwasu hialuronowego zawartego w matriksie międzykomórkowym spada, a na skutek dużej ilości czasu spędzanego w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach oraz częstym wahaniom wagi, skóra robi się coraz bardziej sucha i odwodniona.

W ostatecznym rezultacie zaczyna więc szybko wiotczeć i pozostaje trudny do zlikwidowania kosmetycznie jej nadmiar. Widać to szczególnie na opadających bocznych policzkach (tzw. chomiki), na wewnętrznej części ramion lub na kolanach. Także kobiety po porodzie lub schudnięciu zmagają się z obwisłością brzucha, którego niekiedy żadnymi dietami ani ćwiczeniami nie da się usunąć.

Jak w takim razie przywrócić skórze napięcie i jędrność?

Najbardziej innowacyjną, skuteczną i przyjazną pacjentom metodą jest iniekcyjna radiofrekwencja (RF), powodująca mocne podgrzanie skóry od wewnątrz, którego efektem jest lepsze wchłanianie nadmiaru skóry oraz pobudzenie jaj komórek do wytarzania nowych sprężystych włókien kolagenowych.

Podgrzewanie skóry od wewnątrz, a nie przez naskórek oraz zastosowanie niższych częstotliwości (kHz, a nie ja w dostępnych teraz urządzeniach MgHz) pozwala na uzyskanie znacznie lepszych efektów w tylko jednym zabiegu, przy jednoczesnym zminimalizowaniu działań niepożądanych.

W medycynie estetycznej radioekwencja stosowana jest od dawna, jednak dopiero teraz po raz pierwszy na świecie pojawiła się radiofrekwencja iniekcyjna. Nie należy tego mylić z radiofrekwencją mikroigłową.

Na czym polega jej wyjątkowość?

To pierwsze urządzenie, które podgrzewa skórę. W momencie, kiedy lekarz wprowadza w tkanki skóry pacjenta kaniulę, to dokładnie wie, którą tkankę chce podgrzać, a tym samym zwiększyć produkcję kolagenu w konkretnym miejscu. Dodatkowo jest to pierwsza radiofrekwencja, której częstotliwość mierzona jest w kilohercach, a nie w megahercach. Dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować temperaturę i nie doprowadzać do zwłóknień.

Aparat niezwykle precyzyjnie działa na rozgrzanie tkanek, przez co skóra staje się bardzo napięta i gładka. Widać to najszybciej na brzuchu i udach, a także na rękach. Do tej pory podgrzewanie następowało przez głowicę, którą jeździło się po powierzchni skóry.

Prowadziło to do zbyt mocnego przegrzania tkanek, w dodatku największe ciepło gromadziło się tam, gdzie nie było takiej potrzeby, czyli na powierzchni skóry (górne warstwy naskórka), a nie w skórze właściwej. Tymczasem skuteczność działania RF zależy od tego, czy uda się zadziałać termicznie na komórki skóry właściwej.




Jak dokładnie wygląda ten zabieg?

Zaczyna się od znieczulenia miejscowego. Następnie pod skórę w newralgicznych miejscach wprowadza się kaniulę – wachlarzowo co około 1 cm. Jej końcówka jest podgrzewana do 37-40 stopni Celsjusza, co może powodować lekki dyskomfort.

Nie jest to jednak bardzo odczuwalne. W ciągu kilku miesięcy po zabiegu aktywują się fibroblasty w skórze, które zaczynają wytwarzać więcej kolagenu i elastyny. Efekt napiętej skóry jest już widoczny po miesiącu, ale z każdym kolejnym dniem jeszcze bardziej narasta. Co ważne, zabieg nie uszkadza skóry, ale działa na nią stymulująco.

Czy radiofrekwencja iniekcyjna ma jeszcze inne zastosowania?

Tak, oprócz niwelowania wiotkości skóry i tym samym modelowania sylwetki, wykorzystuje się ją także do leczenia nadpotliwości i zabiegów intymnych. Przede wszystkim jednak zabieg szczególnie wartościowy okazuje się dla kobiet, które nie mogą sobie poradzić z wiotkością skóry na brzuchu, zwłaszcza po ciąży. Medycyna estetyczna do tej pory nie miała zbyt wiele im do zaoferowania. Aż do teraz.
Urszula Brumer-fot-Anna Ciupryk
Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej.

Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl.
To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki regenerujące i macierzyste pacjenta w odmładzaniu. Szkoleniowiec w Aesthetic Medicine Educational Center Youvena www.youvena.com

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ