Motylki, brzuch pociążowy, obwisłe kolana – jest na to sposób



Wiotkość skóry pojawia się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach – na wewnętrznej części ramion (tzw. „motylki”), na brzuchu po porodzie lub nad kolanami, tworząc nieestetyczny wałek skórny. W jaki sposób zmniejszyć ilość skóry i przywrócić jej jędrność oraz młodzieńczą elastyczność? I to bez użycia inwazyjnych zabiegów chirurgicznych? – odpowiada dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej i właścicielka warszawskiej kliniki Medycyna Młodości.

Dlaczego skóra wiotczeje?

Z wiekiem komórki skóry wydzielają coraz mniej kolagenu i elastyny. Jednocześnie ilość kwasu hialuronowego zawartego w matriksie międzykomórkowym spada, a na skutek dużej ilości czasu spędzanego w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach oraz częstym wahaniom wagi, skóra robi się coraz bardziej sucha i odwodniona.

W ostatecznym rezultacie zaczyna więc szybko wiotczeć i pozostaje trudny do zlikwidowania kosmetycznie jej nadmiar. Widać to szczególnie na opadających bocznych policzkach (tzw. chomiki), na wewnętrznej części ramion lub na kolanach. Także kobiety po porodzie lub schudnięciu zmagają się z obwisłością brzucha, którego niekiedy żadnymi dietami ani ćwiczeniami nie da się usunąć.

Jak w takim razie przywrócić skórze napięcie i jędrność?

Najbardziej innowacyjną, skuteczną i przyjazną pacjentom metodą jest iniekcyjna radiofrekwencja (RF), powodująca mocne podgrzanie skóry od wewnątrz, którego efektem jest lepsze wchłanianie nadmiaru skóry oraz pobudzenie jaj komórek do wytarzania nowych sprężystych włókien kolagenowych.

Podgrzewanie skóry od wewnątrz, a nie przez naskórek oraz zastosowanie niższych częstotliwości (kHz, a nie ja w dostępnych teraz urządzeniach MgHz) pozwala na uzyskanie znacznie lepszych efektów w tylko jednym zabiegu, przy jednoczesnym zminimalizowaniu działań niepożądanych.

W medycynie estetycznej radioekwencja stosowana jest od dawna, jednak dopiero teraz po raz pierwszy na świecie pojawiła się radiofrekwencja iniekcyjna. Nie należy tego mylić z radiofrekwencją mikroigłową.

Na czym polega jej wyjątkowość?

To pierwsze urządzenie, które podgrzewa skórę. W momencie, kiedy lekarz wprowadza w tkanki skóry pacjenta kaniulę, to dokładnie wie, którą tkankę chce podgrzać, a tym samym zwiększyć produkcję kolagenu w konkretnym miejscu. Dodatkowo jest to pierwsza radiofrekwencja, której częstotliwość mierzona jest w kilohercach, a nie w megahercach. Dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować temperaturę i nie doprowadzać do zwłóknień.

Aparat niezwykle precyzyjnie działa na rozgrzanie tkanek, przez co skóra staje się bardzo napięta i gładka. Widać to najszybciej na brzuchu i udach, a także na rękach. Do tej pory podgrzewanie następowało przez głowicę, którą jeździło się po powierzchni skóry.

Prowadziło to do zbyt mocnego przegrzania tkanek, w dodatku największe ciepło gromadziło się tam, gdzie nie było takiej potrzeby, czyli na powierzchni skóry (górne warstwy naskórka), a nie w skórze właściwej. Tymczasem skuteczność działania RF zależy od tego, czy uda się zadziałać termicznie na komórki skóry właściwej.




Jak dokładnie wygląda ten zabieg?

Zaczyna się od znieczulenia miejscowego. Następnie pod skórę w newralgicznych miejscach wprowadza się kaniulę – wachlarzowo co około 1 cm. Jej końcówka jest podgrzewana do 37-40 stopni Celsjusza, co może powodować lekki dyskomfort.

Nie jest to jednak bardzo odczuwalne. W ciągu kilku miesięcy po zabiegu aktywują się fibroblasty w skórze, które zaczynają wytwarzać więcej kolagenu i elastyny. Efekt napiętej skóry jest już widoczny po miesiącu, ale z każdym kolejnym dniem jeszcze bardziej narasta. Co ważne, zabieg nie uszkadza skóry, ale działa na nią stymulująco.

Czy radiofrekwencja iniekcyjna ma jeszcze inne zastosowania?

Tak, oprócz niwelowania wiotkości skóry i tym samym modelowania sylwetki, wykorzystuje się ją także do leczenia nadpotliwości i zabiegów intymnych. Przede wszystkim jednak zabieg szczególnie wartościowy okazuje się dla kobiet, które nie mogą sobie poradzić z wiotkością skóry na brzuchu, zwłaszcza po ciąży. Medycyna estetyczna do tej pory nie miała zbyt wiele im do zaoferowania. Aż do teraz.
Urszula Brumer-fot-Anna Ciupryk
Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej.

Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl.
To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki regenerujące i macierzyste pacjenta w odmładzaniu. Szkoleniowiec w Aesthetic Medicine Educational Center Youvena www.youvena.com

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ