Morwa biała – wspomaga odchudzanie oraz obniża cholesterol LDL



Morwa biała – wspomaga odchudzanie oraz obniża cholesterol LDL

Morwa biała jest uznawana za roślinę leczniczą, wspomaga odchudzanie, stosowana jest przy profilaktyce oraz leczeniu otyłości. Dodatkowo morwa biała bardzo dobrze hamuje rozkład cukrów oraz węglowodanów złożonych w naszym organizmie (skrobia). Węglowodany złożone występują między innymi w makaronach, produktach zbożowych, warzywach strączkowych.

Działanie morwy białej

Dzięki substancjom zawartym w liściach morwy białej, skrobia która znajduję się w/w produktach nie powoduje wzrostu stężenia cukru we krwi. Morwa biała obniża także poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów ( zobacz wszystko o trójglicerydach jakie są normy oraz jak obniżyć poziom trójglicerydów ), wpływa na zmniejszenie apetytu ( zmniejsza także łaknienie na słodycze, co jest istotnym elementem podczas procesu odchudzania).

Liście morwy białej zawierają witaminy z grupy B: B2 ( ryboflawina ), B6 ( pirodyksyna ), B1 ( tiamina ) oraz witaminę PP. Dodatkowo liście morwy białej zawierają kwas fumarowy i kwas palimitynowy oraz sitosterol.




Morwa biała zalecana jest we wczesnych stanach cukrzycy. Cukry złożone, które zawarte są w liściach morwy białej wykazują zbliżone działanie do leków przeciwcukrzycowych. Dzięki właściwościom zmniejszania wchłaniania węglowodanów w organizmie, skutecznie hamuje odkładanie się tkanki tłuszczowej, dlatego jest zalecana podczas odchudzania. Morwa biała pomocna jest także przy różnych stanach zapalnych gardła, jamy ustnej oraz przy kaszlu czy też gorączce.

Napar z morwy białej:

Wsypujemy 1 łyżeczkę ( od herbaty ) do filiżanki, zalewamy gorącą wodą ( nie wrzątkiem ), przykrywamy spodkiem na około 15 minut. Po ochłodzeniu napar jest gotowy do picie.

Napar pijemy do 3 razy dziennie ( nie więcej ). Liście morwy białej ( ususzone ) możemy kupić w aptekach lub sklepach zielarskich.
modanaurode.pl morwa biala wspomaga odchudzanie oraz obniza cholesterol
Morwa biała – ciekawostki

Morwa biała to niewielkie drzewo, owoce morwy białej, przypominają owoce jeżyny, są koloru białego, o smaku słodko-kwaśnym. Zawierają witaminy z grupy A, B oraz Ca także flawonoidy i taniny. Owoce dojrzewają pod koniec lipca, po czym szybko opadają.

Zastosowanie morwy białej w branży spożywczej jest ogromne. Wyrabia się z niej różnego rodzaju dżemy, marmolady, soki oraz kompoty.

Morwa biała wykorzystywana jest także przy produkcji różnego rodzaju alkoholi, między innymi likierów, win, nalewek.
Morwa biała używana jest w tradycyjnej medycynie, która przypisuje jej korzystne działanie w ochronie nerek, wątroby, serca oraz przy wybielaniu skóry jak też w ograniczaniu hiperglikemii, oraz chorób wrzodowych.

Liście morwy białej bogate są w białka oraz aminokwasy, przez co stosuje się je nie tylko jako herbatki ziołowe, ale dodatki do pieczywa oraz w suplementach żywności.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ