Domowe sposoby na katar u dziecka



Gdy dziecko zaczyna dopadać przeziębienie warto niezwłocznie podjąć kroki, by je zniwelować. Katar jest częstym towarzyszem dziecka, nie jest dolegliwością niebezpieczną, a jedynie bardzo uciążliwą. Maluchy nie umieją wydmuchiwać nosów i nie potrafią zrozumieć, z czego wynikają utrudnienia w oddychaniu. Niemowlęta karmione piersią czy butelką, mają w czasie kataru problemy z jedzeniem (podczas ssania piersią oddychają nosem) oraz ze spaniem (niebyt radzą sobie z przechodzeniem na oddychanie ustami). Aby poradzić sobie z katarem, wcale nie trzeba od razu sięgać po gotowe leki – najpierw warto spróbować starych, sprawdzonych sposobów naszych babć.

Jak postępować z katarem?

Jeśli maluch, ze względu na swój wiek, ma problemy ze zmianą pozycji ciała podczas snu, należy pod nogi łóżeczka włożyć książki, tak by głowa dziecka była uniesiona wyżej, a katar nie ściekał do gardła i nie było ryzyka uduszenia.

O ile dziecko nie gorączkuje i nie ma innych objawów chorobowych, nie ma przeciwwskazań, by wychodzić z maluchem na spacery. Jest to wręcz zalecane, gdyż na świeżym powietrzu, w kontakcie z chłodniejszym powietrzem, nos się nieco udrożnia przez obkurczanie śluzówki.

W przypadku noworodków, niemowlaków, jak i nieco starszych dzieci, sprawdza się nawilżanie śluzówki nosa solą fizjologiczną albo morską, które rozpuszczają zaschniętą wydzielinę, następnie należy odciągnąć katar aspiratorem. Trzeba to robić nie częściej niż 3 razy dziennie, gdyż odciąganie podrażnia śluzówkę, która w procesie obronnym produkuje więcej wydzieliny i zatyka nos jeszcze bardziej.

Nawilżone powietrze

Właściwa wilgotność i temperatura powietrza są sprzymierzeńcami w walce z nieżytem nosa. Lekarze zalecają, by temperatura w pokoju dziecka nie przekraczała 21 stopni Celsjusza. Suche i zbyt ciepłe powietrze wysusza śluzówkę i utrudnia oddychanie. Warto również regularnie wietrzyć pomieszczenie, by zniwelować liczbę mikrobów. Gdy dziecko jest przeziębione najlepiej wietrzyć pokój, gdy maluch przebywa w innym pomieszczeniu.

Właściwa ilość płynów

Jeśli dziecko dopadł katar to należy je częściej poić, gdyż dzięki temu wydzielina będzie rzadsza i łatwiejsza do usunięcia. Dzieci karmione piersią, powinny być jak najczęściej do niej dostawiane.

Dobroczynna moc czosnku i cebuli

Katar często towarzyszy przeziębieniu lub grypie (o tym jak rozróżnić te 2 choroby można przeczytać tutaj:http://oscillo.pl/grypa-i-przeziebienie/grypa-a-przeziebienie-objawy-i-roznice/. Jedną ze sprawdzonych domowych metod na pokonanie przeziębienia jest syrop z czosnku.

Czosnek (najlepiej nasz rodzimy, polski) posiada silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a łącząc go z miodem i cytryną zapewnia organizmowi wiele witamin i mikroelementów. W połączeniu z cebulą ( która ma działanie dezynfekujące i przeciwwirusowe), stanowi idealne antidotum na przeziębienie, katar i kaszel, a także przeciwdziała anemii.

Skutecznym sposobem na dziecięcy nieżyt nosa jest spożywanie kanapek z czosnkiem oraz dodawanie go w niewielkich ilościach do dziecięcych obiadów. Rozgniecione ząbki czosnku położone na talerzyku blisko łóżeczka pomogą udrożnić nos dziecka za pomocą rozprzestrzeniających się olejków eterycznych.




Przepis na syrop z czosnku i cebuli

Należy obrać i pokroić w plasterki 2 cebule i kilka ząbków czosnku, ułożyć je warstwami w słoiku i zasypać cukrem lub zalać miodem. Po kilku godzinach trzeba zlać syrop i podawać go dziecku dwa razy dziennie po łyżeczce. Można go aplikować nie więcej niż 1-2 tygodnie, gdyż po dłuższym czasie może wywoływać bóle brzucha.

Olej kokosowy

Kolejnym naturalnym antybiotykiem jest olej kokosowy. Można przygotowywać z nim kanapki dla kilkulatka – pasuje zarówno do dżemu, sera, jak twarożku. Swoją skuteczność antybakteryjną i wirusobójczą zawdzięcza kwasowi laurynowemu, świetnie radzi sobie nawet z groźną bakterią helicobacter pylori, którą wg Światowej Organizacji Zdrowia jest zainfekowanych 70% naszej populacji.

Inhalacje

Zbawienna moc inhalacji została dostrzeżona przez wielu pediatrów. Jeśli u malucha zaczynają występować niepokojące objawy przeziębienia lub grypy należy zrobić trzyminutową sesję inhalacyjną z solanki i w ten sposób zatrzymać rozwijającą się chorobę. Trzeba uważać, by dziecko pod wpływem zbyt długiego działania pary wodnej nie doznało poparzenia.

Innym sposobem na katar jest inhalacja z utartego chrzanu, który zawija się w gazę i podsuwa dziecku do wdychania kilka razy w ciągu dnia. Woń tego pełnego zdrowia warzywa, zawarta w olejkach eterycznych, skutecznie udrażnia zatkany nos i zatoki. Podobnie jak czosnek, chrzan działa jak naturalny antybiotyk i warto wplatać go w jadłospis starszych dzieci (np. mieszając go z jogurtem i używając jako sos do wędliny w kanapkach).

Para rumiankowa jest dobrą metodą walki z katarem u dzieci starszych i dorosłych. Wdychając napar z rumianku można nawilżyć podrażnioną śluzówkę nosa, działa on przeciwzapalnie. Podobne działanie mają inhalacje z tymianku, szałwii lub majeranku. Maść majerankową warto stosować do udrożnienia nosa i okolic zatok, jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem ustami.

Leki homeopatyczne

W przypadku silnego kataru warto sięgnąć po leki homeopatyczne, które nie szkodzą maluchowi, a pomogą skutecznie wyeliminować rozwijającą się chorobę.

Wizyta u pediatry

Jeżeli powyższe sposoby nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, a katar zaczyna być zielonkawy bądź długotrwały, należy udać się do specjalisty. Nasilone zakatarzenie bywa objawem zakażenia bakteryjnego, alergii, a jego powikłaniem może być bolesne zapalenie ucha.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ