Domowe sposoby na katar u dziecka



Gdy dziecko zaczyna dopadać przeziębienie warto niezwłocznie podjąć kroki, by je zniwelować. Katar jest częstym towarzyszem dziecka, nie jest dolegliwością niebezpieczną, a jedynie bardzo uciążliwą. Maluchy nie umieją wydmuchiwać nosów i nie potrafią zrozumieć, z czego wynikają utrudnienia w oddychaniu. Niemowlęta karmione piersią czy butelką, mają w czasie kataru problemy z jedzeniem (podczas ssania piersią oddychają nosem) oraz ze spaniem (niebyt radzą sobie z przechodzeniem na oddychanie ustami). Aby poradzić sobie z katarem, wcale nie trzeba od razu sięgać po gotowe leki – najpierw warto spróbować starych, sprawdzonych sposobów naszych babć.

Jak postępować z katarem?

Jeśli maluch, ze względu na swój wiek, ma problemy ze zmianą pozycji ciała podczas snu, należy pod nogi łóżeczka włożyć książki, tak by głowa dziecka była uniesiona wyżej, a katar nie ściekał do gardła i nie było ryzyka uduszenia.

O ile dziecko nie gorączkuje i nie ma innych objawów chorobowych, nie ma przeciwwskazań, by wychodzić z maluchem na spacery. Jest to wręcz zalecane, gdyż na świeżym powietrzu, w kontakcie z chłodniejszym powietrzem, nos się nieco udrożnia przez obkurczanie śluzówki.

W przypadku noworodków, niemowlaków, jak i nieco starszych dzieci, sprawdza się nawilżanie śluzówki nosa solą fizjologiczną albo morską, które rozpuszczają zaschniętą wydzielinę, następnie należy odciągnąć katar aspiratorem. Trzeba to robić nie częściej niż 3 razy dziennie, gdyż odciąganie podrażnia śluzówkę, która w procesie obronnym produkuje więcej wydzieliny i zatyka nos jeszcze bardziej.

Nawilżone powietrze

Właściwa wilgotność i temperatura powietrza są sprzymierzeńcami w walce z nieżytem nosa. Lekarze zalecają, by temperatura w pokoju dziecka nie przekraczała 21 stopni Celsjusza. Suche i zbyt ciepłe powietrze wysusza śluzówkę i utrudnia oddychanie. Warto również regularnie wietrzyć pomieszczenie, by zniwelować liczbę mikrobów. Gdy dziecko jest przeziębione najlepiej wietrzyć pokój, gdy maluch przebywa w innym pomieszczeniu.

Właściwa ilość płynów

Jeśli dziecko dopadł katar to należy je częściej poić, gdyż dzięki temu wydzielina będzie rzadsza i łatwiejsza do usunięcia. Dzieci karmione piersią, powinny być jak najczęściej do niej dostawiane.

Dobroczynna moc czosnku i cebuli

Katar często towarzyszy przeziębieniu lub grypie (o tym jak rozróżnić te 2 choroby można przeczytać tutaj:http://oscillo.pl/grypa-i-przeziebienie/grypa-a-przeziebienie-objawy-i-roznice/. Jedną ze sprawdzonych domowych metod na pokonanie przeziębienia jest syrop z czosnku.

Czosnek (najlepiej nasz rodzimy, polski) posiada silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a łącząc go z miodem i cytryną zapewnia organizmowi wiele witamin i mikroelementów. W połączeniu z cebulą ( która ma działanie dezynfekujące i przeciwwirusowe), stanowi idealne antidotum na przeziębienie, katar i kaszel, a także przeciwdziała anemii.

Skutecznym sposobem na dziecięcy nieżyt nosa jest spożywanie kanapek z czosnkiem oraz dodawanie go w niewielkich ilościach do dziecięcych obiadów. Rozgniecione ząbki czosnku położone na talerzyku blisko łóżeczka pomogą udrożnić nos dziecka za pomocą rozprzestrzeniających się olejków eterycznych.




Przepis na syrop z czosnku i cebuli

Należy obrać i pokroić w plasterki 2 cebule i kilka ząbków czosnku, ułożyć je warstwami w słoiku i zasypać cukrem lub zalać miodem. Po kilku godzinach trzeba zlać syrop i podawać go dziecku dwa razy dziennie po łyżeczce. Można go aplikować nie więcej niż 1-2 tygodnie, gdyż po dłuższym czasie może wywoływać bóle brzucha.

Olej kokosowy

Kolejnym naturalnym antybiotykiem jest olej kokosowy. Można przygotowywać z nim kanapki dla kilkulatka – pasuje zarówno do dżemu, sera, jak twarożku. Swoją skuteczność antybakteryjną i wirusobójczą zawdzięcza kwasowi laurynowemu, świetnie radzi sobie nawet z groźną bakterią helicobacter pylori, którą wg Światowej Organizacji Zdrowia jest zainfekowanych 70% naszej populacji.

Inhalacje

Zbawienna moc inhalacji została dostrzeżona przez wielu pediatrów. Jeśli u malucha zaczynają występować niepokojące objawy przeziębienia lub grypy należy zrobić trzyminutową sesję inhalacyjną z solanki i w ten sposób zatrzymać rozwijającą się chorobę. Trzeba uważać, by dziecko pod wpływem zbyt długiego działania pary wodnej nie doznało poparzenia.

Innym sposobem na katar jest inhalacja z utartego chrzanu, który zawija się w gazę i podsuwa dziecku do wdychania kilka razy w ciągu dnia. Woń tego pełnego zdrowia warzywa, zawarta w olejkach eterycznych, skutecznie udrażnia zatkany nos i zatoki. Podobnie jak czosnek, chrzan działa jak naturalny antybiotyk i warto wplatać go w jadłospis starszych dzieci (np. mieszając go z jogurtem i używając jako sos do wędliny w kanapkach).

Para rumiankowa jest dobrą metodą walki z katarem u dzieci starszych i dorosłych. Wdychając napar z rumianku można nawilżyć podrażnioną śluzówkę nosa, działa on przeciwzapalnie. Podobne działanie mają inhalacje z tymianku, szałwii lub majeranku. Maść majerankową warto stosować do udrożnienia nosa i okolic zatok, jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem ustami.

Leki homeopatyczne

W przypadku silnego kataru warto sięgnąć po leki homeopatyczne, które nie szkodzą maluchowi, a pomogą skutecznie wyeliminować rozwijającą się chorobę.

Wizyta u pediatry

Jeżeli powyższe sposoby nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, a katar zaczyna być zielonkawy bądź długotrwały, należy udać się do specjalisty. Nasilone zakatarzenie bywa objawem zakażenia bakteryjnego, alergii, a jego powikłaniem może być bolesne zapalenie ucha.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ