Domowe sposoby na katar u dziecka



Gdy dziecko zaczyna dopadać przeziębienie warto niezwłocznie podjąć kroki, by je zniwelować. Katar jest częstym towarzyszem dziecka, nie jest dolegliwością niebezpieczną, a jedynie bardzo uciążliwą. Maluchy nie umieją wydmuchiwać nosów i nie potrafią zrozumieć, z czego wynikają utrudnienia w oddychaniu. Niemowlęta karmione piersią czy butelką, mają w czasie kataru problemy z jedzeniem (podczas ssania piersią oddychają nosem) oraz ze spaniem (niebyt radzą sobie z przechodzeniem na oddychanie ustami). Aby poradzić sobie z katarem, wcale nie trzeba od razu sięgać po gotowe leki – najpierw warto spróbować starych, sprawdzonych sposobów naszych babć.

Jak postępować z katarem?

Jeśli maluch, ze względu na swój wiek, ma problemy ze zmianą pozycji ciała podczas snu, należy pod nogi łóżeczka włożyć książki, tak by głowa dziecka była uniesiona wyżej, a katar nie ściekał do gardła i nie było ryzyka uduszenia.

O ile dziecko nie gorączkuje i nie ma innych objawów chorobowych, nie ma przeciwwskazań, by wychodzić z maluchem na spacery. Jest to wręcz zalecane, gdyż na świeżym powietrzu, w kontakcie z chłodniejszym powietrzem, nos się nieco udrożnia przez obkurczanie śluzówki.

W przypadku noworodków, niemowlaków, jak i nieco starszych dzieci, sprawdza się nawilżanie śluzówki nosa solą fizjologiczną albo morską, które rozpuszczają zaschniętą wydzielinę, następnie należy odciągnąć katar aspiratorem. Trzeba to robić nie częściej niż 3 razy dziennie, gdyż odciąganie podrażnia śluzówkę, która w procesie obronnym produkuje więcej wydzieliny i zatyka nos jeszcze bardziej.

Nawilżone powietrze

Właściwa wilgotność i temperatura powietrza są sprzymierzeńcami w walce z nieżytem nosa. Lekarze zalecają, by temperatura w pokoju dziecka nie przekraczała 21 stopni Celsjusza. Suche i zbyt ciepłe powietrze wysusza śluzówkę i utrudnia oddychanie. Warto również regularnie wietrzyć pomieszczenie, by zniwelować liczbę mikrobów. Gdy dziecko jest przeziębione najlepiej wietrzyć pokój, gdy maluch przebywa w innym pomieszczeniu.

Właściwa ilość płynów

Jeśli dziecko dopadł katar to należy je częściej poić, gdyż dzięki temu wydzielina będzie rzadsza i łatwiejsza do usunięcia. Dzieci karmione piersią, powinny być jak najczęściej do niej dostawiane.

Dobroczynna moc czosnku i cebuli

Katar często towarzyszy przeziębieniu lub grypie (o tym jak rozróżnić te 2 choroby można przeczytać tutaj:http://oscillo.pl/grypa-i-przeziebienie/grypa-a-przeziebienie-objawy-i-roznice/. Jedną ze sprawdzonych domowych metod na pokonanie przeziębienia jest syrop z czosnku.

Czosnek (najlepiej nasz rodzimy, polski) posiada silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a łącząc go z miodem i cytryną zapewnia organizmowi wiele witamin i mikroelementów. W połączeniu z cebulą ( która ma działanie dezynfekujące i przeciwwirusowe), stanowi idealne antidotum na przeziębienie, katar i kaszel, a także przeciwdziała anemii.

Skutecznym sposobem na dziecięcy nieżyt nosa jest spożywanie kanapek z czosnkiem oraz dodawanie go w niewielkich ilościach do dziecięcych obiadów. Rozgniecione ząbki czosnku położone na talerzyku blisko łóżeczka pomogą udrożnić nos dziecka za pomocą rozprzestrzeniających się olejków eterycznych.




Przepis na syrop z czosnku i cebuli

Należy obrać i pokroić w plasterki 2 cebule i kilka ząbków czosnku, ułożyć je warstwami w słoiku i zasypać cukrem lub zalać miodem. Po kilku godzinach trzeba zlać syrop i podawać go dziecku dwa razy dziennie po łyżeczce. Można go aplikować nie więcej niż 1-2 tygodnie, gdyż po dłuższym czasie może wywoływać bóle brzucha.

Olej kokosowy

Kolejnym naturalnym antybiotykiem jest olej kokosowy. Można przygotowywać z nim kanapki dla kilkulatka – pasuje zarówno do dżemu, sera, jak twarożku. Swoją skuteczność antybakteryjną i wirusobójczą zawdzięcza kwasowi laurynowemu, świetnie radzi sobie nawet z groźną bakterią helicobacter pylori, którą wg Światowej Organizacji Zdrowia jest zainfekowanych 70% naszej populacji.

Inhalacje

Zbawienna moc inhalacji została dostrzeżona przez wielu pediatrów. Jeśli u malucha zaczynają występować niepokojące objawy przeziębienia lub grypy należy zrobić trzyminutową sesję inhalacyjną z solanki i w ten sposób zatrzymać rozwijającą się chorobę. Trzeba uważać, by dziecko pod wpływem zbyt długiego działania pary wodnej nie doznało poparzenia.

Innym sposobem na katar jest inhalacja z utartego chrzanu, który zawija się w gazę i podsuwa dziecku do wdychania kilka razy w ciągu dnia. Woń tego pełnego zdrowia warzywa, zawarta w olejkach eterycznych, skutecznie udrażnia zatkany nos i zatoki. Podobnie jak czosnek, chrzan działa jak naturalny antybiotyk i warto wplatać go w jadłospis starszych dzieci (np. mieszając go z jogurtem i używając jako sos do wędliny w kanapkach).

Para rumiankowa jest dobrą metodą walki z katarem u dzieci starszych i dorosłych. Wdychając napar z rumianku można nawilżyć podrażnioną śluzówkę nosa, działa on przeciwzapalnie. Podobne działanie mają inhalacje z tymianku, szałwii lub majeranku. Maść majerankową warto stosować do udrożnienia nosa i okolic zatok, jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem ustami.

Leki homeopatyczne

W przypadku silnego kataru warto sięgnąć po leki homeopatyczne, które nie szkodzą maluchowi, a pomogą skutecznie wyeliminować rozwijającą się chorobę.

Wizyta u pediatry

Jeżeli powyższe sposoby nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, a katar zaczyna być zielonkawy bądź długotrwały, należy udać się do specjalisty. Nasilone zakatarzenie bywa objawem zakażenia bakteryjnego, alergii, a jego powikłaniem może być bolesne zapalenie ucha.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ