Osocze bogatopłytkowe. 5 rzeczy, o których powinnaś wiedzieć



O osoczu bogatopłytkowym mówi się od dawna. Nic dziwnego – według ekspertów to przyszłość medycyny estetycznej. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o tej metodzie, zanim poddasz się zabiegowi.

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe to metoda, która wykorzystuje naturalną zdolność organizmu do autoregeneracji. Dzięki nowoczesnej technologii lekarze mogą uzyskać „eliksir młodości” z krwi własnej pacjenta. – Współczesna medycyna wykorzystuje osocze do gojenia ran, odbudowy tkanki kostnej, czy regeneracji i gojenia tkanek przyzębia. W medycynie estetycznej metoda jest obecna od 2003 roku. Teraz została udoskonalona. Preparat nowej generacji wolniej niż klasyczne osocze uwalnia życiodajne czynniki wzrostu z płytek krwi – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Surowiak, twórca Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Co daje osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe pobudza skórę do regeneracji. Dzięki temu uzyskuje ona młodzieńczą witalność – staje się gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza. „Nowe” osocze (i-PRF – iniekcyjna fibryna bogatopłytkowa) jest niczym generał, który kieruje pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. To gwarantuje skuteczność i pełną satysfakcję z zabiegu. Metoda, poza komórkami krwi pozwala uzyskać też krążące mezenchymalne komórki macierzyste, które wykazują najsilniejszy potencjał stymulacji regeneracji.

– Samodzielne zabiegi i-PRF należy traktować jako doskonałą profilaktykę starzenia. W przypadku, gdy chcemy silniejszych efektów, stosujemy je w połączeniu z laserem frakcyjnym, szczególnie CO2 Pixel – mówi Dorota Kliszewska, mgr fizjoterapii, ekspert technik laserowych w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Zdaniem eksperta, to wyjątkowo silne narządzie w odmładzaniu skóry, usuwaniu zmarszczek, blizn, rozstępów. W połączeniu z osoczem bogatopłytkowym gojenie przebiega szybciej, a efekt odmładzania jest silniejszy.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem osocza?

Tak jak przed każdym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, niezbędna jest konsultacja lekarska. Po ustaleniu wskazań i przeciwskazań, przeprowadzany jest zabieg. Preparat podaje się techniką mezoterapii. By zmniejszyć ewentualny dyskomfort, skórę przed zabiegiem odpowiednio wcześniej smaruje się kremem znieczulającym.

Sam zabieg rozpoczyna się od pobrania niewielkiej ilości krwi pacjenta. Po dodaniu aktywatora i odwirowaniu, preparat jest gotowy do podania. Z każdej z probówek odciągana jest frakcja około 1 ml i-PRF. Następnie lekarz wstrzykuje ją w leczony obszar skóry za pomocą bardzo cienkiej igły.




Czy osocze jest bezpieczne?

Zabiegi z zastosowaniem i-PRF są całkowicie bezpieczne – mają bogate dossier naukowe. Preparat, jak wiele przed nim, początkowo z sukcesem wykorzystywany był w medycynie regeneracyjnej. Pierwsze badania z użyciem i-PRF opisał prof. Choukroun z Nicei – użył on i-PRF do regeneracji stawów kolanowych.

Aby mieć gwarancję bezpieczeństwa, pacjent musi pamiętać o jednym warunku:- Powinien znajdować się pod nadzorem lekarza, a zabieg powinna wykonać osoba z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym. Nowoczesny sprzęt w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem specjalistów pozwala w pełni wykorzystać potencjał komórek macierzystych – mówi Dorota Kliszewska, mgr fizjoterapii, ekspert technik laserowych w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Komu zaleca się zabieg?

Osocze bogatopłytkowe poleca się pacjentom, których skóra wymaga odnowy oraz osobom, które poszukują produktów naturalnych lub są uczulone na inne składniki.

Metoda ma bardzo szerokie zastosowanie: od poprawy wyglądu policzków, fałd nosowo wargowych i okolic oczu (kurze łapki, cienie), po trudniejsze do „naprawy” miejsca, jak szyja, dekolt, dłonie. Osocze bogatopłytkowe jest również rozwiązaniem w walce z łysieniem, pomaga niwelować blizny.

Zabieg kondycjonuje skórę, wznawiając autonomiczne procesy naprawcze. Powoduje, że skóra w zupełnie naturalny sposób sama zaczyna się naprawić. Można go stosować również jako element złożonych kuracji odmładzających w połączeniu z zabiegami laseroterapii czy termoliftigu.

Ze względu na fakt, że zabieg ten polega na wstrzyknięciu w skórę pacjenta jego własnych składników krwi, przeciwskazania do zabiegów i-PRF są bardzo wąskie. Należą do nich takie klasyczne przeciwskazania, jak: ciąża, laktacja, choroby krwi.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ