Alergiczne zapalenie spojówek – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć



Swędzące, piekące i zaczerwienione spojówki, a także nadmierne łzawienie zauważa u siebie bardzo wiele osób, jednak czy wszyscy wiedzą, że to objawy alergicznego zapalenia spojówek? Jak rozpoznać u siebie tę dolegliwość, co zastosować, by zmniejszyć dolegliwości oraz kiedy zgłosić się do specjalisty?

Sezon alergii trwa. Szacuje się, że już blisko 1/3 Polaków zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami związanymi z alergią1 Nadwrażliwość na alergeny jest najbardziej odczuwalna dla nosa i oczu: wodnisty katar, uciążliwe kichanie, a także łzawiące, swędzące oczy to typowe objawy alergii.

– Dodatkowo oczy alergików często są przekrwione, a na powiekach występuje charakterystyczny obrzęk – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”. Zdecydowanie najczęstszą postacią jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek – zwykle w formie łagodnej, w związku z silną ekspozycją na pyłki.

Dzień dobry, bolą mnie oczy

Na opuchnięte, łzawiące oczy wiele osób skarży się od samego rana. Czy rzeczywiście poranki są trudniejsze niż pozostała część dnia? – Może tak się zdarzyć. Wynika to często z niedostatecznej higieny oczu przed snem – przestrzega ekspertka. Dlatego tak ważna jest higiena oczu. Jak prawidłowo zadbać o narząd wzroku przed snem? Należy solidnie przepłukać oczy, najlepiej kroplami nawilżającymi bez konserwantów (np. Hyal-Drop Multi) lub przeznaczonymi dla alergików kroplami z ektoiną (np. EKTIN), czyli naturalną substancją, która tworzy niewidzialną tarczę na powierzchni oka, chroniącą przed wnikaniem alergenów.

– W przeciwnym razie, gdy alergen nie zostanie wypłukany, będzie przez całą noc czynnikiem drażniącym spojówkę. W dodatku, podczas snu, zamknięte powieki uniemożliwiają łzom usunięcie alergenów, tak jak to ma miejsce w trakcie dnia – wyjaśnia alergolog.

Podobnie rano należy powtórzyć tę procedurę, wówczas oczy będą w lepszej formie przez resztę dnia.

Kiedy do lekarza?

By zminimalizować objawy alergicznego zapalenia spojówek najczęściej stosuje się właśnie wspomniane wcześniej krople – np. z ektoiną i kwasem hialuronowym. Warto je stosować w razie odczuwania dyskomfortu.

Jednak są sytuacje, w których konieczna będzie wizyta u specjalisty.

– Na szczęście bardzo rzadko diagnozujemy tzw. wiosenne zapalenie spojówek i rogówki, czyli najcięższą postać alergicznego zapalenia spojówek, w którym na skutek bardzo nasilonego stanu chorobowego dochodzi do uszkodzenia rogówki, czasami z wytworzeniem trwałych blizn. By do tego nie dopuścić, trzeba zgłosić się wcześniej d specjalisty przestrzega dr M. Kołacińska-Flont.




Co więc powinno skłonić alergika do pilnej wizyty?

kiedy oczy są mocno przekrwione przez kilka dni
kiedy każde mrugnięcie sprawia ból
kiedy pacjent odczuwa światłowstręt
kiedy pacjent ma problemy z ostrością widzenia
kiedy powieki są tak mocno obrzęknięte, że nie można otworzyć oka
kiedy codziennie rano powieki sklejone są bardzo gęstą, lepką, ciągnącą się wydzieliną.

Na szczęście takie sytuacje są niezwykle rzadkie, jednak warto być czujnym i w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą.

1: Badanie „Chroń oczy przed alergią” Zymetria, marzec 2021

Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.

Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty

Światowy Dzień Recyklingu, czyli o współczesnym wyzwaniu, z którym mierzymy się od tysiącleci

Chociaż pierwszy Światowy Dzień Recyklingu odbył się 18 marca 2018 roku z inicjatywy Bureau of International Recycling, samo pojęcie nie…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej, zgodnej z aktualnym zapotrzebowaniem, ilości krwi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Relaks u dentysty? To możliwe! Na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym i co warto wiedzieć o tej metodzie

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, kontrola stanu zębów oraz dziąseł powinny być nawykiem utrwalanym już od najmłodszych lat. Niestety wiele…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, często…
CZYTAJ

Ukojenie i odmłodzenie 3 fakty na temat pielęgnacji skóry wokół oczu

Skóra okolic oczu wymaga bardzo delikatnej i ekstremalnie skutecznej pielęgnacji. Kluczowe wyzwania to spowolnienie efektów starzenia oraz niwelowanie opuchnięć i…
CZYTAJ

RÉ EL BEAUTÉ – rewolucyjna precyzja, której potrzebują kobiety 35+

Wymiana wiedzy w mediach społecznościowych uczyniła z ich użytkowników ekspertów od pielęgnacji włosów i skóry. Etykiety i składy nie mają…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach dla wielu osób stanowi spore wyzwanie. Posiadanie dwóch…
CZYTAJ

Avon z nową gwiazdą: Cleo olśniewa jako ambasadorka linii kosmetyków Make up + Pielęgnacja

Boom! W Dniu Kobiet Avon ogłasza najbardziej kobiecą współpracę roku. Królowa sceny muzycznej, Cleo, została ambasadorką marki! Wokalistka promuje najnowszy…
CZYTAJ

Bądź inspiracją w świecie nauki 
- 8 marca ruszył nabór do 24. edycji programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Nauka rozwija się dzięki różnorodności, dlatego każdą kobietę, która może wnieść w nią wkład, należy wspierać w realizacji jej aspiracji…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi, który stworzył podwaliny polskiej kardiochirurgii i jako pierwszy…
CZYTAJ

Te dwa produkty z Rossmanna sprawią, że Dzień Kobiet będzie niezapomniany

Dzień Kobiet to okazja do sprawienia sobie upominku. Jeśli marzysz o pięknych, lśniących włosach, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Dwa…
CZYTAJ

Poprawna forma: Zmiany klimatyczne czy zmiany klimatu?

Wiele osób zastanawia się, czy właściwe jest mówienie o "zmianach klimatycznych", czy też o "zmianach klimatu". A może chodzi o…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ

Naukowcy zapytali pacjentów o półpaśca – odpowiedzi wykazały powszechny brak wiedzy na temat tej poważnej choroby

Ponad połowa osób, uważa, że półpaścem można się "zarazić", a 40 proc.,…
CZYTAJ