Niskie libido w czasie menopauzy. Czy jest na nie sposób?



Wahania hormonalne występujące podczas menopauzy mogą powodować między innymi zmniejszone zainteresowanie aktywnością seksualną. Jednak mimo zmian zachodzących w organizmie, wpływających na komfort podczas stosunku seksualnego, blisko 60% Polek jest aktywnych seksualnie w okresie menopauzy, a 68% podkreśla, że kontakty seksualne są dla nich bardzo ważne . Co można zrobić, aby mimo zmian hormonalnych, libido utrzymywało się na sprzyjającym poziomie?

To głównie za sprawą wahań poziomu estrogenu kobiety przechodzące przez okres menopauzy odczuwają spadek zainteresowania seksem – przede wszystkim z powodu mniejszego podniecenia, które powoduje suchość pochwy, aby finalnie przyczynić się do odczuwania bolesności podczas stosunku. Co więcej, to właśnie w okresie menopauzy najwięcej kobiet zgłasza występowanie negatywnych zmian na tle seksualnym – od 68% nawet do 86,5%. I mimo tego, iż ponad połowa Polek jest aktywna seksualnie w tym okresie życia, to problemy z podnieceniem seksualnym zgłasza aż 43% z nich.

#Libido – energia życiowa

Libido to nie tylko popęd seksualny, ale cała energia życiowa. W okresie menopauzy należy zwrócić na to szczególna uwagę. Zmiany hormonalne przyczyniające się do spadku zainteresowania aktywnością seksualną, powodujące zmienność nastroju, problemy ze snem, a finalnie rozdrażnienie i zmęczenie mogą przyczynić się do zaniku energii do życia. To odbija się niekorzystanie zarówno na relacji z partnerem, jak i naszym ogólnym dobrostanie. Dlatego chcąc zadbać o libido w okresie menopauzy, w pierwszej kolejności powinniśmy zatroszczyć się o siebie:

Czas okołomenopauzalny to okres zmian psychofizycznych. Można go porównać do okresu dojrzewania w młodości – to kolejny etap dochodzenia do nowej fazy życia. Każda intensywna zmiana wymaga zatrzymania się i przystosowania. Objawy wynikające ze zmian hormonalnych i związane z nimi zmęczenie niosą ze sobą potrzebę „aktualizacji”, zrobienia przestrzeni na refleksję, odpoczynek i zadbanie o swoje samopoczucie. Zasady są proste: więcej snu, mniej stresu, aktywność fizyczna, zdrowa dieta, w razie potrzeby terapia hormonalna lub stosowanie suplementów. Warto również przyjrzeć się temu, co nam służy, a co jest zbyteczne i szkodliwe. Stan naszej energii życiowej, a więc libido, jest ściśle sprzężony z naszym samopoczuciem – tłumaczy dr n. hum. Alicja Długołęcka – pedagożka i edukatorka seksualna.

Istotne jest również odpowiednie nastawienie i sposób myślenia o menopauzie: Warto szukać inspiracji w rozmowach z kobietami, które są już w fazie „post-menopauzalnego zapału” i mogą podzielić się swoją pozytywną perspektywą na tę zmianę. Warto również zadbać o psychoedukację poprzez konsultacje z lekarzami, a także sięgać po wartościowe książki. I co najważniejsze – zdystansować się do stereotypów! – podsumowuje dr n. hum. Alicja Długołęcka.

Na start – 4 proste kroki

Poza odpowiednim nastawieniem psychicznym, które w dużym stopniu wpływa na zainteresowanie aktywnością seksualną, kobiety w okresie menopauzy, chcąc poprawić swoje libido, mogą również wykonać pracę w czterech ważnych obszarach: w obszarze poprawy jakości relacji z partnerem, urozmaicenia gry wstępnej, poprawy jakości snu oraz diety, a także włączenia do codziennych nawyków odpowiedniej suplementacji.
Relacje z partnerem mogą ulec osłabieniu właśnie na skutek zmniejszenia aktywności w sferze seksualnej.

W tym okresie związek wymaga dodatkowej uwagi i troski. Warto skupić się na poprawie relacji stawiając w pierwszej kolejności na szczerą rozmowę, która naświetli kwestie związane z seksualnością w okresie menopauzy. A jak wynika z raportu marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza”, dla kobiet w tym okresie życia to właśnie rozmowa z partnerem jest najbardziej oczekiwanym wsparciem (42%) .




Zatroszczmy się również o to, aby w ciągu dnia wygospodarować czas na spędzanie chwil tylko we dwoje. Dobrym pomysłem jest między innymi planowanie wspólnych wieczorów – zarówno w domu, np. wieczór filmowy, jak i poza nim – w postaci wyjścia na randkę – do kina lub do ulubionej restauracji.

Wzrost libido może nastąpić również dzięki większemu skupieniu uwagi partnerów na grze wstępnej. Poświęcenie czasu na dotyk, pocałunki, wzajemną stymulację może przyczynić się do wzrostu podniecenia seksualnego u obojga partnerów. Dla utrzymania odpowiedniego poziomu libido korzystanie działa również właściwa jakość snu. Kobiety, które w noc poprzedzającą zbliżenie z partnerem wykazywały odpowiednią jakość i długość snu, miały większą ochotę na seks .

Warto też zatroszczyć się o dietę zawierającą produkty bogate w witaminy i składnik odżywcze. Ich spożywanie przyczyni się do poprawy ogólnego samopoczucia. Dobrym rozwiązaniem będzie włączenie do diety suplementów zawierających naturalne ekstrakty z roślin, które wspomagają #libido, na przykład ekstrakt z szafranu (składnik Jasnum Mood).

Jak tłumaczy dr n. hum. Alicja Długołęcka, temat seksualności w dojrzałym wieku jest niezwykle istotny i warto zadbać o ten obszar swojej codzienności – nie tylko będąc w związku, ale również w pojedynkę: „Silverki” XXI wieku to kobiety aktywne życiowo, również erotycznie. To dobry czas na poznawanie swojego ciała i odkrywanie zmysłowych przyjemności każdego rodzaju. Głęboką przyjemność może dawać również rozkoszowanie się naturą, dobrym jedzeniem i dotykiem, jaki sprawia nam przyjemność. Szkoda czasu na uprzedzenia i czekanie. Życie może mieć smak dojrzałych, soczystych owoców, a nie przekwitania.

Zgodnie z powiedzeniem: „Kobietom ‘50 plus’ już wszystko wolno”, singielki mogą odkrywać samo-miłość, poznawać nowych ludzi. Kobiety w związkach mogą zapraszać partnerów do „nowego rozdania” – i to bez lęku przed ciążą, z większą otwartością i akceptacją siebie oraz zmian, które również dotyczą partnera. Dojrzałość w związku stwarza możliwość większej uważności i akceptacji. Daje szansę odejścia od starych schematów, a włącza czułość i intymność. Takie nowe otwarcie wymaga dobrej woli obu stron. Jeżeli jej nie ma – trudno. Nikogo nie zmienimy na siłę. Jedyną osobą, na którą mamy wpływ jesteśmy my same. Korzystajmy z tej szansy. Uważnie, cierpliwie i po swojemu –
podsumowuje dr n. hum. Alicja Długołęcka.

1. Raport: „Menopauza to nie pauza” przygotowany na zlecenie marki Jasnum przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.
2. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3349920/
3. Raport: „Menopauza to nie pauza” przygotowany na zlecenie marki Jasnum przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.
4. Raport: „Menopauza to nie pauza” przygotowany na zlecenie marki Jasnum przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.
5. The Impact of Sleep on Female Sexual Response and Behavior: A Pilot Study (umich.edu)

Światowy Dzień Recyklingu, czyli o współczesnym wyzwaniu, z którym mierzymy się od tysiącleci

Chociaż pierwszy Światowy Dzień Recyklingu odbył się 18 marca 2018 roku z inicjatywy Bureau of International Recycling, samo pojęcie nie…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej, zgodnej z aktualnym zapotrzebowaniem, ilości krwi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Relaks u dentysty? To możliwe! Na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym i co warto wiedzieć o tej metodzie

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, kontrola stanu zębów oraz dziąseł powinny być nawykiem utrwalanym już od najmłodszych lat. Niestety wiele…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, często…
CZYTAJ

Ukojenie i odmłodzenie 3 fakty na temat pielęgnacji skóry wokół oczu

Skóra okolic oczu wymaga bardzo delikatnej i ekstremalnie skutecznej pielęgnacji. Kluczowe wyzwania to spowolnienie efektów starzenia oraz niwelowanie opuchnięć i…
CZYTAJ

RÉ EL BEAUTÉ – rewolucyjna precyzja, której potrzebują kobiety 35+

Wymiana wiedzy w mediach społecznościowych uczyniła z ich użytkowników ekspertów od pielęgnacji włosów i skóry. Etykiety i składy nie mają…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach dla wielu osób stanowi spore wyzwanie. Posiadanie dwóch…
CZYTAJ

Avon z nową gwiazdą: Cleo olśniewa jako ambasadorka linii kosmetyków Make up + Pielęgnacja

Boom! W Dniu Kobiet Avon ogłasza najbardziej kobiecą współpracę roku. Królowa sceny muzycznej, Cleo, została ambasadorką marki! Wokalistka promuje najnowszy…
CZYTAJ

Bądź inspiracją w świecie nauki 
- 8 marca ruszył nabór do 24. edycji programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Nauka rozwija się dzięki różnorodności, dlatego każdą kobietę, która może wnieść w nią wkład, należy wspierać w realizacji jej aspiracji…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi, który stworzył podwaliny polskiej kardiochirurgii i jako pierwszy…
CZYTAJ

Te dwa produkty z Rossmanna sprawią, że Dzień Kobiet będzie niezapomniany

Dzień Kobiet to okazja do sprawienia sobie upominku. Jeśli marzysz o pięknych, lśniących włosach, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Dwa…
CZYTAJ

Poprawna forma: Zmiany klimatyczne czy zmiany klimatu?

Wiele osób zastanawia się, czy właściwe jest mówienie o "zmianach klimatycznych", czy też o "zmianach klimatu". A może chodzi o…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ

Naukowcy zapytali pacjentów o półpaśca – odpowiedzi wykazały powszechny brak wiedzy na temat tej poważnej choroby

Ponad połowa osób, uważa, że półpaścem można się "zarazić", a 40 proc.,…
CZYTAJ