Ramen na święta



Biały barszcz, żurek, a może… ramen, czyli jak odświeżyć wielkanocne menu? Tradycja przeplatana z nowoczesnością coraz częściej króluje na wielkanocnych stołach. Barszcz biały czy żurek to oczywiście świąteczne klasyki. Warto jednak zwrócić uwagę na inne propozycje, które również bazują na produktach tradycyjnie wykorzystywanych w potrawach na Wielkanoc. Ramen, dzięki możliwości wykorzystania jajek, mięsa a także rozgrzewającego bulionu okazuje się być nowoczesną zupą, która może wpisać się nowe trendy potraw w tym okresie.

ŚWIĄTECZNE PRZYSMAKI W ALTERNATYWNEJ WERSJI

Z czym kojarzą się święta wielkanocne? Pewnie w większości przypadków odpowiedź padłaby na żur, sałatkę jarzynową czy mazurek. Ale… nie każdy przecież przepada za tymi potrawami. Dlatego można sięgnąć po bardziej nowoczesne gastronomiczne trendy, które także bazują na składnikach popularnych na Wielkanoc. Ramen, który bazuje na rozgrzewającym bulionie i wykorzystaniu produktów sezonowych to danie, które może przyjąć się w domach, które stawiają na tworzenie własnych tradycji. Przygotowanie zupy zgodnie ze sztuką jest dość łatwe, ale zajmuje sporo czasu, bowiem wywar musi dojrzeć w lodówce.

– Najważniejsze w ramenie jest to, że jest to zupa dla każdego. Tak jak żurek czy inne zupy, dobrze wpływa na układ trawienny rozgrzewając żołądek. Można przygotować go praktycznie w prawie 100 wariantach, najistotniejsze jest zachowanie właściwego balansu pomiędzy 5 najważniejszymi filarami smaków: makaronem, bulionem, esencją smakową, czyli “tare”, olejem smakowym i dodatkami – mówi Barłomiej Bogucki, szef kuchni Ramen Shop by Sushi Kushi

– Jajka, kiełki, wiosenne nowalijki to produkty, których na tradycyjnych stołach wielkanocnych nie może zabraknąć, mogą być znakomitym wykończeniem także ramenu. Dodatkowo wywar po 2-3 dniach, jak każda polska zupa ma jeszcze większe walory smakowe, także nie trzeba martwić się tym, że zupa po świętach nie będzie zdatna do spożycia – dodaje Bartłomiej Bogucki Bartłomiej Bogucki – szef kuchni Ramen Shop by Sushi Kushi

NIC NIE MOŻE SIĘ ZMARNOWAĆ

#Ramen często traktuje się jako antidotum na przeziębienie i spadek odporności, co w przypadku przemęczenia czy nadwyrężenia układu trawiennego może wpłynąć na niego kojąco. W związku z tym zupa sprawdzi się także jako danie do poświątecznej rekonwalescencji żołądka. Jaki jest jeszcze jeden plus przygotowania tego dania na święta? Warto zwrócić uwagę na to, że wiele składników znajdujących się w lodówce można wykorzystać do stworzenia ramenu. A jest to ważne również patrząc z perspektywy ideologicznej. Jak wynika z badania Kantar Public, aż 54 procent Polaków przygotowuje za dużo jedzenia na Wielkanoc. Niestety blisko 40 procent Polaków przyznaje się, że zdarzyło im się wyrzucić świąteczne jedzenie.




PRZEPISY NA RAMEN BARTOMIEJA BOGUCKIEGO Z RAMEN SHOP BY SUSHI KUSHI:

Miso ramen na lekkim drobiowym bulionie (chintan)


CHINTAN: BULION / TŁO

Bulion gotujemy na porcjach rosołowych, skrzydełkach i łapkach kurzych (niekoniecznie, jeśli chodzi o ich dostępność). Jeżeli korzystamy z łapek koniecznie należy obciąć pazury. Na 10L wody musimy mieć łącznie 4,5kg wkładu mięsnego w rożnych proporcjach. Gotujemy ok. 8h na wolny ogniu zbierając szumowiny dwukrotnie. Całość przecedzamy i wkładamy do w lodówki na 12h. ( niekoniecznie). Powinno nam wyjść 5L czystego bulionu.

TARE: SMAK – 30-50g na 300-350ml bulionu

Miso jasne 200g

Miso ciemne 100g

Czosnek obrany 30g

Pieprz czarny 10g

Imbir obrany 5g

Tahini 10g

Mirin 10ml

Sake 10ml

Miód 10g

Masło 80g

Cukier moscavado 10g

Imbir i czosnek ścieramy na tarce, pieprz prażymy i rozdrabniamy w moździerzu. Wszystko ze sobą łączymy i podgrzewamy do 70 stopni. Wkładamy do lodówki na 12h. ( choć nie jest to niekoniecznie)

OLEJ: AROMAT

1L oleju + 100g szczypioru infuzujemy.

TOPPING: FINISH

Marynowane jajo min (4h max 24h) w sosie sojowym z sake i mirinem (2:1:1)

Szczypior

Włoska gotowana szynka w plastrach (cotto)

Przygotowujemy brokuł i kalafior różyczki po 3 szt (ugotowane w kuchence mikrofalowej: ceramiczna miska zafoliowana folia spożywczą; 2 min w mikro) następnie smażone na maśle z koreańską pastą ssamjang 10g(zielona) z 5g kremu balsamicznego. Dodajemy świeżych liści botwiny.

Shoyu ramen na grzybowym dashi ( podstawowy japoński bulion)

DASHI: TŁO

Borowik 5-10g

Glony konbu 5-10g

1L wody najlepiej filtrowanej.

Stabilizujemy w lodowce 12h.

Po 12h podgrzewamy do 70 stopni i przecedzamy.

TARE: SMAK – 30-50ml na 300-350ml bulionu

Sos sojowy I 100ml

Sos sojowy II 200ml

Odparowane sake 100ml

Ocet truskawkowy 10ml

Sól 5g

Mirin 10ml

Imbir cząstki 5g

Całość łączymy ze sobą i stabilizujemy w lodowce 12h.

Po 12h przecedzamy, wyjmujemy imbir.

OLEJ: AROMAT

1L oleju + 100g szczypioru infuzujemy.

TOPPING: FINISH

Szpinak

Botwina

Palony kalafior (proces gotowania jak wyżej), opalony nad gazem kuchenki

Pikle z rzodkiewki pokrojone w ćwiartki bądź cale ( 500ml octu ryżowego, 140g cukru, 200 ml wody, 2 gwiazdki anyżu, szczypta garam masali, przygotowanie minimum 12h wcześniej)

Karmelizowane tofu na miodzie gryczanym ( 3x plasterek tofu po 15g na 15g miodu i 15ml wody)

MAKARON RAMEN NAJLEPIEJ ZAKUPIĆ PRZEZ INTERNET.

SERWUJEMY W MISKACH NAJLEPIEJ POWYZEJ 500ml.

Poznaj bliżej Sushi Kushi:

Sushi Kushi to sieć franczyzowa sushi barów, oferująca dania kuchni japońskiej na miejscu oraz w dostawie. Pierwszy lokal powstał pod koniec 2012 roku, przy głównej ulicy Łodzi – Piotrkowskiej. Kolejne również otwierały się w Łodzi, ale wkrótce sieć wyszła poza jej granice. Dziś franczyza Sushi Kushi jest obecna w 22 polskich miastach i liczy ponad 30 punktów franczyzowych. Obecnie Sushi Kushi otwiera drugi brand franczyzowy Ramen Shop by Sushi Kushi. Pierwszy lokal zlokalizowany będzie w Zgierzu.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ