Mgła mózgowa, problemy z koncentracją? Jak walczyć ze skutkami COVID-19?



Rozkojarzenie, zapominanie słów, luki w pamięci – to główne objawy tzw. „mgły covidowej”, będącej częstym i długotrwałym powikłaniem po COVID-19. Choć liczba zachorowań stale maleje, to osób zmagających się z uciążliwymi skutkami po zakażeniu SARS-Cov-2 nie ubywa, bo mimo że infekcja zazwyczaj trwa kilka dni – jej skutki pozostają z nami znacznie dłużej. Jak temu zaradzić?

Konsekwencje COVID-19 to najczęściej bóle mięśni, nadmierne zmęczenie i osłabienie organizmu. Niektórzy pacjenci skarżą się na wypadanie włosów, które po chorobie zaczynają wychodzić niemal garściami, inni narzekają na problemy z pamięcią i koncentracją. Jak poradzić sobie z #mgłacovidowa i wesprzeć działanie mózgu?

Gdy trudno się skupić

Choć określenie „mgła covidowa” nie jest terminem stricte medycznym, doskonale wiemy co oznacza. W praktyce jest to szereg zaburzeń o podłożu neurologicznym – począwszy od zaburzeń pamięci, przez rozkojarzenie, spowolnienie myślenia, poczucie mentalnego rozbicia. Objawia się to zapominaniem najprostszych słów, myleniem nazw, imion. Ozdrowieńcy odczuwają te problemy zarówno w pracy, jak i życiu osobistym. Taki stan może trwać od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy po przechorowaniu COVID-19. Istnieją jednak sposoby na wsparcie działania mózgu, które pozwolą na przyspieszenie okresu rekonwalescencji.

Trening nie tylko dla ciała

Mózg należy trenować – dokładnie tak, jak inne mięśnie naszego ciała. Dzięki temu będziemy w stanie zachować sprawność umysłową na długie lata. Pomocne może być rozwiązywanie krzyżówek, gra w szachy, gry logiczne, czytanie a nawet ćwiczenia na koordynację ruchową. – Jako pasjonat medycyny stylu życia widzę, że aktywność umysłowa i społeczna znacząco obniżają procesy starzenia. Bardzo dobrym pomysłem jest też łączenie aktywności fizycznej z umysłową, co wpływa na plastyczność mózgu. Mam tu na myśli np. kurs tańca towarzyskiego, grę w tenisa, a nawet gry ruchowe na popularne konsole – zachęca dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog, specjalista medycyny stylu życia.




Szybszy powrót do formy

Po COVID-19 zarówno nasz umysł, jak i ciało potrzebuje czasu na rekonwalescencję. Po chorobie powrót do formy sprzed infekcji może zająć nawet kilka miesięcy. Ruch, dieta, suplementacja i pozytywne nastawienie do życia to kluczowe elementy, które mają ogromną rolę w tym procesie. Niezwykle istotne jest także zadbanie o higienę snu i przesypianie 7-8h dziennie, a także efektywne radzenie sobie ze stresem – w tym stosowanie technik relaksacyjnych czy oddechowych.

Choć rola diety i aktywności fizycznej jest w tym aspekcie nieoceniona, nie zapominajmy, że organizm można wspierać także od wewnątrz. Ostatnim odkryciem łódzkich naukowców jest innowacyjna cząsteczka 1-MNA. Badaniami nad cząsteczką 1-MNA zainteresował się internista, kardiolog i specjalista medycyny stylu życia – dr Michał Chudzik.

Ekspert postanowił podać ozdrowieńcom preparat z 1-MNA, by sprawdzić, czy szybciej wrócą do formy po jego zażyciu. Pacjentów rehabilitowanych po COVID-19 podzielił na dwie grupy: jednej podawał preparat z cząsteczką, drugiej – nie. Obie grupy wykonywały także zalecane ćwiczenia. Ci pierwsi po sześciu tygodniach mieli wydolność poprawioną o 92%, ci drudzy – o 60%. – Ze względu na swoje przeciwzapalne właściwości, 1-MNA może poprawić tolerancję wysiłku i zmniejszyć uczucie zmęczenia wśród pacjentów powracających do zdrowia po SARS-CoV-2 – tłumaczy dr M. Chudzik.

Ponadto, 1-MNA działa przeciwzapalne, przeciwzakrzepowo, poprawia mikrokrążenie i potrafi aktywować enzymy, które mają dobry wpływ na wydłużanie naszego życia. Stabilizuje m.in. sirtuiny, czyli białka odpowiedzialne za procesy starzeniowe, opóźniając je.


dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog, specjalista medycyny stylu życia

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ