Kaszel – objaw infekcji, którego nie należy lekceważyć



Jednym z objawów występujących w czasie infekcji jest kaszel. Kaszel to naturalny, fizjologiczny mechanizm obronny naszego organizmu. Pomaga on oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, płynów czy ciał obcych. Przyczyną tej dolegliwości są przede wszystkim infekcje: wirusowe i bakteryjne. Warto podkreślić, ze kaszel nie jest jednostką chorobową, a jedynie objawem, którego nie warto bagatelizować.

Wirusy a kaszel

#Kaszel najczęściej wywołują infekcje wirusowe. U dzieci odpowiadają aż za 70-85% zakażeń gardła i migdałków podniebiennych. Objawami infekcji wirusowej są przede wszystkim: wysięk z nosa, gorączka, ból gardła lub ucha, i oczywiście uporczywy kaszel. Wirusy atakują również krtań i tchawicę, co objawia się szczekający kaszlem, chrypką i dusznością. Infekcje wirusowe mogą spowodować groźne dla naszego zdrowia zapalenie oskrzeli i płuc.

Główne wirusy wywołujące infekcje dróg oddechowych to:

• Rinowirusy (odpowiedzialne za 30-50% zakażeń)
• Adenowirusy (około 5% wywołuje zakażenia górnych dróg oddechowych a 10% zapalenie płuc)
• Koronawirusy (wywołują za około 10-15%)
• Wirusy paragrypu (5% wszystkich infekcji)
• Wirusy grypy (około 10-15% infekcji)
• Wirus RSV
• Mononukleoza zakaźna EBV
• Enterowirusy (Coxackie A i B)

– Przy zakażeniu wirusowym nie podajemy antybiotyków. By poradzić sobie z infekcjami tego typu należy wdrożyć odpowiednią dietę (bogatą w witaminy i cynk). Polecam rosół, ponieważ rozgrzewa, ale można też spróbować herbaty z imbirem i miodem. Ważne jest również odpowiednie nawilżenie powietrza w domu oraz systematyczne inhalacje z użyciem soli morskiej, olejka eukaliptusowego lub sosnowego. W ten sposób nawilżamy drogi oddechowe, a to jest bardzo istotne – mówi dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, ekspert medycyny integracyjnej.




Zarażenia bakteryjne

Kaszel wywołują nie tylko wirusy, ale również bakterie. Mycoplasma pneumonia i Chlamydia pneumoniae to bakterie, które są głównie odpowiedzialne za wywołanie infekcji dróg oddechowych. Przebieg infekcji bakteryjnej w porównaniu do wirusowej zwykle jest gwałtowniejsza. Również gorączka jest wyższa niż przy zakażeniach wirusowych – powyżej 38 stopni Celsjusza. Kaszel przy infekcji bakteryjnej występuje rzadziej i zwykle jest to kaszel mokry. W przypadku tego rodzaju kaszlu leczenie polega na poprawie efektywności kaszlu. W większości przypadków pomogą domowe sposoby, jak również leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę (leki mukolityczne).

Podejmując temat kaszlu warto zwrócić uwagę na różnice nie tylko przy zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, ale również na te przy infekcjach i alergii. Kaszel towarzyszący infekcjom występuje najczęściej wraz z innymi objawami. Natomiast kaszel alergiczny znika w momencie gdy nie będzie czynnika wywołującego odpowiedź immunologiczną organizmu. Pasożyty mogą wywołać kaszel, ale jest to bardziej pokasływanie w godzinach wieczornych.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ