Nadzieja umiera ostatnia



#Głód, #choroby, #przesiedlenie, #wojna – to wszystko czeka na dziecko, które przychodzi na świat w Jemenie. Obecnie to dla dzieci najgorsze miejsce do życia na ziemi. Czy w takim miejscu ludzkie historie mogą mieć szczęśliwe zakończenie?

#Jemen jest krajem wielkości Francji. Sześć lat wyniszczającego konfliktu spowodowało zniszczenie dróg, wodociągów, szkół, szpitali, domów i kluczowej infrastruktury. Każdego dnia czworo dzieci traci zdrowie lub życie, a niemal wszystkie potrzebują pomocy humanitarnej.

UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc dzięki wsparciu darczyńców, również z Polski. Pracownicy organizacji na co dzień stykają się z tragicznymi historiami, które nierzadko łamią serca. Są jednak i takie, które napawają optymizmem i nadzieją. Warto je poznać!

Historia na film

Ahmed i Mohamed przyszli na świat połączeni klatką piersiową i brzuchem w szpitalu dziecięcym Al-Sabeen w Sanie w grudniu 2020 r. Zaraz po porodzie, lekarze skontaktowali się z UNICEF z pilną prośbą o wsparcie.

UNICEF natychmiast zdecydował się pomóc, gdyż w Jemenie nie ma możliwości operacji. Organizacja zmobilizowała ludzi i zasoby, aby przeprowadzić ewakuację dzieci i ich operację. Zabieg rozdzielenia bliźniąt odbył się w lipcu w szpitalu specjalistycznym w Ammanie w Jordanii. UNICEF pokrył koszt transportu i samej operacji. Chłopcy są obecnie rehabilitowani.

Nie mam słów, aby wyrazić wdzięczność
, powiedział Yasser Albukhaity, ojciec bliźniąt. Razem z żoną bardzo się baliśmy, ale ufaliśmy zespołowi medycznemu. Dzięki Bogu operacja zakończyła się sukcesem! Bardzo dziękuję pracownikom UNICEF, darczyńcom, jemeńskiemu Ministerstwu Zdrowia i wszystkim, którzy okazali pomoc, dodaje Yasser.

Niedożywienie można pokonać

W wielu regionach Jemenu system wodno-sanitarny nie funkcjonuje prawidłowo. Tak też było w przypadku domu rodzinnego Rowaidy, który znajdował się w miejscu, gdzie gromadziły się ścieki z całej okolicy. Rowaida miała zaledwie rok, kiedy zachorowała na malarię. Choroba wyniszczyła jej organizm i wywołała u dziewczynki niedożywienie.

Czułem się strasznie. Sam jestem lekarzem i myślałem, że mogę wyleczyć moją córkę. Jednak w przypadku większości niedożywionych dzieci w Jemenie do prawidłowej terapii potrzebna jest specjalna żywność terapeutyczna, mówi Abdulrahman, ojciec Rowaidy.

Przez cztery miesiące Rowaida otrzymywała leczenie w ośrodku zdrowia wspieranym przez UNICEF. Takich ośrodków jest w Jemenie ponad 4400. Dziewczynka została następnie objęta programem UNICEF leczenia ambulatoryjnego, aby śledzić jej stan zdrowia.

Chciałbym, aby Rowaida w przyszłości została lekarzem i mogła pomóc innym dzieciom w Jemenie. To moje marzenie, mówi Abdulrahman.




Szczepionka życia

Od początku konfliktu w Jemenie, tysiące osób musiało opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpieczeństwa, żywności i czystej wody. Jedną z przesiedlonych rodzin jest rodzina Bakila, która znalazła schronienie niemal 300 km od domu, w obozie dla uchodźców w Marib. Tak jak wiele innych osób, Bakil wraz z piątką swoich dzieci żyje w bardzo skromnych warunkach.

Opieka medyczna w obozie jest bardzo ograniczona. Dlatego #UNICEF realizuje kampanię szczepień w 149 obiektach tego typu na terenie całego kraju.

Wielu rodziców nie szczepi swoich dzieci, bo nie wiedzą nic o szczepieniach ani o chorobie. Rozmawiamy z rodzicami i tłumaczymy, że prewencja jest lepsza od leczenia, a szczepionki powstrzymują rozprzestrzenianie się chorób, mówi Sarah Saleh z zespołu UNICEF prowadzącego kampanię szczepień przeciwko polio i odrze.

Niezmiernie się cieszę, że mobilny zespół UNICEF odwiedził nasz obóz i zaszczepił dzieci. Zachęcam rodziców, aby zaszczepili swoje dzieci, bo to oni są odpowiedzialni za ich zdrowie, mówi Bakil patrząc z uśmiechem na swoją córkę Salmę.

Te historie napawają nadzieją. Niestety miliony dzieci w Jemenie nadal czekają na pomoc i cierpią w milczeniu. Dziś dzieci w tym kraju potrzebują pomocy bardziej niż kiedykolwiek. UNICEF Polska zbiera środki na pomoc najmłodszym w Jemenie. Każda darowizna ma sens i może uratować zdrowie oraz życie dzieci takich jak Ahmed, Mohamed, Rowaida czy Salma! Pomóc można poprzez stronę: unicef.pl/jemen. Każdy z nas, przekazując darowiznę, może dopisać szczęśliwe zakończenie do niejednej historii dziecka w Jemenie.

###

O UNICEF
UNICEF od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy!
Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ