Wyjątkowy prezent świąteczny dla chorych z mukowiscydozą – 100 osób otrzyma domowy stetoskop StethoMe



Dzięki Fundacji „Oddech życia”, działającej na rzecz pacjentów z mukowiscydozą, setka chorych na zwłóknienie torbielowate otrzyma domowy stetoskop StethoMe. Urządzenie monitoruje pracę układu oddechowego. – Dla osób z mukowiscydozą, StethoMe jest realnym udogodnieniem, bo pozwala kontrolować swój stan zdrowia bez wychodzenia z domu, bez narażania zdrowia w czasie pandemii i sezonu przeziębień – mówi Mirosław Wójcik, prezes Fundacji „Oddech życia”.

#Mukowiscydoza to choroba genetyczna, ogólnoustrojowa. Organizm chorego wytwarza śluz w nadmiernych ilościach, wywołując zaburzenia wszędzie, gdzie występują gruczoły śluzowe. Oznacza to, że mukowiscydoza wpływa na pracę trzech układów: oddechowego, pokarmowego, jak i rozrodczego – we wszystkich są gruczoły śluzowe.

Choroba daje symptomy zazwyczaj już w pierwszych dniach życia chorującego dziecka – problem ten dotyczy 1 na 5000 noworodków. Najpowszechniejsze, bo występujące u 90% chorych, są objawy w obszarze układu oddechowego, takie jak: napadowy lub przewlekły kaszel, duszności, nawracające zapalenie płuc lub oskrzeli, powodujące w konsekwencji włóknienia płuc. Dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie pracy układu oddechowego. StethoMe wykrywa nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym i monitoruje parametry oddechowe, takie jak częstość oddechu, czy stosunek wdechu do wydechu. Dzięki połączeniu tych funkcji pomaga wcześnie wykryć nieprawidłowości, a dzięki możliwości wysłania wyniku do lekarza, daje szansę na szybką ocenę stanu zdrowia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

– W przypadku osób, które chorują na mukowiscydozę, szybka terapia i natychmiastowe podjęcie leczenia są kluczowe. Ważne, by nie doprowadzić do rozwoju infekcji –
tłumaczy Mirosław Wójcik, prezes Fundacji „Oddech życia”.

Opiekunowie dzieci chorych na mukowiscydozę stoją przed wielkim wyzwaniem i muszą przeorganizować dotychczasowe życie, podporządkowując je chorobie. Produkowany przez organizm chorego gęsty i lepki śluz, który osadza się w płucach, musi być na bieżąco usuwany. Leczenie osób z mukowiscydozą opiera się głównie na regularnej, codziennej fizjoterapii. Inhalacje mają na celu rozluźnić i upłynnić zalegającą wydzielinę. Drenaż, wykonywany po inhalacji, pozwala ją odkrztusić i ewakuować. Fizjoterapia wykonywana przy użyciu odpowiednich, specjalistycznych sprzętów pomaga oczyszczać drogi oddechowe i utrzymywać płuca chorego w dobrej kondycji.

Codzienność pacjenta dorosłego obciążona jest jeszcze większą liczbą inhalacji, jeszcze większą ilością leków i czasu poświęconego na rehabilitację. Z każdym dniem, tygodniem, rokiem pogarsza się wydolność oddechowa, zwiększa ilość śluzu w płucach, wzrasta liczba zaostrzeń i związanych z tym hospitalizacji.

– Mamy nadzieję, że stetoskopy StethoMe pozwolą uniknąć lub ograniczyć liczbę poważnych zaostrzeń i infekcji płuc. Ułatwią kontrolę stanu zdrowia podopiecznych w warunkach domowych. Dla pacjentów z mukowiscydozą groźny jest nie tylko COVID-19, ale równie wiele innych patogenów, przykładowo pałeczka ropy błękitnej (łac. Pseudomonas aeruginosa). Wczesne wykrycie zaostrzenia pozwoli na szybszą reakcję, kontakt z lekarzem prowadzącym pacjenta i decyzję o wdrożeniu antybiotykoterapii i innych leków stosowanych w tej chorobie – wyjaśnia Mirosław Wójcik.




Pacjenci z mukowiscydozą narażeni są na patogeny szpitalne oraz zakażenia krzyżowe, dlatego muszą unikać kontaktu z innymi pacjentami z mukowiscydozą. Stetoskopy StethoMe być może pozwolą ograniczyć w przyszłości liczbę wizyt w szpitalach i pozwolą lekarzom na pracę z pacjentem w warunkach domowych.

– Urządzenia w pierwszej kolejności trafią do pacjentów z mukowiscydozą po przeszczepie płuc i kwalifikowanych do przeszczepu, pacjentów z mocno obniżoną wydolnością oddechową (również dzieci i młodzieży w ciężkim stanie zdrowia), pacjentów najstarszych – informuje prezes Fundacji „Oddech życia”.

Dobrej myśli są też przedstawiciele StethoMe: – Domowy stetoskop StethoMe powstał z myślą o osobach cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma, czy mukowiscydoza. Wiemy, jak uciążliwe i trudne, a jednocześnie ważne jest stałe monitorowanie stanu zdrowia u chorych. Domowy stetoskop, w połączeniu z przypisaną aplikacją mobilną umożliwia kontrolowanie pracy układu oddechowego w prosty, bezbolesny sposób, w zaciszu domowym. Wszelkie wykryte w badaniu nieprawidłowości są komunikowane w formie alertów w aplikacji – wyjaśnia Sławomir Kmak, Dyrektor ds. Rynku Ochrony Zdrowia w StethoMe.

Na stu e-stetoskopach się nie skończy. Fundacja widzi duży potencjał w tym urządzeniu:

-Planujemy już zakup kolejnych stetoskopów StethoMe, aby w 2022 roku pomóc szerszej grupie pacjentów z mukowiscydozą. Na rok 2022 przygotowujemy również program pomocowy skierowany do pacjentów postcovidowych oraz z POChP, dyskinezą rzęsek (PCD) i ciężką astmą – podsumowuje Mirosław Wójcik.

StethoMe® to pierwszy system wykrywający zmiany w układzie oddechowym. Wychwytuje nieprawidłowe dźwięki osłuchowe i mierzy parametry oddechowe, które są kluczowe w kontrolowaniu astmy, ale mogą także sygnalizować inne choroby, takie jak zapalenie płuc i oskrzeli oraz infekcje dróg oddechowych. Dzięki wykorzystaniu unikalnych technologii zapewniających kontrolę jakości badania, StethoMe® może być używane przez pacjentów w warunkach domowych. E-stetoskopem, który łączy się z aplikacją w telefonie, wykonuje się badanie osłuchowe. Sztuczna inteligencja AI analizuje zarejestrowane dźwięki i podaje wynik, który można przesłać lekarzowi do interpretacji. Szczegóły na: www.stethome.com.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ