Małe kroki w wielkiej sprawie. Poznaj moc butelki zwrotnej



Jednym z postanowień niedawnego szczytu COP26 jest zaprzestania wycinki lasów do 2030 roku. Głowy ponad stu państw, na terytorium których znajduje się 85% globalnego drzewostanu, zobowiązały się, że za 10 lat całkowicie zaprzestaną wylesiania. To niezwykle ważne, ponieważ rośliny, a w szczególności drzewa, w ogromnym stopniu przyczyniają się do redukcji CO ₂ w atmosferze. Jednak nie tylko przywódcy krajów mają wpływ na emisję CO₂ i na stan środowiska naturalnego. Każdy z nas może przyczynić się do ratowania planety i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych – na przykład właściwie postępując z butelką zwrotną.

Emisja gazów cieplarnianych to główny powód kryzysu klimatycznego. Naukowcy i aktywiści alarmują, a przedstawiciele państw ustalają plan działań, aby zredukować szkodliwą produkcję CO₂. Zamiast biernie czekać na działania podejmowane na wielką skalę, już dziś możemy wprowadzić drobne zmiany w swoim życiu korzystne dla planety i naszej przyszłości. Wystarczy odrobina edukacji i kilka prostych kroków.

Wielki potencjał w małej butelce

Opakowanie szklane jest przyjazne dla środowiska, ponieważ można go używać wielokrotnie. Butelka zwrotna, zanim zostanie poddana recyklingowi, może być napełniona i wykorzystana aż 20 razy. Jednak, aby rzeczywiście tak było, mamy jeszcze dużo do zrobienia, bo obecnie aż 7 na 10 konsumentów kupując napój w szklanej butelce nie zwraca uwagi na to, czy opakowanie to podlega zwrotowi. Butelka, której nie można oddać, po jednym użyciu trafi do recyklingu lub do kosza na śmieci.

To sytuacja, którą dla wspólnego dobra należy zmienić, ponieważ recykling nie jest dla środowiska rozwiązaniem idealnym. Przetwarzanie odpadów wiąże się ze zużyciem dużej ilości energii i śladem węglowym. Dlatego warto dostrzec zalety butelki zwrotnej i korzystać z niej właściwie. Mały gest każdego z nas zrobi wielką różnicę, ponieważ każda butelka, która zostaje w obiegu na dłużej, ma znaczenie.

– Według wyliczeń Kompanii Piwowarskiej butelka zwrotna użyta w prawidłowy sposób może zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych o ponad 6 razy w stosunku do szklanych opakowań, które nie podlegają zwrotowi. Podczas zakupów pamiętajmy zatem, że butelka zwrotna może być użyta aż 20 razy i pozostawać w obiegu nawet 2 lata, zanim zużyje się i trafi do recyklingu. Jako producenci zauważamy, że butelki zwrotne używane są średnio tylko 9 razy. Rocznie 110 milionów sztuk tych opakowań nie wraca do producentów. Mogłyby zostać jeszcze wiele razy napełnione, a stają się odpadami, które należy przetworzyć w procesie recyklingu.
– wyjaśnia Grzegorz Adamski, Manager ds. Zrównoważonego Rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.




Proste kroki dla planety

Wiedząc, jakie znaczenie dla środowiska naturalnego ma właściwie użyta butelka zwrotna, warto wdrożyć w życie trzy zasady, które mogą zmienić świat na lepsze.

1. Ograniczaj
Rozejrzyj się wokół, zobacz jak wiele odpadów generujesz każdego dnia, tygodnia, miesiąca. Jest wiele sposobów, by ograniczyć ich ilość, np. używanie toreb na zakupy wielokrotnego użytku, czy wspomniana wcześniej butelka zwrotna, którą oddasz do sklepu.

2. Naprawiaj, wymieniaj, mniej wyrzucaj
Zamiast kupować nowe buty, może wystarczy te, które masz naprawić u szewca? Może zamiast kupować nowy odkurzacz, wystarczy wymienić w nim część, która się zepsuła? Na pewno masz rzeczy, które zamiast wyrzucić możesz naprawić, wymienić z innymi, albo oddać.

3. Segreguj odpady
Te rzeczy, których nie możesz już używać, wymienić, naprawić, oddać innym, czy zwrócić do sklepu, jak butelkę zwrotną, właściwie segreguj. Dzięki temu, zamiast trafić na wysypiska, zostaną przetworzone.

Nie trzeba wiele wysiłku, aby stać się częścią dobrych inicjatyw podejmowanych przez ludzi na całym świecie. Duże zmiany można zacząć od małych kroków.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ