W tym kraju 70 procent mieszkańców potrzebuje pomocy. UNICEF Polska apeluje



Sześć lat wojny. 400 tysięcy skrajnie niedożywionych dzieci. 20 milionów ludzi w potrzebie. Jeden z najstarszych krajów świata jest dziś pogrążony w jednym z największych kryzysów humanitarnych. Jemen – państwo na skraju upadku.

Jemen w starożytności nazywany był Arabia Felix, czyli Szczęśliwa Arabia. Kraj szczycił się rozwiniętym rolnictwem i handlem morskim. Dziś to państwo jest nie do poznania. Wyniszczająca wojna, głód i przesiedlenia najbardziej odbiły swoje piętno na dzieciach.

Jednym z nich jest półtoraroczna Gosson. Dziewczynka cierpi z powodu skrajnego niedożywienia. Waży zaledwie 5 kilogramów, czyli dwa razy mniej niż zdrowe dziecko w jej wieku. Wyniszczony organizm nie jest w stanie sam zwalczyć chorób takich jak biegunka czy zapalenie płuc, które dotykają głodujące dzieci. Gosson jest w szpitalu, trwa walka o jej życie.

Dzieci takich jak Gosson jest w Jemenie prawie 400 tysięcy. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc najmłodszym w tym kraju. Wiele z nich żyje tylko dzięki pomocy humanitarnej. Brak środków uniemożliwia nam pomoc wszystkim potrzebującym dzieciom,
powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Sytuacja w Jemenie jest bardzo trudna od samego początku konfliktu w 2015 r. W ciągu ostatnich sześciu lat, zginęło tam lub zostało rannych 10 tysięcy dzieci. To czworo dzieci każdego dnia. UNICEF Polska już kilkakrotnie prowadził zbiórkę środków na pomoc dla Jemenu. Ostatnio Polacy przekazali ponad 3,3 mln zł! Pracownicy UNICEF na miejscu mogli za tę kwotę uratować zdrowie i życie tysięcy dzieci. To ogromna pomoc.

Sytuacja dzieci w Jemenie nadal jest dramatyczna. Najmłodsi każdego dnia umierają z głodu. Zdecydowałem się wesprzeć kampanię UNICEF Polska dla Jemenu, bo nasza pomoc jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Ufam, że poruszymy serca Polaków i razem uratujemy wiele istnień, powiedział Maciej Orłoś, który wspiera kampanię UNICEF Polska.

Jak pomóc?

Celem akcji UNICEF Polska jest zbiórka środków na pomoc żywnościową i medyczną dla dzieci w Jemenie. Organizacja chce zakupić i dostarczyć przede wszystkim żywność terapeutyczną stosowaną w leczeniu niedożywienia, np. wysokokaloryczną pastę z orzeszków ziemnych czy bogate w wartości odżywcze mleko w proszku.




Każdy może pomóc. Nawet najmniejsza darowizna ma znaczenie, ponieważ może uratować zdrowie i życie dziecka w Jemenie. Aby ją przekazać, wystarczy wejść na stronę unicef.pl/jemen. Już dziś z całego serca dziękujemy za wsparcie okazane jemeńskim dzieciom, powiedziała Sylwia Nowik-Spiczonek, Dyrektor Fundraisingu UNICEF Polska.

Walka z czasem trwa. Dzieci takie jak Gosson – bohaterka kampanii UNICEF Polska – nie mogą już dłużej czekać. Organizacja apeluje o pomoc. Kampania potrwa co najmniej do końca stycznia 2022 roku. W tym czasie UNICEF Polska będzie prosić o wsparcie Darczyńców z naszego kraju, podejmując szereg działań, m.in. w telewizji będą emitowane specjalne spoty z udziałem Maciej Orłosia. Wszystko po to, aby zebrać środki i uratować jak najwięcej dzieci w Jemenie.

###

O UNICEF
UNICEF od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy!

Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ