Problem żylaków i ich leczenie



Szacuje się, że nawet ponad połowa Polaków cierpi na przewlekłą niewydolność żył. To problem, który dotyka ludzi w każdym wieku – żylaki mogą pojawić się u niektórych pacjentów nawet jeszcze przed 30. rokiem życia. Z jednej strony może być to dolegliwość bardzo dokuczliwa, której współtowarzyszy ból, obrzęk i uczucie ciężkość w nogach. Z drugiej u wielu stanowi jedynie kosmetyczny efekt niedający o sobie w ogóle znać. Sprawdź, jak leczyć żylaki i jakich maści oraz leków używać, by złagodzić symptomy oraz zapobiegać namnażaniu się niechcianych zmian żylnych.

#Żylaki kończyn dolnych – objawy i przyczyny

Rozwój żylaków kończyn dolnych to długotrwały proces. Szczególnie często powstają one na nogach, gdyż wypchnięcie krwi od stóp do serca wymaga sporej energii ze względu na grawitację. Czynnikiem sprzyjającym temu problemowi przy okazji jest mniej wydolny mechanizm tłoczni mięśniowej żył powierzchniowych, przy których najczęściej powstają żylaki.

Z reguły rozróżnia się 3 rodzaje żylaków: teleangiektazje, żylaki siatkowate i żylaki głównych pni żylnych. Te pierwsze zwane też inaczej pajączkami naczyniowymi stanowią małe skupiska, przypominające sieć czerwonych i niebieskich żyłek i nie są szkodliwe. Większy problem stanowią żylaki siatkowate, mające dłuższy przebieg niż teleangiektazje, w wielu przypadkach mają znaczenie kosmetyczne i mogą rozwijać się bez obecności nadciśnienia tętniczego.

Jednak u części pacjentów żylaki umiejscowione w dole podkolanowym stanowią jeden z objawów niewydolności zastawek żył w układzie powierzchownym lub głębokim – wówczas wymagana jest odpowiednia diagnoza i leczenie. Ostatni typ żylaków głównych pni żylnych powstają przy żyłach odpiszczelowej oraz odstrzałkowej, widoczne są na tyle łydki, a w związku z nimi dokuczają objawy w postaci przewlekłej niewydolności żylnej.

Żylaki są uważane za jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Wśród przyczyn żylaków wyróżnia się czynniki genetyczne – zdolność do dziedziczenia oraz zakrzepicę żylną – zakrzepowe zapalenie żył, w wyniku którego dochodzi do zapalenia ścian naczynia i następuje utrudniony przepływ krwi. Niemniej niezwykle istotne są także współczesne uwarunkowania społeczne sprzyjające rozwojowi żylaków: wielogodzinna praca w pozycji stojącej bądź siedzącej, nadwaga i otyłość, nadmierna ekspozycja na wysokie temperatury, noszenie butów na wysokim obcasie oraz obcisłych ubrań– rajstop, spodni krepujących kończyny dolne.




Jak leczyć żylaki – leki, tabletki, maści

W przypadku zmian żylnych będących jedynie defektem estetycznym, co jest częste przy pajączkach naczyniowych i żylakach siatkowatych wystarczy zastosować działania profilaktyczne unikanie gorących kąpieli, sauny i obcisłych ubrań, stosowanie zrównoważonej bogatej w witaminy diety i regularna aktywność fizyczna. Niemniej w takich sytuacjach sprawdzi się terapia miejscowa, wykorzystująca żele i maści na żylaki z heparyną np. Heparin-Hasco forte.

W zapaleniu żył sprawdzi się również żel z mukopolisacharydowym polisiarczanem np. Hirudoid, ale ulgę przyniosą także inne środki bazujące m.in. na dobesylanie wapnia np. Rostil czy wyciągu z kasztanowca np. maść kasztanowa. Często stosowane przez pacjentów są jeszcze suplementy diety zawierające diosminę, heparadynę i wyciąg z ruszczyka, wspomagające krążenie żylne kończyn dolnych u osób spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej.

Wszelkie tego typu preparaty na żylaki i polepszenie krążenia w nogach dostępne są na platformie LIKI24. W przypadku żylaków będących wynikiem innych chorób z katalogu można wybrać nie tylko maści i tabletki na żylaki, ale też środki na receptę oraz bez recepty wskazane przy innych dolegliwościach. LIKI24 oferuje w końcu medykamenty z ponad 1000 polskich aptek. Koszt zakupu leków odpowiada cenom w aptece, a ty nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów i co więcej, kurier może dostarczyć zamówienie nawet o 30 proc. tańsze.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ