Stretching – dlaczego jest tak ważny?



Stretching to zestaw ćwiczeń mający na celu uelastycznienie mięśni. Znany jest od bardzo dawna, a pierwsze zapiski o nim pochodzą ze starych opracowań medycyny chińskiej i indyjskiej. Dlaczego powinien znajdować się w każdym planie treningowym? Wyjaśnia trenerka personalna i instruktorka fitness Dorota Bałkańska-Kalita.

#Stretching to świetny zestaw ćwiczeń dla ciała, zaczerpnięty z ruchów zwierząt, którym elastyczność mięśni gwarantowała przetrwanie. Nic dziwnego więc, że jedno z najprostszych ćwiczeń stretchingowych to właśnie koci grzbiet!

Stretching pozwala znacząco polepszyć sprawność ruchową, zwiększyć gibkość całego ciała, uelastycznić mięśnie, a nawet usunąć różne bóle mięśniowe. Sprawdzi się zarówno jako element rozgrzewki, która przygotuje mięśnie do ćwiczeń, ale też na zakończenie treningu. Zaleca się go również jako osobna forma treningu, często łączona z elementami rehabilitacji przy leczeniu urazów ruchu. Jest świetny dla osób pracujących zdalnie oraz tych, którzy na co dzień przenoszą duże ciężary, bo to one są szczególnie narażone na odczuwanie napięcia mięśniowego czy bóle stawów.

Stretching od A do Z

Stretching powinien być wykonywany w trzech fazach – pierwszy etap to stan napięcia i trwa 10-15 sekund, następnie jest stan przejściowy – rozluźnienie mięśni i ich odpoczynek (2-5 sekund), a na koniec faza główna trwająca 10-30 sekund, czyli docelowe rozciąganie mięśni.

– Ubierz wygodny strój. To ważne, aby ubranie nie krępowało ruchów. Ćwicząc na siłowni, warto skorzystać ze sprzętu, jakim dany obiekt dysponuje np. drabinki, czy maty. Jeśli wybierasz warunki domowe do treningu wystarczy miękkie, komfortowe podłoże – komentuje trenerka i instruktorka fitness Dorota Bałkańska-Kalita.




Na co należy zwrócić uwagę?

Forma ćwiczeń oraz ich zakres zależy od poziomu zaawansowania sportowego. Możemy wyróżnić kilka rodzajów stretchingu: izometryczny, balistyczny, czy dynamiczny, który idealnie sprawdza się jako element rozgrzewki oraz statyczny, polecany na zakończenie treningu.

– Chcąc rozpocząć swoją przygodę ze stretchingiem, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego trenera personalnego. Pomoże on dobrać nie tylko poziom zaawansowania, ale również pokaże, jak wykonywać poprawnie konkretne ćwiczenia. To trening jak każdy inny i trzeba do niego podejść odpowiedzialnie, żeby nie zrobić sobie krzywdy – podkreśla instruktorka.

I dodaje: – Lepiej ćwiczyć krócej, ale dokładniej. Poprawna technika jest kluczowa, jeśli chcemy osiągnąć efekty, które przynosi stretching.

Dlaczego warto?

Stretching daje wiele korzyści, zaczynając od poprawy ogólnego stanu zdrowia. Wprowadzenie jego elementów do codziennej aktywności pozwala między innymi zapobiec kontuzjom, zredukować stres, czy złagodzić bóle. Rozluźnia również mięśnie oddechowe. Poza tym poprawia zakres ruchów, zwiększa elastyczność ciała i co warto podkreślić, przyśpiesza efekty treningów, a ponadto zmniejsza znacząco bolesność protreningową.

– Stretching działa kojąco nie tylko na nasze ciało, ale również na umysł. Podczas ćwiczeń możesz wprowadzić się w stan podobny do medytacji. Dzięki temu mózg na chwilę zapomni o codziennych obowiązkach, zrelaksuje się i poczuje ukojenie.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ