Dzień Dziecka Utraconego – nie jesteś sama w swym cierpieniu



Michelle Obama, Meghan Markle, a w Polsce – Martyna Wojciechowska, Joanna Koroniewska, Agnieszka Hyży czy Anna Dec – wszystkie znane, lubiane i… obarczone bolesnym doświadczeniem utraty ciąży. Poronienie przed 12 tygodniem ciąży dotyczyć może nawet 20 proc. kobiet spodziewających się dziecka na całym świecie, niezależnie od wykonywanego zawodu i stylu życia. Jak można poradzić sobie z tym traumatycznym doświadczeniem?

Strata ciąży to ogromne obciążenie psychiczne dla kobiet. Wiele z nich ma poczucie winy, oskarża siebie, szuka popełnionych błędów, np. zbyt aktywnego trybu życia, podnoszenia ciężkich przedmiotów, stresu czy niewłaściwej diety. Nie istnieją jednak badania naukowe, które potwierdzałyby, że wymienione elementy stylu życia zwiększają ryzyko poronień. Zdecydowana ich większość nie ma związku z czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby być kontrolowane przez rodziców w trakcie ciąży. Choć to trudne, zrozumienie tych zależności pomoże pokonać krzywdzące poczucie winy, często odczuwane przez kobiety.

– W tej kryzysowej sytuacji bardzo ważne jest okazanie wsparcia i przekonanie kobiety, że to wydarzenie – choć bardzo trudne – wydarzyło się samoistnie, bez niczyjej winy. Wymaga to jednak niezwykłej delikatności, okazania zrozumienia i współczucia – komentuje Sylwia Rozbicka, Kierownik ds. Psychologii i Psychiatrii w Centrum Medycznym Damiana.
Centrum Medycznego Damiana.

Wsparcie psychiczne dla matek… i ojców

W przypadku poronienia uwaga zwraca się naturalnie głównie na matki, które straciły dziecko, jeszcze niedawno noszone pod sercem. Niewiele natomiast mówi się o wsparciu dla ojców – wielu mężczyzn równie mocno dotyka utrata wyczekiwanego potomka. Co gorsza, często próbują ukryć swój ból w obliczu tragedii matki albo starają się tłumić swoje emocje.

– Wiele osób uważa, że utrata dziecka jest wyłącznie sprawą kobiety. Od mężczyzn natomiast oczekuje się „wzięcia w garść” i nieokazywania emocji. Tymczasem wielu z nich przeżywa te trudne chwile równie intensywnie, jak partnerka. Dlatego w takich sytuacjach kluczowe jest wsparcie dla obojga rodziców – komentuje Sylwia Rozbicka, Kierownik ds. Psychologii i Psychiatrii w Centrum Medycznym Damiana.




Utrata dziecka – zagrożenie dla związku?

Żałoba po przedwczesnej śmierci dziecka to dla rodziców wielkie osobiste tragedie. Psychologowie ostrzegają, że takie doświadczenie może negatywnie oddziaływać także na relację w związku. Dlatego tak istotne jest, aby para zdecydowała się na przyjęcie specjalistycznej pomocy.

– Zdarzają się pary, dla których traumatyczne doświadczenie poronienia zakończyło się rozpadem związku. Powody były różne, najczęściej – wzajemne oskarżenia braku wsparcia lub nieumiejętność przepracowania wspólnej straty – mówi Sylwia Rozbicka, Kierownik ds. Psychologii i Psychiatrii w Centrum Medycznym Damiana.

– Zachęcam, by skorzystać z pomocy specjalisty, zarówno indywidualnie, jak i w terapii dla par. Poronienie to tak obciążające doświadczenie, nierzadko prowadzące do zaburzeń depresyjnych, dlatego niewiele osób jest w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie i.– dodaje ekspert.

Istotny jest również stopniowy powrót do aktywności i życia towarzyskiego. Chociaż rodzice po stracie dziecka nie mają zazwyczaj ochoty na spotkania z przyjaciółmi, a często również z najbliższą rodziną, warto pamiętać, że całkowite odizolowanie się od innych może sprzyjać pogłębianiu depresji.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ