Powrót do szkoły, powrót alergii? Dlaczego dzieci narzekają na swędzenie oczu w szkole?



Powroty do szkół zarówno wśród uczniów, jak i rodziców wywołują dużo emocji. Początek roku to czas kompletowania szkolnych wyprawek, prasowania białych koszul, ale to także moment pojawienia się obaw u rodziców dzieci zmagających się z alergią. Zaczerwienione, podrażnione i swędzące oczy mogą spędzić sen z powiek nawet tym, którzy na co dzień mają wszystko pod kontrolą. Jak przygotować alergika na powrót do szkoły? A co zrobić, gdy wróci nauka zdalna, a wraz z nią wielogodzinne wpatrywanie się w ekran?

Liczba dzieci z alergią cały czas wzrasta. W badaniu „Chroń oczy przed alergią” zrealizowanym przez markę EKTIN aż 2/3 rodziców dzieci zauważyło u nich objawy alergii, a 58% było z dzieckiem u lekarza z podejrzeniem alergii. Niestety eksperci są zgodni: alergia to choroba cywilizacyjna i osób, skarżących się na tę przypadłość będzie przybywać.

Nawet dość łagodny przebieg alergii może negatywnie wpłynąć na proces edukacji uczniów. Ciągle swędzące oczy, czy uporczywe kichanie może wpłynąć na koncentrację nawet najbardziej pilnego ucznia. Niejednokrotnie wrześniowy powrót do szkoły wiąże się z nasileniem objawów alergii.

Jakie alergeny czyhają na ucznia?

Współcześnie zarówno młodsi, jak i starsi alergicy są narażeni na wiele czynników wywołujących alergię. Wrzesień jest miesiącem wyzwań dla alergików, bo właśnie wtedy zaczynają pylić chwasty (np. bylicy, ambrozji, komosy, babki zwyczajnej) oraz zarodniki grzybów mikroskopowych.

Dodatkowo osoby uczulone na roztocza kurzu domowego, odczuwają dolegliwości przez cały rok. – Budynki, w których są szkoły, to często obiekty z wieloletnią historią. Kurz zalega na meblach, ścianach, a nawet w szczelinach parkietów. Niezbyt przychylną przestrzenią dla alergików jest też sala gimnastyczna – kurz osiada na drabinkach, w materacach. Poza tym sama powierzchnia takiego pomieszczenia jest już wyzwaniem dla osób utrzymujących tam czystość. A reżim higieniczny w przypadku osób uczulonych na roztocza jest kluczowy, by nie dochodziło do zaostrzenia reakcji alergicznych – informuje dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej „Chroń oczy przed alergią”.




Jak pomóc małemu alergikowi?

Żeby dziecko od pierwszych dni w szkole nie zmagało się z alergią, warto odpowiednio się przygotować jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Chociaż najważniejsza w leczeniu małego alergika jest stała opieka lekarza alergologa, możemy pomóc dziecku także samodzielnie. Jednym z najczęstszych objawów alergii jest swędzenie oczu. Zawczasu dobrze jest sięgnąć po krople do oczu z ektoiną i kwasem hialuronowym. Ektoina tworzy delikatną tarczę dla oczu, a naturalnie występujący w ludzkim organizmie kwas hialuronowy pomaga wypłukać z oczu alergeny wywołujące podrażnienia. Warto szukać produktów bez konserwantów (np. Ektin) – jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci.

A gdy wróci nauka zdalna?

Choć na razie wiele wskazuje na to, że uczniowie przynajmniej na początku roku szkolnego zasiądą w szkolnych ławach, to nie wiadomo na jak długo. Podobnie ze studentami, którzy teraz cieszą się jeszcze ostatnimi chwilami wakacji. Gdy wróci nauka zdalna, uczniowie i studenci znów będą skazani na wiele godzin przed monitorem komputera. To duże obciążenie dla oczu, dlatego warto pamiętać o stosowaniu kropli nawilżających (np. Hyal-Drop multi). W tzw. „sztucznych łzach” najczęściej występuje kwas hialuronowy, który łagodzi podrażnienia wywołane wpatrywaniem się w ekran.

Na czym polega ten mechanizm? – Warto pamiętać, że oko do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ciągłego nawilżenia. Otrzymuje je, gdy mrugamy. Regularne zamknięcie powieki na ułamek sekundy sprawia, że oko jest pokrywane cienką warstwą filmu łzowego. Niestety, wpatrując się w ekran mimowolnie powstrzymujemy mruganie, przez co oko nie dostaje koniecznej porcji łez – wyjaśnia dr n.med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”.


Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.
Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty.

Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi zapewnia natychmiastowe nawilżenie i odświeżenie oczu, dobrze sprawdzając się w środowiskach dla nich nieprzyjaznych (np. w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach czy podczas długotrwałej pracy przy komputerze).
Produkt Hyal-Drop® multi to klarowny roztwór kropli do oczu, nie zawiera środków konserwujących.
Produkt Hyal-Drop® multi zawiera naturalny polimer, kwas hialuronowy (w postaci hialuronianu sodu), który występuje w strukturach zdrowego oka ludzkiego oraz w naturalnym filmie łzowym. Produkt Hyal-Drop® multi można stosować w celu nawilżania i zwilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia, co znacznie poprawia komfort ich stosowania w trakcie całego dnia.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ