Wypracuj zdrowe nawyki – 3 rzeczy, za które Twoje oczy będę Ci wdzięczne



Nasze oczy wykonują ogromną pracę przez cały dzień. Od momentu, gdy się budzimy aż do zaśnięcia narażone są na różne bodźce, które nie zawsze wpływają korzystnie na ich kondycję. Niewłaściwa dieta, brak odpoczynku, szkodliwe niebieskie światło ekranów, rażące słońce mogą sprawić, że nasz wzrok się pogorszy. By o niego zadbać, warto wcielić w swoje życie kilka zasad, a nasze oczy odwdzięczą się pięknymi widokami.

Dbając o swoje zdrowie bardzo często zapominamy o oczach. Gdy nasz wzrok ulega pogorszeniu, zaczynamy używać okularów korekcyjnych i uważamy, że to wszystko co możemy zrobić. W przypadku takich objawów, jak pieczenie, zaczerwienienie i suchość lub nadmierne łzawienie oka, niezwykle ważne jest działanie od środka za pomocą odpowiedniej diety i suplementacji, a także stosowanie codziennej ochrony. Oto 3 nawyki, za które Twoje oczy będę Ci wdzięczne i je pokochają:

1. Zdrowa dieta

Odpowiednia i bogata w odżywcze składniki dieta ma bardzo duży wpływ na stan naszych oczu i jakości widzenia. Do swojego codziennego jadłospisu warto dodać produkty z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3. Stanowią one budulec tkanki nerwowej znajdującej się w siatkówce oka. Niedobory tych elementów mogą doprowadzić do wielu chorób narządu wzroku, np. zwyrodnienia plamki żółtej. Produkty, które dostarczają kwasy omega-3 to m.in. tłuste ryby, takie jak łosoś, a także awokado, orzechy włoskie oraz mięso kurczaka.

Ważnym składnikiem są także naturalne barwniki – luteina i zeaksantyna, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku i umożliwiają jego regenerację. Ich niedobór może powodować pogorszenie jakości widzenia, by temu zapobiec warto włączyć do swojej diety zielone warzywa. Gdy chcemy w szczególny sposób zadbać o nasz wzrok, codzienny jadłospis powinien zawierać również witaminy C, A i E zawarte m.in. w marchwi, brokułach, cytrusach oraz oleju słonecznikowym i orzechach.




2. Suplementacja

Odpowiednio skonstruowana dieta nie zapewni nam w 100% zdrowego wzroku. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich wspomnianych wcześniej składników w swoim jadłospisie warto sięgnąć po suplementy (np. Ocuvite Complete). Zawiera on kwasy omega-3, których odpowiednio dużą ilość ciężko uzyskać jedynie poprzez zwyczajne posiłki. Ponadto znajdziemy w nim niezbędne witaminy (C i E,), zeaksantynę oraz luteinę.

Wszystko to pomoże w utrzymaniu prawidłowego widzenia oraz dobrej kondycji oczu. Suplementacja jest szczególnie ważna, gdy zauważamy niepokojące objawy, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Suchość i pieczenie oka to dość powszechne zjawiska, ale jesteśmy w stanie z nimi walczyć za pomocą odpowiednio połączonych ze sobą składników.

3. Stała ochrona

Do zdrowej diety oraz suplementów, warto dołożyć coś jeszcze, by chronić swoje oczy przez cały czas. Okulary z filtrem przydadzą się nie tylko latem, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Najsilniejsze promieniowanie słoneczne zaczyna się już wczesną wiosną, a kończy jesienią. Skoro jesteśmy w stanie używać kremu z filtrem do ciała przez cały rok, dlaczego nie chronimy w podobny sposób naszych oczu? Przy wyborze takich okularów warto zwracać uwagę na to, by miały odpowiednio wysoki filtr, a niekoniecznie odpowiednio małą cenę. Traktujmy to jako inwestycję we własne zdrowie na lata, a nie lato.

Spędzając czas przy komputerze, w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, jesteśmy dodatkowo narażeni na suchość i pieczenie oczu. W takich sytuacjach przydadzą się krople nawilżające do stosowania w razie potrzeby. Poprawi to jakość naszego widzenia i sprawi, że oczy nie będą tak przemęczone po całym dniu intensywnej pracy. Dodatkowo warto co 30 min oderwać wzrok od ekranu komputera lub telefonu. Spędzanie kilkunastu godzin dziennie przy sztucznym świetle może doprowadzić do wielu schorzeń i chorób.

Ból oczu, zaczerwienie i pieczenie to tylko jedne z wielu objawów, które mogą oznaczać pogorszenie kondycji naszych oczu. Warto działać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dobrze skomponowana dieta i odpowiednie suplementy pomogą nam dostarczyć wielu ważnych składników i minerałów do naszego organizmu.

Codzienna ochrona oczu, czyli okulary przeciwsłoneczne, krople nawilżające, suplementacja i odpoczynek od światła z telefonu czy komputera sprawi, że unikniemy wielu poważnych schorzeń i przedłużymy dobrą jakość wzroku. Warto zmieniać nawyki na te lepsze dla zdrowia, ponieważ stosując się do tych zasad, z pewnością wspomożemy nasze oczy, a one w przyszłości się odwdzięczą w najlepszy możliwy sposób – pokazując to, co w życiu najpiękniejsze.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ