Walka o zdrowie i życie jest najważniejsza!



Polskie Towarzystwo Okulistyczne zachęca do diagnostyki okulistycznej i leczenia zaćmy. Ostatnie 1,5 roku istotnie zmieniło świat, wprowadziło bariery w dostępie do służby zdrowia. Zmieniło też profil pacjenta. Pogłębiło ponadto funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy dotyczące ograniczeń lub wręcz braku dostępu do służby zdrowia i lekarzy specjalistów przez co nie tylko nasiliły się problemy zdrowotne Polaków, ale również oni sami przestali się diagnozować. Dotyczy to także okulistyki, a stan ten potwierdzają dane NFZ. Czy warto przełamać lęk i walczyć o to, co najważniejsze – zdrowie i życie?

O tym, że warto walczyć o zdrowie i życie, także w obszarze okulistyki, przekonują eksperci Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Zainicjowana z początkiem czerwca kampania społeczna Pokonaj zaćmę, popraw widzenie kierowania nie tylko do seniorów, ale także do lekarzy okulistów oraz optometrystów, pokazuje jak bagatelizowany jest przez Polaków problem ich pogarszającego się wzroku. #Pandemia, lęk, obawa o własne zdrowie, brak możliwości bezpośredniego spotkania z lekarzem są najczęściej wskazywanymi pośród powodów zaniechania diagnostyki i leczenia wśród pacjentów. Powody te znajdują wymierne odzwierciedlenie w liczbach. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia w 2020 r. zrealizowano aż o 30% mniej zabiegów leczenia zaćmy niż w 2019. Najgorzej, bo aż 44,1% spadków, było w grupie wiekowej 70+.

Jak przekonać nieprzekonanych?

Choć problem schorzenia jakim jest zaćma dotyczy głównie seniorów to osoby młodsze, w tym najbliżsi zainteresowanych, nie powinni od niego uciekać i go bagatelizować. To bowiem ta grupa może istotnie wpłynąć na zmianę dotychczasowej decyzji i pomóc we wznowieniu diagnostyki i leczenia. Kluczowe jest informowanie, wbrew płynącej z innych źródeł narracji o wszechobecnym zagrożeniu, o bezpiecznych, pracujących w najwyższych standardach sanitarnych gabinetach okulistycznych, informowanie pacjentów nt. samego przebiegu zabiegu usunięcia zaćmy – bezpiecznego, krótkiego i pozwalającego chwilę po nim wrócić do domu.




Głos pacjenta

Maksymalizowanie przekazu oraz dążenie do przekonania Polaków do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego, a także docieranie do zainteresowanych, poprzez nowoczesne działania w przestrzeni digitalowej (kanał YouTube) pokazało, jak wygląda życie z postępującą, nieleczoną zaćmą. Uwiarygodnieniem misji #PTO jest film z udziałem jednego z pacjentów p. Andrzeja Szeląga, który pod nadzorem prof. dr hab. n. med. Jacka P. Szaflika poddał się zabiegowi usunięcia zaćmy.

Niewątpliwie kluczowym problemem dnia dzisiejszego jest przekonanie pacjentów chorujących na zaćmę i zakwalifikowanych do zabiegu do poddania się operacji w ciągu kilku tygodni. Jest to możliwe z epidemiologicznego i organizacyjnego punktu widzenia. Nie zapominajmy jednak o innych chorobach narządu wzroku, wymagających pilnej diagnostyki i leczenia. Daje to pacjentom szansę na zachowanie dobrych funkcji wzrokowych do końca życia. Zachęcamy do niezwłocznych konsultacji okulistycznych w razie wątpliwości dotyczących narządu wzroku – mówi prof. dr hab. Marta Misiuk- Hojło, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Walka o zdrowie i życie jest najważniejsza

Dotarcie z przekazem dotyczącym bezpieczeństwa, jakie zapewniają szpitale i gabinety okulistyczne, jest rolą nie tylko lekarzy okulistów czy optometrystów, którzy w ramach swojego autorytetu i misji nie powinni o nim zapominać. Taką rolę może też pełnić każdy z nas. W rodzinie, wśród znajomych nawet sąsiadów znajdują się osoby, które może dotykać problem zaćmy, a one same często tego nie dostrzegają lub co gorsza składają to na karb wieku, nie zdając sobie sprawy jak szybko i łatwo mogą się go pozbyć. Informujmy ich o możliwościach jakie daje współczesna medycyna, zachęcajmy do wizyt i badań. Razem walczmy z zaćmą.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie” jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne. W gronie partnerów kampanii znaleźli się – Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA. Kampania skierowana jest do lekarzy, osób starszych a także ich rodzin, a jej głównym celem jest zachęcenie do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego ze szczególnym naciskiem na seniorów.

Więcej informacji na temat kampanii „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie” znaleźć można na

www.facebook.com/Pokonajzacme
www.youtube.com/channel/UCKEBogWECbdEEAnJ_F4SaDA

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ