Walka o zdrowie i życie jest najważniejsza!



Polskie Towarzystwo Okulistyczne zachęca do diagnostyki okulistycznej i leczenia zaćmy. Ostatnie 1,5 roku istotnie zmieniło świat, wprowadziło bariery w dostępie do służby zdrowia. Zmieniło też profil pacjenta. Pogłębiło ponadto funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy dotyczące ograniczeń lub wręcz braku dostępu do służby zdrowia i lekarzy specjalistów przez co nie tylko nasiliły się problemy zdrowotne Polaków, ale również oni sami przestali się diagnozować. Dotyczy to także okulistyki, a stan ten potwierdzają dane NFZ. Czy warto przełamać lęk i walczyć o to, co najważniejsze – zdrowie i życie?

O tym, że warto walczyć o zdrowie i życie, także w obszarze okulistyki, przekonują eksperci Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Zainicjowana z początkiem czerwca kampania społeczna Pokonaj zaćmę, popraw widzenie kierowania nie tylko do seniorów, ale także do lekarzy okulistów oraz optometrystów, pokazuje jak bagatelizowany jest przez Polaków problem ich pogarszającego się wzroku. #Pandemia, lęk, obawa o własne zdrowie, brak możliwości bezpośredniego spotkania z lekarzem są najczęściej wskazywanymi pośród powodów zaniechania diagnostyki i leczenia wśród pacjentów. Powody te znajdują wymierne odzwierciedlenie w liczbach. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia w 2020 r. zrealizowano aż o 30% mniej zabiegów leczenia zaćmy niż w 2019. Najgorzej, bo aż 44,1% spadków, było w grupie wiekowej 70+.

Jak przekonać nieprzekonanych?

Choć problem schorzenia jakim jest zaćma dotyczy głównie seniorów to osoby młodsze, w tym najbliżsi zainteresowanych, nie powinni od niego uciekać i go bagatelizować. To bowiem ta grupa może istotnie wpłynąć na zmianę dotychczasowej decyzji i pomóc we wznowieniu diagnostyki i leczenia. Kluczowe jest informowanie, wbrew płynącej z innych źródeł narracji o wszechobecnym zagrożeniu, o bezpiecznych, pracujących w najwyższych standardach sanitarnych gabinetach okulistycznych, informowanie pacjentów nt. samego przebiegu zabiegu usunięcia zaćmy – bezpiecznego, krótkiego i pozwalającego chwilę po nim wrócić do domu.




Głos pacjenta

Maksymalizowanie przekazu oraz dążenie do przekonania Polaków do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego, a także docieranie do zainteresowanych, poprzez nowoczesne działania w przestrzeni digitalowej (kanał YouTube) pokazało, jak wygląda życie z postępującą, nieleczoną zaćmą. Uwiarygodnieniem misji #PTO jest film z udziałem jednego z pacjentów p. Andrzeja Szeląga, który pod nadzorem prof. dr hab. n. med. Jacka P. Szaflika poddał się zabiegowi usunięcia zaćmy.

Niewątpliwie kluczowym problemem dnia dzisiejszego jest przekonanie pacjentów chorujących na zaćmę i zakwalifikowanych do zabiegu do poddania się operacji w ciągu kilku tygodni. Jest to możliwe z epidemiologicznego i organizacyjnego punktu widzenia. Nie zapominajmy jednak o innych chorobach narządu wzroku, wymagających pilnej diagnostyki i leczenia. Daje to pacjentom szansę na zachowanie dobrych funkcji wzrokowych do końca życia. Zachęcamy do niezwłocznych konsultacji okulistycznych w razie wątpliwości dotyczących narządu wzroku – mówi prof. dr hab. Marta Misiuk- Hojło, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Walka o zdrowie i życie jest najważniejsza

Dotarcie z przekazem dotyczącym bezpieczeństwa, jakie zapewniają szpitale i gabinety okulistyczne, jest rolą nie tylko lekarzy okulistów czy optometrystów, którzy w ramach swojego autorytetu i misji nie powinni o nim zapominać. Taką rolę może też pełnić każdy z nas. W rodzinie, wśród znajomych nawet sąsiadów znajdują się osoby, które może dotykać problem zaćmy, a one same często tego nie dostrzegają lub co gorsza składają to na karb wieku, nie zdając sobie sprawy jak szybko i łatwo mogą się go pozbyć. Informujmy ich o możliwościach jakie daje współczesna medycyna, zachęcajmy do wizyt i badań. Razem walczmy z zaćmą.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie” jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne. W gronie partnerów kampanii znaleźli się – Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA. Kampania skierowana jest do lekarzy, osób starszych a także ich rodzin, a jej głównym celem jest zachęcenie do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego ze szczególnym naciskiem na seniorów.

Więcej informacji na temat kampanii „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie” znaleźć można na

www.facebook.com/Pokonajzacme
www.youtube.com/channel/UCKEBogWECbdEEAnJ_F4SaDA

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ