Swędzące, zaczerwienione i piekące oczy mogą skutecznie uprzykrzyć życie alergików



Blisko połowa Polaków narzeka na dolegliwości oczu! Najnowszy raport pokazuje, że trzeba mówić o ochronie oczu przed alergią. Swędzące, zaczerwienione i piekące oczy mogą skutecznie uprzykrzyć życie alergików. Okazuje się, że problem ten dotyczy aż 46% Polaków, którzy wzięli udział w badaniu kampanii „Chroń oczy przed alergią”. Liczba osób odczuwających w ten sposób alergię sukcesywnie rośnie i jak podkreślają eksperci – problemy oczne w kolejnych latach dotykać będą coraz większą grupę Polaków.

Jak pokazuje raport, już teraz aż 70% badanych alergików rezygnuje z aktywności na powietrzu, ze względu na uciążliwe dolegliwości ze strony narządu wzroku. Na szczęście można sobie z tym problemem skutecznie radzić!

W badaniu „Chroń oczy przed alergią” zrealizowanym przez markę EKTIN zapytano respondentów o najczęstsze dolegliwości oczu. Wyniki są zaskakujące: 46 proc. Polaków zauważa u siebie objawy charakterystyczne dla #alergia, takie jak łzawienie, podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie. Co ciekawe, najczęstszą, według ankietowanych, przyczyną takich dolegliwości jest zbyt długi czas spędzony przed ekranami urządzeń elektronicznych – uważa tak aż 78% badanych. Z kolei ponad 60% badanych jako przyczynę problemów z oczami wskazuje niewyspanie.

– Oczy zmęczone od ekranu mogą być podrażnione, zaczerwienione. Podobnie przy niewyspaniu. Jednak swędzenie w połączeniu z łzawieniem i czasowo występującym obrzękiem to również typowe objawy alergii – wyjaśnia dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”.

Zadbaj o oczy – nie rezygnuj ze spacerów

Wśród osób, które w ciągu ostatniego roku doświadczyły uciążliwych dolegliwości oczu, 69% badanych wiązało większość lub wszystkie te objawy z alergią, ale tylko połowa z nich szukała pomocy u specjalisty. Pozostali albo próbowali leczyć się sami albo bagatelizowali ten problem, ograniczając czas spędzany na zewnątrz do minimum – aż 70% zdeklarowanych alergików przyznało, że rezygnuje z aktywności poza domem w związku z dokuczliwymi dolegliwościami oczu. Tymczasem problem ten można skutecznie rozwiązać. I cieszyć się piękną, wiosenno-letnią aurą, spędzając czas z bliskimi na świeżym powietrzu.

– Nasz narząd wzroku każdego dnia potrzebuje skutecznej ochrony, a ważnym elementem powinny być odpowiednio dobrane, bezpieczne krople, które złagodzą objawy alergii. Alergicy mogą szukać kropli z ektoiną, czyli substancją, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową komórek budujących zewnętrzne warstwy narządu wzroku – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont. Podkreśla również, na co dodatkowo zwracać uwagę, przy wyborze kropli: – Dobrze, by były to produkty z dodatkiem kwasu hialuronowego, bo te dwie substancje: kwas hialuronowy i ektoina zastosowane razem, tworzą naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów – wyjaśnia #alergolog.






Szczególnie wrażliwi #alergicy

Ektoina i kwas hialuronowy to substancje naturalne, więc można je bezpiecznie stosować nawet w ciąży i podczas karmienia piersią. Warto jednak zwrócić uwagę, by krople nie zawierały dodatkowo substancji konserwujących. Krople o naturalnym składzie (np. EKTIN) mogą być również aplikowane dzieciom, które coraz częściej skarżą się na objawy alergii. Szczególnie, że najmłodsi źle znoszą dolegliwości oczu – pocierają powieki rękoma, trą oczy i niechętnie słuchają zakazów rodziców, że nie wolno tego robić…

Problem swędzących, łzawiących oczu u najmłodszych wygląda poważnie: badanie przeprowadzone na potrzeby kampanii edukacyjnej „Chroń oczy przed alergią”, wykazało, że nawet 2 na 3 dzieci badanych ma alergię lub podejrzenie o alergię, które było konsultowane z lekarzem.
Zwiększone występowanie alergii u dzieci potwierdza dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu i okulista dziecięcy, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”: – Niemalże co roku zauważamy wzrost liczby małych pacjentów, skarżących się na dolegliwości oczu spowodowanych alergią. Wpływają na to choćby czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza czy zła dieta – wyjaśnia specjalistka.

Najmłodsi pacjenci powinni być także pod stałą kontrolą poradni alergologicznej/okulistycznej, by można było obserwować, czy objawy nie nasilają się i nie stanowią zagrożenia dla małego alergika.

Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.

Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ