Poradnik dla ozdrowieńców – jak wrócić do pełni sił po COVID-19?



#Pandemia COVID-19 trwa już ponad rok. Statystyki są nieubłagane – przybywa zakażonych, ale także tzw. ozdrowieńców. Ci wskazują, że mimo pokonania choroby, długo odczuwają skutki zakażenia: ogólne osłabienie, gorszą kondycję, bóle w klatce piersiowej. Jak wrócić do pełni sił? Najważniejsze to odpowiednio zadbać o siebie i wykonać badania zalecane przez specjalistów, które pomogą ocenić stan zdrowia.

Podstępny wirus

Niestety ten rodzaj #koronawirus, który obecnie jest tematem numer na całym świecie, wywołuje bardzo przebiegłą chorobę. Nie można jej bagatelizować, nawet wówczas, kiedy przechodzimy ją łagodnie lub bezobjawowo. Jak podkreślają eksperci i ci, którzy chorowali na #COVID19, nie zawsze wirus daje o sobie zapomnieć, nawet gdy uporamy się z zakażeniem. Powinniśmy niezwłocznie sprawdzić swój stan zdrowia, by przekonać się czy pozostawił on w naszym organizmie niechciane konsekwencje.

Utrata zmysłów smaku i zapachu, problemy z pamięcią i koncentracją często pozostają z pacjentem na dłużej niż sama choroba. Organizm po jej przebyciu musi mieć czas na regenerację. W procesie rekonwalescencji ważnym aspektem są badania kontrolne, których wyniki dostarczą wiedzę o ogólnym stanie pacjenta. Im szybciej lekarz oceni nasz stan zdrowia, tym sprawniej będzie mógł wdrożyć terapię, która umożliwi pacjentowi powrót do formy sprzed zakażenia – mówi lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana.

Przegląd zdrowia po COVID-19

Wśród badań rekomendowanych przez internistów są m.in. morfologia krwi z rozmazem, EKG czy RTG klatki piersiowej, by sprawdzić tak kluczowy dla tej choroby obszar, jak płuca, gdzie wirus powoduje największe szkody. Zawsze warto udać się na konsultację z lekarzem, zwłaszcza gdy odczuwanie niepokojących objawów się przedłuża. Po przechorowaniu COVID-19 należy zadbać o zdrowe odżywianie, suplementację (zwłaszcza witamin C i D), sen oraz aktywność fizyczną.

Warto zaznaczyć, że jeżeli chcemy kompleksowo ocenić stan naszego zdrowia po przechorowaniu COVID-19, nie powinniśmy wykonywać jedynie wybranych, pojedynczych badań.

W ostatnim czasie do Centrum Medycznego Damiana coraz częściej zgłaszają się osoby, które po przechorowaniu COVID-19 wciąż odczuwają bóle głowy, duszności, zmęczenie czy uporczywe pokasływanie. Dlatego naszym pacjentom oferujemy poszerzony pakiet badań medycznych, który umożliwi lekarzom prawidłową ocenę stanu pacjenta, pomoże postawić diagnozę i podjąć decyzję na temat postcovidowego leczenia lub rehabilitacji oddechowej – dodaje lek. Joanna Pietroń, z Centrum Medycznego Damiana.




Pacjenci mogą tym samym poddać się licznym badaniom krwi, między innymi pełnej morfologii, CRP, zbadać poziom potasu, żelaza czy kreatyniny. Dodatkowo istnieje możliwość sprawdzenia ilości przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-Cov-2 oraz wykonania badania ogólnego moczu.

W pakiecie znajdują się ponadto EKG, RTG i dwie konsultacje internisty, który zleci niezbędne badania, a następnie zinterpretuje wyniki, określi stan pacjenta i wskaże dalsze kroki leczenia. Przy wykupie pakietu badań pacjentowi przysługuje pierwszorazowa konsultacja na rehabilitację oddechowo–krążeniową. Takie profilaktyczne działanie wśród pacjentów po przebytym zakażeniu znacząco przyśpiesza powrót do pełnej sprawności oraz wspomaga utrzymanie stanu zdrowia na dobrym poziomie.

Pakiet, którego cena wynosi maksymalnie 549 zł, przeznaczony jest dla osób dorosłych, które przeszły COVID-19 i są minimum 4 tygodnie od zakończenia przebytego zachorowania. To niezbędne, aby wyniki badań były w pełni miarodajne.

Pamiętaj o rehabilitacji oddechowo-krążeniowej

W kontekście COVID-19 najbardziej narażonym na powikłania organem w naszym organizmie są płuca. Ponieważ choroba może pozostawić wiele negatywnych skutków w naszym układzie oddechowym, ważne jest, aby wspomagać go za pomocą dostępnych metod. Jednym ze skutecznych sposobów jest rehabilitacja oddechowo-krążeniowa, które pozwala szybciej wrócić do zdrowia oraz właściwie zadbać o wydolność płuc pacjenta.

Każdy pacjent wymaga indywidualnego programu rehabilitacji, ponieważ zapewnia to najlepsze i najskuteczniejsze efekty. Rehabilitacja łączy w sobie trzy aspekty – ćwiczenia oddechowe, odpowiednie techniki masażu oraz trening fizyczny. Głównym założeniem tych zabiegów jest nauka prawidłowego oddychania oraz wzmocnienie mięśni oddechowych i przepony. W tym celu wykonuje się m.in. ćwiczenia oporowe (utrudniające i ułatwiające oddychanie), ćwiczenia efektywnego kaszlu, ćwiczenia wydolnościowe i ogólnokondycyjne, które poprawiają sprawność fizyczną. Uzupełnieniem jest drenaż ułożeniowy, który polega na przyjmowaniu przez pacjenta takiej pozycji, przy której oskrzela znajdują się powyżej wnęki płucnej, umożliwiając tym samym swobodniejsze usuwanie wydzieliny płucnej – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Pamiętajmy – kompleksowe podejście do naszego zdrowia po przechorowaniu COVID-19 pozwoli nam szybciej wrócić do formy i cieszyć się codziennością bez uciążliwych dolegliwości.


lek. Joanna Pietroń, z Centrum Medycznego Damiana

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ