Czy aktywność fizyczna wpływa na jakość życia seksualnego?



Jak wynika z przeprowadzonego w 2020 r. badania „Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w czasach pandemii COVID-19” – 66 proc. respondentów jest zadowolonych z jakości swojego pożycia. Zawsze jednak może być jeszcze lepiej, dlatego często poszukujemy informacji, co zrobić by namiętność nie gasła. Jednym z aspektów, które mogą pozytywnie wpłynąć na naszą sprawność seksualną, jest aktywność fizyczna. W jaki sposób sport może wpływać na seks? O tym w materiale opowiada Krzysztof Róg, seksuolog w Centrum Medycznym Damiana.

Do udanego seksu prowadzi wiele czynników, a satysfakcjonujące życie seksualne może mieć zarówno para z długoletnim stażem, jak i poczatkujące małżeństwo, świeżo zawiązany związek, a także single. Każdy z nas ma swoje własne potrzeby, dlatego nie ma jednej recepty i sprawdzającego się zawsze i w każdej sytuacji przepisu na idealne współżycie. Nie oznacza to jednak, że nie dysponujemy uniwersalnymi wskazówkami, które mogą znacząco podnieść jakość seksu. Jedną z nich jest postawić na aktywność fizyczną i regularne uprawianie sportu, za czym przemawia przynajmniej kilka przesłanek.

1. Więcej sportu, to mniej stresu

A mniej stresu, to często większa ochota na zbliżenia. Jak to działa? Jeśli jesteśmy pod wpływem silnego napięcia, możemy być rozdrażnieni, poddenerwowani, a nawet odczuwać bóle brzucha czy głowy. Zazwyczaj w takim nastroju nie mamy ochoty na inicjowanie kontaktu. Stres oczywiście wpływa negatywnie na cały nasz organizm, dlatego warto nauczyć się go redukować. Jednym ze sposobów jest właśnie aktywność fizyczna. Organizm podczas biegania, ćwiczeń aerobowych czy jazdy na rowerze wytwarza hormony odpowiedzialne za nasz nastrój.

Po udanym treningu wzrasta więc poziom endorfin, dopaminy czy serotoniny, które mają związek z odczuwaniem przyjemności i szczęścia. Dodatkowym atutem jest właśnie redukcja napięć. Warto także zaznaczyć, że według ostatnich zaleceń WHO, powinniśmy być aktywni przez 350 minut tygodniowo, czyli około 50 minut dziennie. Ruch jest jednym z fundamentalnych aspektów dbania o nasze zdrowie, a kiedy czujemy się dobrze, mamy też więcej energii, którą z pewnością chętniej spożytkujemy na „sprawy łóżkowe”.

2. Dobra kondycja przydatna podczas miłosnych uniesień

Dla osób unikających wysiłku fizycznego, seks może być po prostu… męczący. Jeśli jednak istnieje sposób, by nie złapać tak szybko zadyszki, to warto z niego skorzystać. Regularnie uprawiana aktywność fizyczna sprawia, że wzrasta nasza wydolność krążeniowo-oddechowa, co w prostym przełożeniu sprawi, że nie poczujemy tak szybko zmęczenia. Warto nadmienić również, że dzięki ćwiczeniom nasze ciało staje się bardziej gibkie, elastyczne, a skóra napięta. Osobom rozciągniętym z pewnością łatwiej będzie wypróbować nowe pozycje seksualne, dzięki czemu podniesie się jakość intymnych uniesień.

3. Sport z korzyścią także dla figury

Dzięki aktywności możemy oczywiście także gubić kalorie, a tym samym nadprogramowe kilogramy, które szczególnie w czasie trwającej pandemii mogły się nam w niektórych miejscach nagromadzić. Oczywiście należy jasno podkreślić, że wygląd naszego ciała naprawdę ma drugorzędne znaczenie. Jeśli partnerzy kochają się, szanują, to z pewnością akceptują także swoje ciała, jednak może się zdarzyć, że my sami nakładamy na siebie pewne ograniczenia, mamy kompleksy, przez które zupełnie nie mamy ochoty na rozebranie się przed partnerem.

Jeśli się wstydzimy, jesteśmy też bardziej spięci, a przez to trudno o czerpanie prawdziwej przyjemności ze zbliżenia. W takim wypadku, zdecydowanie warto włączyć codzienną aktywność fizyczną do naszego życia. Mniej centymetrów w pasie, bardziej napięta i elastyczna skóra z pewnością przełoży się także na wzrost pewności siebie. Czując się bardziej atrakcyjnie, będziemy też chętniej i odważniej postępować w sypialni.




4. Bieg po… wyższe #libido?

To wcale nie przesada. Podczas uprawiania sportu, np. biegania, dotleniamy nasz organizm, a także poprawiamy ukrwienie naczyń i mięśni – w tym także narządów płciowych. Im lepszy przepływ krwi, tym lepsze mogą być nasze doznania seksualne. Szczególnie u kobiet może to skutkować silniejszym nawilżeniem i wrażliwością pochwy, tym samym podnosząc też libido. Ponadto, aktywność fizyczna jest też skuteczną drogą do podniesienia poziomu testosteronu. Świetnie działają także treningi w parze, dzięki którym spędzamy więcej czasu z partnerem, a potreningowy wyrzut endorfin może przełożyć się także na kontynuację wspólnych ćwiczeń w sypialni. 🙂


Krzysztof Róg seksuolog w Centrum Medycznym Damiana

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ