Aparat ortodontyczny samoligaturujący, co trzeba o nim wiedzieć?



Aparaty ortodontyczne to najważniejsze i najskuteczniejsze narzędzia wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, które najogólniej dzieli się na aparaty ruchome i stałe. Ruchomy aparat na zęby znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu dzieci, a w przypadku najnowocześniejszych aparatów nakładkowych – również młodzieży i osób dorosłych.

Stałe aparaty ortodontyczne to aparaty używane w leczeniu ortodontycznym u młodzieży i osób dorosłych. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz wskazań lekarza, zastosować można tradycyjny aparat stały lub #aparatortodontyczny samoligaturujący. Czym one się różnią i dlaczego coraz częściej wybieranym jest aparat wyposażony w zamki samoligaturujące? Ile kosztuje leczenie ortodontyczne przeprowadzane przy pomocy aparatu samoligaturującego?

Aparat samoligaturujący, czyli jaki?

Aby wyjaśnić czym jest aparat samoligaturujący, w pierwszej kolejności należy zdefiniować czym jest aparat stały i z jakich części się składa. Aparaty stałe to aparaty, które są przyklejane do zębów na stałe, na cały czas leczenia. Stałe aparaty ortodontyczne różnią się między sobą rodzajami i widocznością w jamie ustnej, a także czasem trwania leczenia oraz częstotliwością wizyt kontrolnych oraz cenami.

Rodzaje aparatów stałych:

• aparat stały tradycyjny, metalowy – klasyczny, najtańszy i najczęściej stosowany aparat ortodontyczny; składa się z metalowych zamków i łuku oraz niemetalowych ligatur (najpopularniejsze są obecnie kolorowe gumki); metalowe zamki montowane są do zębów za pomocą kleju stomatologicznego, metalowy łuk ortodontyczny mocuje się do zamków za pomocą ligatur – oba elementy (łuk i ligatury) są kilkukrotnie wymieniane w ciągu leczenia kilkukrotnie;
• aparat stały estetyczny – kosmetyczna alternatywa dla metalowych aparatów stałych; metalowe zamki zastąpiono tutaj zamkami wykonanymi z białego materiału (aparaty kompozytowe i porcelanowe) lub z materiału przezroczystego (aparaty kryształowe); kolor / odcień zamków dobierany jest do koloru zębów pacjenta, dzięki czemu po naklejeniu na zęby zamki stają się niemal niewidoczne;
• aparat stały lingwalny (językowy) – aparat ortodontyczny mocowany do zębów od ich wewnętrznej strony, skonstruowany z tych samych elementów, co tradycyjne i estetyczne aparaty ortodontyczne; aparat lingwalny jest całkowicie niewidoczny dla otoczenia. Mechanizm działania aparatów stałych opiera się na delikatnym oddziaływaniu łuku na zęby, do których został przyklejony zamek.

Aparat samoligaturujący to rodzaj aparatu stałego, w którym ligatury (gumki podtrzymujące łuk ortodontyczny) zastąpiono aktywnymi klapkami utrzymującymi łuk ortodontyczny w zamkach. W tradycyjnych aparatach przemieszczanie się łuku w aparacie powoduje stosunkowo silne i często bolesne lub bardzo bolesne tarcia. W przypadku aparatów samoligaturujących ten dyskomfort jest zminimalizowany lub nie jest odczuwany w ogóle.

Aparaty samoligaturujące dostępne są w tradycyjnej odsłonie (z metalowymi zamkami z klapkami) oraz w wersji estetycznej – estetyczny #aparatsamoligaturujący wyposażony jest w zamki ceramiczne lub kryształowe.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, zarówno związanych z estetyką, codziennym użytkowaniem i dbaniem o higienę, jak i tych związanych bezpośrednio z leczeniem ortodontycznym – jego skutecznością i czasem trwania.

Zalety aparatu samoligaturującego

Aparat ortodontyczny samoligaturujący to, w porównaniu z tradycyjnym aparatem, rozwiązanie wygodniejsze dla pacjenta w kilku aspektach. Przede wszystkim aktywne klapki, które w aparacie samoligaturującym zastąpiły klasyczne zamki, są mniejsze i mają gładszą powierzchnię, dzięki czemu cała konstrukcja aparatu jest łagodniejsza dla policzków i języka.

Dodatkowo mniejszy rozmiar klapek sprawia, że aparat jest mniej widoczny na zębach, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na aparat samoligaturujący estetyczny. Ponadto aparaty samoligaturujące są łatwiejsze do utrzymania w czystości w porównaniu z aparatami z ligaturami. Ogromną zaletą aparatów samoligaturujących jest fakt, że leczenie ortodontyczne jest delikatniejsze i postępuje płynniej, niż w przypadku aparatów tradycyjnych. Najczęściej jest również krótsze i wymaga rzadszych wizyt kontrolnych u ortodonty.




Dla kogo są przeznaczone?

Z aparatów samoligaturujących można skorzystać w trakcie leczenia większości wad zgryzu zarówno u młodzieży, jak i osób dorosłych – bez żadnych ograniczeń wiekowych. Przed założeniem aparatu stałego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów oraz zadbanie o jak najlepszą kondycję dziąseł. Decyzję o rodzaju aparatu ortodontycznego, który będzie stosowany w danym przypadku podejmuje ortodonta razem z pacjentem. Aparaty samoligaturujące są droższe od tradycyjnych aparatów stałych.

Przeciętne koszty

Przeciętny koszt aparatu ortodontycznego samoligaturującego to około 5 – 6 tysięcy, nieco mniej będzie kosztował metalowy aparat samoligaturujący, a nieco więcej aparat estetyczny. Leczenie ortodontyczne trwa zazwyczaj kilkanaście miesięcy (18 – 24 miesiące).

W ramach leczenia ortodontycznego, oprócz wydatku na sam aparat, należy również uwzględnić koszty wizyt kontrolnych. Szacuje się, że wyleczenie wady zgryzu o średnim stopniu skomplikowania może kosztować około 6 – 9 tysięcy złotych. Sporo, ale warto pamiętać, że to inwestycja w zdrowe zęby oraz brak większych, pogłębiających się problemów stomatologicznych w przyszłości.

Jak sfinansować leczenie ortodontyczne, żeby równocześnie nie nadwyrężyć domowego budżetu? Pomocna może okazać się oferta, którą znajdziemy na stronie mediraty.pl.

To bezpieczny i wygodny sposób finansowania leczenia rozłożony na raty. Co nam będzie potrzebne? Zdolność kredytowa i… nic więcej. Wszelkie formalności załatwiane są w ekspresowym tempie, a pacjent zyskuje dodatkowo ułatwiony dostęp do najlepszych prywatnych klinik w całej Polsce.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ