ZIMA – IDEALNY MOMENT NA WALKĘ Z PRZEBARWIENIAMI SKÓRY



Bywają przyczyną kompleksów, wstydliwym defektem skóry, który chcemy zakryć przed całym światem. Mowa oczywiście o przebarwieniach skóry – problemie, który zdecydowanie częściej niż mężczyzn dotyka kobiety. Szacuje się, że boryka się z nimi nawet co trzecia z nich – nawet 35% Pań po 30. roku życia i aż 90% po 50. urodzinach. Liczby mówią same z siebie, ale czy oznacza to, że z przebarwieniami musimy się pogodzić? Oczywiście, że nie. O problemie oraz sposobach na pozbycie się ciemniejszych plam opowiada dr Łukasz Preibisz z Preibisz SkinDoctors.

Przebarwienia to nic innego, jak zmiany pigmentacyjne, które powstają na skutek nieprawidłowego działania melanocytów – komórek wytwarzających barwnik skórny jakim jest melanina. Może zdarzyć się tak, że w niektórych miejscach melanocytów jest zbyt dużo lub są zbyt aktywne, co powoduje zwiększone wydzielanie wspomnianego barwnika.

– O ile piegi mogą wyglądać dziewczęco, o tyle większe brązowe plamy na twarzy czy szyi lub ciemniejszy odcień wokół ust nie są już tak bardzo pożądane. Przebarwienia są jednym z częstszych problemów, z którym do mojego gabinetu zgłaszają się Pacjentki. Całe szczęście medycyna estetyczna daje nam mnóstwo możliwości i sposobów walki z omawianym problemem – wyjaśnia dr Łukasz Preibisz.

Jak już zostało wspomniane – przebarwienia skóry znacznie częściej pojawiają się u kobiet, związane jest to głównie z działalnością hormonów, które w większości przypadków są odpowiedzialne za występowanie zmian skórnych. Przebarwienia mogą pojawiać się m.in. w ciąży, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej lub leczenia hormonalnego, a także na wskutek zaburzeń hormonalnych.

Pojawianie się przebarwień może być również związane z nadczynnością tarczycy lub niedoczynnością kory nadnerczy. Warto również dodać, że niektóre leki, perfumy czy kosmetyki zawierają w składzie substancje fotouczulające, które mogą powodować pojawianie się przebarwień.

Jak zadbać o skórę z tendencją do przebarwień?

Przebarwienia skórne pojawiają się najczęściej w miejscach najbardziej narażonych na ekspozycję na promieniowanie słoneczne – na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach i przedramionach, dłoniach, a nawet na łydkach. – O tym, że ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważna, z pewnością wiedzą już wszyscy. W przypadku skłonności do powstawania przebarwień, stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF jest ważne podwójnie. I w tym miejscu muszę jeszcze wspomnieć, że należy pamiętać o tym przez cały rok, nie tylko latem i nie tylko na urlopie – tłumaczy dr Preibisz.

Co ciekawe – eksperci twierdzą, że kremy z filtrem powinniśmy stosować nawet w domu. Brzmi zaskakująco, ale prawda jest taka, że zwykła szyba okienna przepuszcza aż 75% promieni UVA i 35% UVB! Jeżeli pracujemy przy oknie – krem z filtrem jest koniecznością. Nie musimy stosować SPF 50 i nie musimy nakładać kremu kilka razy dziennie, ale warto dołączyć krem z filtrem do swojej porannej pielęgnacyjnej rutyny.

Ochrona przeciwsłoneczna to jedno, codzienna pielęgnacja to drugie. Osoby z tendencją do pojawiania się przebarwień powinny sięgać po odpowiednio dobrane produkty. W drogeriach i aptekach znajdziemy szeroką gamę kosmetyków – od lekkich serów rozświetlających, przez kremy rozjaśniające, po ampułki na bazie kwasów. Jeżeli pielęgnacja domowa nie wystarcza, warto udać się po pomoc do dermatologa lub gabinetu medycyny estetycznej.






Jak pozbyć się widocznych przebarwień?

– Jak już zostało wspomniane wyżej – sposobów na walkę z przebarwieniami jest wiele. Kluczowe jest odpowiednie dobranie zabiegu do konkretnego przypadku – w niektórych wystarczy odpowiednio dobrany peeling chemiczny, w innych warto wdrożyć kurację laserem. I właśnie dlatego tak ważna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą – wyjaśnia dr Łukasz Preibisz. W tym miejscu warto dodać, że zima to doskonały moment na walkę z przebarwieniami – ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne jest mniejsza niż wiosną i latem, a ewentualna rekonwalescencja po zabiegu jest dla Pacjentów nieco mniej dokuczliwa.

Peelingi chemiczne:

#Peelingi chemiczne stosuje się w celu oczyszczenia skóry przez intensywne złuszczenie naskórka. Metoda ta doskonale sprawdza się nie tylko w walce z przebarwieniami, ale również bliznami czy potrądzikowymi śladami na skórze. – W przypadku przebarwień idealnie sprawdza się m.in. peeling TCA, który oprócz z przebarwieniami rozprawi się również z drobnymi zmarszczkami, a także pomoże zregenerować skórę. Strzałem w dziesiątkę często okazują się również peelingi kwasami owocowymi – wymienia dr Preibisz.

Laser Spectra XT:

– Spośród zabiegów w klinice Preibisz SkinDoctors najczęściej wykonujemy laserowe usuwanie przebarwień pojawiających się przeważnie na twarzy i grzbietach rąk. Są to okolice, które bezpośrednio są narażone na działanie słońca i trudno je zasłonić. Energia lasera Spectra XT „rozbija” pigment na mikroskopijne cząstki powodując jego rozproszenie, a układ limfatyczny usuwa go z organizmu. Skóra po zabiegach będzie jaśniejsza, pigmentacja mniej widoczna, a faktura skóry poprawiona – wyjaśnia dr Preibisz. Dobierając odpowiednią długość fali osoba przeprowadzająca zabieg może precyzyjnie dotrzeć do miejsca, w którym mamy do czynienia z nadmiernym nagromadzeniem barwnika, dzięki czemu procedura jest niezwykle skuteczna.

Alma Harmony XL PRO DYE-VL:

Kolejnym urządzeniem, które skutecznie rozprawi się z przebarwieniami jest nowość w klinice – Alma Harmony XL PRO DYE-VL. Głowica wykorzystuje wąskopasmowe światło pulsacyjne, doprowadzając do termicznego uszkodzenia komórek, w których nagromadził się barwnik. Dzięki odpowiedniej emisji światła, skórę jedynie minimalnie naraża się na ekspozycję innych długości światła, a energia kierowana jest bezpośrednio do hemoglobiny i melaniny, co pozwala na uzyskanie skuteczniejszych efektów terapii w krótszym czasie. Dodatkowo specjalna końcówka chłodząca zapewnia większy komfort Pacjenta a po zabiegu może wrócić do swoich codziennych aktywności.


dr Łukasz Preibisz z Preibisz SkinDoctors

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ