Jak właściwie pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?



Okres ciąży to chyba jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. To czas radości i podekscytowania, ważnych decyzji, ale też wielu lęków. Im bliżej rozwiązania tym częściej pojawia się myśl o tym, jak będzie wyglądał poród. Wiele kobiet ma nadzieję, że przebiegnie on siłami natury, bywa jednak, że w związku z zagrożeniem życia zarówno matki jak i dziecka lekarz zmuszony jest wykonać cesarskie cięcie. Zabieg operacyjny, który nierozerwalnie wiąże się z powstaniem blizny. Jak o nią dbać, by nie tylko prawidłowo się goiła, lecz także była jak najmniej widoczna i dokuczliwa?

Cesarskie cięcie to najczęściej wykonywana operacja położniczo-ginekologiczna, polegająca na rozcięciu powłok brzusznych (tkanki podskórnej oraz powięzi poprzecznej brzucha) i macicy (ale nie mięśni!). Najczęściej jest to tzw. cięcie majtkowe tuż nad spojeniem łonowym, które łatwo ukryć pod bielizną. Pomimo zastosowania szwów mamy do czynienia z dużym ubytkiem w skórze, w wyniku czego w procesie gojenia i regeneracji powstaje blizna – zbita, słabo unaczyniona tkanka, u niektórych kobiet przerośnięta, przez co niezbyt estetyczna.

Do tego mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości, takie jak ból, ciągnięcie podczas ruchu, swędzenie. Prawidłowo wygojona powinna być jasno-perłowa i płaska, a jej rozmiary mogą sięgać nawet do 19 cm długości i do 3 mm szerokości w zależności od wielkości dziecka, jego ułożenia oraz wagi samej rodzącej. To jednak pamiątka, której niejedna kobieta wolałaby uniknąć…

Jak właściwie pielęgnować bliznę?

Najtrudniejsze są pierwsze chwile po operacji i niemożność zaopiekowania się samodzielnie noworodkiem. W 6-8 godzin po porodzie kobieta zachęcana jest do pionizacji, poinstruowana przez personel medyczny, położne i fizjoterapeutę. O kolejnych aktywnościach świeżo upieczona mama również powinna zostać poinformowana, aby rana prawidłowo się goiła. Miejsce cięcia początkowo osłania opatrunek, który zabezpiecza uszkodzoną skórę i pomaga jej się zasklepić.

Pod żadnym pozorem nie należy go moczyć, a po zdjęciu rana musi pozostać sucha i czysta, gdyż łatwo o zakażenie. Myj ją delikatnymi preparatami i osuszaj łagodnie jednorazowymi ręcznikami lub gazikami, regularnie ją dezynfekuj oraz noś przewiewną bieliznę z wysokim stanem oraz luźne ubrania, by jej nie uciskać. Szwy wewnętrzne rozpuszczają się kilka tygodni, zewnętrzne powinien zdjąć lekarz. Gdy już skóra się wygoi, a wszystkie strupki odpadną czas wdrożyć terapię blizny – pierwszoliniową, nieinwazyjną i bezpieczną kurację preparatami na bazie silikonów.






Blizcare® – w trosce o Twoją bliznę!

Międzynarodowy Zespół ds. Leczenia Blizn rekomenduje silikon medyczny jako złoty standard w terapii zapobiegania i leczenia blizn. W ofercie marki Blizcare® znajdują się produkty, plastry i żele, na bazie silikonu o wysokim profilu bezpieczeństwa i potwierdzonej biozgodności z ludzką skórą.

W leczeniu blizny powstałej po operacji cesarskiego cięcia, będącej równym nacięciem, najlepszym wyborem będą medyczne plastry. Proces kształtowania się blizny trwa ok. 1. roku, więc wskazane jest rozpoczęcie kuracji już w tym okresie.

Plastry powinno się zmieniać średnio co ok. 5-7 dni, należy unikać ich wielokrotnego stosowania ze względu na ewentualne uszkodzenie warstwy adhezyjnej podczas usuwania. Oprócz plastrów z regularnej linii w ofercie marki Blizcare® pojawił się specjalistyczny plaster z gamy PRO, dedykowany bliznom właśnie po cesarskim cięciu. Jedno opakowanie wystarczy na 2 tygodnie terapii.

Plastry są przezroczyste, hipoalergiczne i występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo można je dopasować do obszaru objętego kuracją. Tworzą na skórze cienką, oddychającą, nieprzepuszczalną dla wody membranę, która utrzymuje właściwą wilgotność skóry oraz zabezpiecza bliznę przed kontaktem z otoczeniem.

Zapobiegają nadmiernemu wzrostowi tkanki bliznowatej, a regularnie stosowane pomagają zmniejszyć rozmiar blizny, rozjaśniają ją i zmiękczają, sprawiają, że staje się bardziej płaska i elastyczna oraz pomagają wyeliminować takie dolegliwości jak świąd i ból. Fizyczne aspekty macierzyństwa nie zawsze są tak kolorowe, jak piękne obrazki z instagrama.

Mimo wszystko ciesz się tym okresem, a w tym czasie Blizcare® zajmie się Twoją blizną. Sprawdź skuteczność preparatów na własnej skórze!

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ